Zvláštna cena za prelomové objavy vo fundamentálnej fyzike udelená za detekciu gravitačných vĺn 100 rokov po tom, či ich existenciu predpovedal Albert Einstein
Výberová komisia zložená z víťazov predchádzajúcich ročníkov ceny za prelomové objavy odovzdáva cenu tímu v pozadí experimentu zaznamenania vĺn z dvoch čiernych dier, ktoré sa spojili viac ako miliardu svetelných rokov od nás
Cenu v hodnote 3 milióny USD si rozdelia zakladatelia observatória LIGO - Ronaldo W. P. Drever, Kip S. Thorne a Rainer Weiss spolu s 1 012 spolupracovníkmi tohto objavu
SAN FRANCISCO, 3. mája 2016 /PRNewswire/ -- Výberová komisia ceny za prelomové objavy vo fundamentálnej fyzike dnes oznámila udelenie zvláštnej ceny za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike, čím ocenila vedcov a inžinierov, ktorí prispeli k dôležitej detekcii gravitačných vĺn – objavu oznámenému 11. februára 2016.
Zvláštna cena za prelomový objav môže byť kedykoľvek udelená významnému vedeckému úspechu. Cenu v hodnote 3 milióny USD si rozdelia dve skupiny laureátov: traja zakladatelia observatória s laserovým interferometrom (LIGO), z ktorých každý dostane 1 milión USD a 1 012 spolupracovníkov experimentu, ktorí si rovným dielom rozdelia zvyšné 2 milióny USD.
Zakladateľmi sú Ronald W. P. Drever, emeritný profesor fyziky z Kalifornskej technickej univerzity, Kip S. Thorne, Feynman emeritný profesor teoretickej fyziky z Kalifornskej technickej univerzity a Rainer Weiss, emeritný profesor fyziky z Massachusettskej technickej univerzity.
Medzi spolupracovníkov deliacich sa o ocenenie patrí 1 005 autorov článkov popisujúcich objav gravitačných vĺn z niekoľkých inštitúcií zainteresovaných do aktivít observatória LIGO a ich sesterského experimentu – spolupráce Virgo. O cenu sa delia aj so siedmimi vedcami, ktorí významným spôsobom prispeli k úspechu projektu LIGO. Odkaz s menami spolupracovníkov sa nachádza dolu v texte.
Laureáti budú ocenení počas ceremoniálu odovzdávania cien za prelomové objavy za rok 2017 na jeseň 2016, kde bude odovzdaná aj výročná cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike (odlišná od zvláštnej ceny) spolu s cenami za prelomové objavy v prírodných vedách a v matematike. Nominácie na tieto ocenenia sú otvorené do 31. mája 2016 a sú prístupné online na adrese https://breakthroughprize.org.
Stephen Hawking, ktorý získal prelomovú cenu za objav v roku 2013, povedal: „Tento objav má obrovský význam: po prvé ako dôkaz všeobecnej relativity a jej predpovedí čiernych dier, a po druhé ako začiatok novej éry astronómie, ktorá nám odhalí vesmír prostredníctvom nového média. Tím, pracujúci v observatóriu LIGO, si naozaj zaslúži zvláštnu cenu za prelomový objav."
Yuri Milner, jeden zo zakladateľov ceny za prelomové objavy, povedal: „Tvorivé sily jedinečného génia, mnoho veľkých vedcov a vesmír sám sa spojili, aby vytvorili dokonalý vedecký príbeh."
Edward Witten, predseda výberovej komisie, dodal: „Tento úžasný objav nám po prvýkrát umožnil vidieť významné dôkazy Einsteinovej teórie. Teoretické myšlienky o čiernych dierach, ktoré v mojich študentských časoch vyzerali ako sci-fi, sú dnes realitou."
