Wykorzystanie możliwości branżowych w celu maksymalizacji wartości biznesowej 5G
DUBAJ, ZEA, 11 października 2023 r. /PRNewswire/ -- W Dubaju otwarto wczoraj doroczne Światowe Forum Mobilnych Sieci Szerokopasmowych (MBBF), zainicjowane przez koncern Huawei. Konferencja rozpoczęła się od transmitowanej na żywo dyskusji pomiędzy rotacyjnym prezesem Huawei, Kenem Hu, a dyrektorem generalnym GSMA, Matsem Granrydem, poświęconej obecnemu stanowi rozwoju sieci 5G i prognozom na przyszłość.
„Technologia zmienia się błyskawicznie, zaś potrzeby ewoluują każdego dnia - powiedział Hu. - Nasze sieci również muszą nieustannie rozwijać się. Przemysł, jako całość powinien przygotować się na przyszłość i zmaksymalizować wartość inwestycji w 5G - dlatego tak ciężko pracujemy nad 5G-Advanced".
Sieć 5G rozwija się skokowo
Zarówno Hu, jak i Granryd zgodzili się, że technologia 5G odnotowała znaczący postęp we wdrażaniu sieci, wprowadzaniu, usługach konsumenckich i zastosowaniach przemysłowych. Do tej pory na całym świecie wdrożono ponad 260 sieci 5G, obejmujących niemal połowę światowej populacji. Standard ten jest najszybciej rozwijającą się technologią mobilną w historii, która osiągnęła miliard połączeń zaledwie trzy lata po uruchomieniu. Dla porównania, 4G zajęło sześć lat, aby osiągnąć ten sam poziom.
Według Hu 5G stało się nowym motorem wzrostu dla operatorów komórkowych na rynku konsumenckim. Zdaniem najważniejszych operatorów komórkowych na całym świecie, 5G stanowi obecnie większość ruchu sieciowego. W szczególności aplikacje oparte na wideo zmieniają nawyki konsumpcyjne, powodując wzrost ruchu sieciowego od 3 do 5 razy i średni wzrost ARPU o 10%-25%.
Standard ten pomógł również sieciom łączności mobilnej wejść na rynek przemysłu wertykalnego - jest to jedna z największych różnic w stosunku do 4G. Obecnie na całym świecie istnieje ponad 50 tys. przemysłowych aplikacji 5G i ponad 10 milionów połączeń tego typu w środowiskach przemysłowych.
„Na przestrzeni ostatnich czterech lat zdefiniowaliśmy kluczowe zastosowania przemysłowe, takie jak zdalne sterowanie, transmisja wsteczna wideo, wizja maszynowa i pozycjonowanie, w których możemy zmaksymalizować wartość 5G - kontynuuje Hu. - Zidentyfikowaliśmy również branże takie jak górnictwo, porty i produkcja, w których możemy zwiększyć możliwości 5G".
Jak zauważył Granryd, „technologia 5G napędza cyfrową transformację w poszczególnych branżach i otwiera ogromne możliwości. W 2030 roku, 5G doda 1 bilion USD do światowej gospodarki, z korzyściami rozprzestrzeniającymi się we wszystkich branżach".
Nowe możliwości, modele i ekosystemy: Wykorzystanie pełnego potencjału 5G
Nawiązując do kolejnych kroków w kierunku wdrożenia technologii 5G, Hu wspomniał o szeregu kluczowych inicjatyw skierowanych do konsumentów, które mogą pomóc operatorom komórkowym w osiągnięciu długotrwałego sukcesu biznesowego. Obejmują one nieustanne zwiększanie zasięgu sieci, poprawę komfortu użytkowania i badanie bardziej elastycznych modeli cenowych.
Z punktu widzenia rynku B2B Hu zasugerował, że branża powinna wykorzystać sprawdzone aplikacje 5G, aby przyspieszyć przyjęcie tej technologii na szerszą skalę w większej liczbie branż. W trakcie tego procesu operatorzy komórkowi mogą lepiej przygotować się do wykorzystania nowych możliwości w zakresie cyfryzacji przemysłu poprzez zwiększenie potencjału w zakresie chmury, rozwoju aplikacji przemysłowych i kompleksowej integracji systemów.
„Spoglądając w przyszłość, mamy mnóstwo pracy do wykonania - powiedział Hu. - Musimy zwiększyć możliwości, rozwinąć technologię, zapewnić lepsze wrażenia użytkownika, rozszerzyć skalę w przemyśle i zmaksymalizować wartość naszych inwestycji w 5G".
Aby dodatkowo wzbogacić ekosystem aplikacji 5G, GSMA zaproponowało inicjatywę Open Gateway, jako sposób na wspieranie innowacji międzybranżowych. Open Gateway to ramy wspólnych interfejsów API zapewniające powszechny dostęp do możliwości sieci operatora, umożliwiając programistom i dostawcom usług w chmurze udoskonalanie i tworzenie nowych usług cyfrowych.
„Obecnie zarejestrowanych jest około 240 operatorów komórkowych, reprezentujących ponad 62% abonentów mobilnych na świecie - powiedział Granryd. - Open Gateway to sposób dla programistów, hiperskalerów i innych podmiotów na bardziej efektywne wykorzystanie możliwości sieci i tworzenie wspólnych interfejsów API, które możemy udostępniać całej społeczności operatorów. Przypomina to, co zrobiliśmy z roamingiem w erze 2G, ale tym razem chodzi o interfejsy API. Jest to niezwykle ekscytujące".
„Powinniśmy zaktywizować ekosystem - zgodził się Hu. - W szczególności twórców aplikacji. Open Gateway to świetny sposób, aby pomóc programistom w pełnym wykorzystaniu sieci, tworząc większe możliwości rozwoju dla standardu 5G zarówno na rynku konsumenckim, jak i na rynku cyfryzacji przemysłu".
Organizatorem Światowego Forum Mobilnych Sieci Szerokopasmowych 2023 jest koncern Huawei wraz z partnerami branżowymi GSMA, GTI i SAMENA. To coroczne seminarium, odbywające się w dniach 10 i 11 października w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gromadzi operatorów sieci komórkowych, liderów branży i partnerów ekosystemowych z całego świata, których celem jest analiza sukcesu komercjalizacji 5G i przyspieszenie komercyjnego wykorzystania 5.5G. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.huawei.com/en/events/mbbf2023.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article