Výzva pre všetkých študentov vo veku od 13 do 18 rokov, aby sa zúčastnili globálnej súťaže videí z oblasti vedy a matematiky
„Juniorská výzva" ceny za prelomový objav otvára výzvu v oblasti originálnych vedeckých videí, ktoré je potrebné zaslať do 10. októbra 2016
Originálne študentské video, ktoré prenesie do reálneho života vedecké a matematické myšlienky získa vzdelávaciu cenu v hodnote 400 000 USD
SAN FRANCISCO, 1. septembra 2016 /PRNewswire/ -- Nadácia ceny za prelomový objav dnes oznámila, že spúšťa druhú výročnú Juniorskú prelomovú výzvu, globálnu študentskú súťaž v oblasti vedy a matematiky, ktorá má za cieľ podnietiť kreatívny pohľad na základné koncepcie v oblasti prírodných vied, fyziky alebo matematiky.
„Juniorská prelomová výzva apeluje na novú generáciu vedcov a lídrov, aby nám pomohli nazerať na vedecké princípy novým, sviežim pohľadom," hovorí spoluzakladateľka ceny za prelomový objav Dr. Priscilla Chanová. „Dúfame, že sa juniorskej prelomovej výzvy zúčastnia študenti na celom svete a teším sa aj na ich skvelú prácu. Z minulého ročníka vieme, že sa z nových pohľadov a inovatívneho myslenia našich študentov môžeme naučiť veľa o dôležitosti zložitých vedeckých princípov v našom každodennom živote."
Video Dr. Chanovej pri úvode juniorskej prelomovej výzvy nájdete na: Video z úvodu juniorskej prelomovej výzvy.
Výzva dáva študentom z celého sveta vo veku od 13 do 18 rokov príležitosť vytvoriť originálne videá (v trvaní max. 5 minút) ilustrujúce koncepciu alebo teóriu z oblasti prírodných vied, fyziky alebo matematiky. U súťažných príspevkov sa bude hodnotiť schopnosť študentov komunikovať zložité vedecké myšlienky čo najpôsobivejším, najzasväcujúcejším a najnápaditejším spôsobom. Konečný termín je 10. október 2016. Študenti sa musia zaregistrovať na webovej stránke www.breakthroughjuniorchallenge.org, ak sa chcú súťaže zúčastniť.
Víťaz dostane uznanie a ocenenie vo forme štipendia vo výške 250 000 USD. Učiteľ príslušného predmetu, ktorý inšpiroval víťazného študenta získa 50 000 USD a škola víťaza dostane moderné laboratórium v hodnote 100 000 USD.
V tomto ročníku bude vyhlásená v rámci Juniorskej prelomovej ceny aj súťaž na základe „verejného hlasovania". Všetky videá, ktoré sa dostanú do semifinále, budú zavesené na oficiálnej facebookovej stránke ceny za prelomový objav a video, ktoré dostane najvyšší počet „lajkov", bude vyhlásené za víťaza „verejného hlasovania". Víťaz „verejného hlasovania" sa automaticky dostane do finále a bude bojovať o celkové víťazstvo.
Minulý rok vyhral 18-ročný študent Ryan Chester z North Royalton High School v Ohiu. Ryanove video malo názov „Zopár super spôsobov ako pochopiť špeciálnu teóriu relativity a ako vplýva na náš čas," a zaoberalo sa teóriou špeciálnej relativity Alberta Einsteina. Rozhodcovia mu prisúdili prvenstvo kvôli vtipu, zrozumiteľnosti a nápaditosti. Video zožalo celosvetový úspech a videlo ho už skoro štyri milióny ľudí. V septembri nastúpi Ryan na harvardskú univerzitu.
„Víťazstvo v juniorskej prelomovej cene zmenilo môj život hlavne preto, lebo sa mi otvorili možnosti pri nástupe na vysokú školu. Pôvodne som mal ísť na štátnu školu v Ohiu. To bola najdostupnejšia možnosť. Po tom, čo som vyhral výzvu, bola dostupná ktorákoľvek škola. Teraz nastupujem na Harvard, ktorý som predtým ani nezvažoval," povedal Chester. „Moja rada pre terajších účastníkov je, aby sa dôkladne venovali výskumu a pochopili danú tému lepšie ako je to možno nutné. A pridajte akýkoľvek druh humoru."
V roku 2015 sa do súťaže prihlásilo viac ako 2 000 účastníkov z 86 krajín vrátane Spojených štátov, Indie, Mexika, Kanady, Spojeného kráľovstva, Austrálie, Číny, Japonska, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Brazílie, Thajska, Turecka, Vietnamu, Nórska, Francúzska, Izraelu a Peru.
„Juniorská prelomová cena je iná ako ostatné študentské súťaže a úžasne pozitívne reakcie to dokázali už v jej prvom roku existencie," povedala rozhodkyňa súťaže juniorskej prelomovej ceny a autorka a učiteľka Lucy Hawking. „Viac ako 2 000 študentov zaslalo skutočne jedinečné a premyslené videá a už teraz sa neviem dočkať s čím príde ďalší ročník. Je úžasné vidieť ako napreduje minuloročný víťaz Ryan Chester a teším sa na tvorbu účastníkov tohto ročníku. Je pre mňa cťou, že môžem byť aj tento rok v porote rozhodcov."