LIGO
Výskum a vývoj pomocou detektorov gravitačných vĺn, ktoré sa dnes v observatóriu LIGO používajú, začal v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Kalifornská technická univerzita budovala LIGO od roku 1994 do roku 2002 v partnerstve s Massachusettskou technickou univerzitou a Národnou vedeckou nadáciou Spojených štátov amerických s cieľom pozorovať gravitačné vlny predpovedané Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity. Po veľkej obnove v rokoch 2010 až 2015 sa im skoro okamžite podarilo zaznamenať gravitačnú vlnu deformujúcu štruktúru časopriestoru pri prechode cez Zem. Deformácia bola zaznamenaná na dvoch observatóriách LIGO s interferometrom dlhým 4km v Hanforde, Washingtone a v Livingstone, v Louisiane a predstavovala menej ako jednu miliardtinu miliardtiny metra. Vlna vychádzala z dvoch čiernych dier s hmotnosťou približne 30-krát takou, akú má Slnko, ktoré sa do seba špirálovito stáčali 1,3 miliardy svetelných rokov od nás. Tento objav znamená novú éru astronómie gravitačných vĺn, ktorá otvorí brány k niektorým z najdramatickejších a najmocnejších fenoménov v prírode a odhalí záhady skorého vesmíru.
Zvláštna cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike
Zvláštna cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike môže byť udelená výberovou komisiou aj mimoriadne, nielen prostredníctvom tradičného výročného nominačného procesu na udeľovanie tejto ceny. Medzi víťazov zvláštnej ceny za predchádzajúce roky patrí sedem lídrov tímu veľkého hadrónového urýchľovača, ktorí objavili Higgsov bozón.
Výberová komisia zvláštnej ceny za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike za rok 2016 pozostávala s nasledujúcich členov: Nima Arkani-Hamed, Lyn Evans, Michael B. Green, Alan Guth, Stephen Hawking, Joseph Incandela, Takaaki Kajita, Alexei Kitaev, Maxim Kontsevich, Andrei Linde, Arthur McDonald, Juan Maldacena, Saul Perlmutter, Alexander Polyakov, Adam Riess, John H. Schwarz, Nathan Seiberg, Ashoke Sen, Yifang Wang a Edward Witten.
Cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike
Cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike je venovaná ľuďom, ktorí výrazne rozširujú ľudské poznanie. Je otvorená všetkým odborom fyziky – teoretickej, matematickej aj experimentálnej – zaoberajúcim sa najtajnejšími stránkami vesmíru. Cena môže byť udelená viacerých vedcom.
Cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike ako aj zvláštna cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike sú obe financované z grantu nadácie Milner Global Foundation.
Cena za prelomový objav
Už po piaty raz budú špičkovým svetovým vedcom udelené ceny za prelomové objavy. Každá cena predstavuje 3 milióny USD a udeľuje sa oblasti prírodných vied (až päť ročne), fundamentálnej fyziky (jedna ročne) a matematiky (jedna ročne). Okrem toho sú mladým výskumným pracovníkom každoročne udelené najviac tri ceny nových horizontov vo fyzike a ďalšie tri v matematike. Laureáti sa zúčastnia ceremoniálu odovzdávania cien pred televíznymi kamerami, ktorý má jednak za cieľ propagovať ich úspechy, ale aj podnietiť nové generácie vedcov. V programe ceremoniálu sú vždy zahrnuté aj prednášky a diskusie. Oceňovanie za prelomové objavy založili Sergey Brin a Anne Wojcicki, Jack Ma a Cathy Zhang, Mark Zuckerberg a Priscilla Chan spolu s Yurim a Juliou Milner. Výberové komisie pozostávajúce z laureátov predchádzajúcich cien za prelomové objavy zvolia víťazov.
Informácie o cenách za prelomové objavy nájdete na www.breakthroughprize.org.
Zvláštna cena za prelomový objav vo fundamentálnej fyzike za rok 2016
Citácie: K objavu gravitačných vĺn, otvoreniu nových horizontov v astronómii a vo fyzike.
Víťazi cien (1 015):
Zakladatelia Observatória s laserovým interferometrom gravitačných vĺn (LIGO):
Ronald W. P. Drever, Caltech
Kip S. Thorne, Caltech
Rainer Weiss, MIT
Spolupracovníci (1 012), ktorí výrazne prispeli k úspechu observatória LIGO. Celý zoznam mien a inštitúcií, z ktorých pochádzajú spolupracovníci nájdete na https://breakthroughprize.org/News/32.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article