V tomto ročníku bude víťaz juniorskej prelomovej výzvy ocenený počas slávnostného ceremoniálu odovzdávania cien za prelomové objavy v Silicon Valley. Víťaz a jeho alebo jej učiteľ(ka) bude oznámený a víťazný videofilm bude odvysielaný počas celoštátne vysielaného programu, o ktorom budú podrobnosti známe neskôr.
„Keď dostanú študenti výzvu, aby vytvorili video, ktoré objasňuje dôležité matematické a vedecké koncepcie príťažlivým a zaujímavým spôsobom verejnosti, veda sa vo všeobecnosti stane dostupnejšou každému. Spoločne tak odstránime mýty o tom, kto môže a mal by „robiť vedu", povedala Dr. Mae Jemisonová, odborníčka na vedeckú gramotnosť, bývalá astronautka a riaditeľka nezávislej globálnej iniciatívy 100 Year Starship, ktorá sa snaží o to, aby boli ľudia v rámci nasledujúcich 100 rokov schopní cestovať za hranice našej solárnej sústavy k ďalšej hviezde. „Pre mňa je obzvlášť vzrušujúce byť v porote juniorskej prelomovej ceny, nakoľko dostupnosť, začlenenie a odmýtizovanie vedy sú kľúčovým predpokladom pre môj celoživotný záväzok zlepšovať vzdelávanie a gramotnosť v oblasti vedy."
Laureáti ceny za prelomové objavy si pozrú videá, ktoré sa dostanú do užšieho výberu spolu s ostatnými poprednými odborníkmi vo sfére vedy, technológie a vzdelávania z partnerskej školy Khan Academy. Okrem vytvorenia a nahrania vlastného videa budú mať študenti príležitosť zúčastniť sa aj vzájomného hodnotenia videí svojich konkurentov.
„Sme hrdí na partnerstvo s cenou za prelomový objav v rámci juniorskej prelomovej výzvy aj v tomto roku," povedal zakladateľ školy Khan Academy Sal Khan. „Vytvorenie zrozumiteľného a pôsobivého vysvetlenia zložitých koncepcií pomocou videa je skvelý spôsob ako preukázať majstrovstvo a pomôcť ostatným pochopiť a zamilovať si konkrétnu tému."
Juniorskú prelomovú výzvu financuje Mark Zuckerberg a Priscilla Chanová, spolu s Yurim a Juliou Milnerovými prostredníctvom nadácie ceny za prelomový objav na základe grantu z fondu Marka Zuckerberga v komunitnej nadácii Silicon Valley a grantu od nadácie Milner Global Foundation.
Juniorská prelomová výzva je globálna iniciatíva za rozvoj a preukázanie vedomostí mladých ľudí v oblasti vedy a vedeckých princípov, naštartovanie záujmu o tieto oblasti, podporu voľby povolania v oblasti vedy, technológie techniky a matematiky a zapojenie predstavivosti mladých a vzbudenie záujmu laickej verejnosti o kľúčové koncepcie fundamentálnych vied.
Cena za prelomový objav
V roku 2012 založili Sergej Brin a Anne Wojcicki, Yuri a Julia Milnerovci spolu s Markom Zuckerbergom a Priscillou Chanovou cenu za prelomový objav ako výročné ocenenie za významné výsledky v oblasti prírodných vied, fyziky a matematiky. Cena je oslavou pre vedcov a jej cieľom je vzbudiť záujem o povolania vo vedeckej sfére. Laureátov každej ceny volí výberová komisia pozostávajúca z víťazov predchádzajúcich ročníkov. V novembri 2014 oznámili dvaja z jej zakladajúcich členov Yuri Milner a Mark Zuckerberg vznik novej výzvy s názvom cena za nové horizonty v matematike pre mladých aj skúsených matematikov, ktorá bude vyhlasovaná spolu s cenou za nové horizonty vo fyzike.
Viac informácií o cene za prelomový objav nájdete na: www.breakthroughprize.org.
Partneri
Khan Academy je organizácia založená podľa článku 501(c) 3 o neziskových organizáciách a jej cieľom je poskytovať bezplatné vzdelávanie na špičkovej svetovej úrovni pre každého a kdekoľvek. Veríme, že študenti každého veku by mali mať bezplatný a neobmedzený prístup k špičkovému vzdelávaniu a že by mali byť schopní tento obsah prijímať a učiť sa ho svojom vlastnom tempe. Okrem toho veríme, že na svete sú nedozerné možnosti využitia rozvoja inteligentného softvéru, hĺbkovej dátovej analytiky a intuitívnych užívateľských rozhraní na účinnejšiu prezentáciu týchto vzdelávacích zdrojov študentom a učiteľom na celom svete. Naša knižnica pokrýva celý rad tém od materských škôl až po vysoké školy, cez biológiu, chémiu, fyziku, ekonómiu, financie až po dejiny. Máme viac ako 37 miliónov registrovaných študentov, ktorí absolvovali viac ako 700 miliónov hodín a splnili viac ako 4,85 miliárd zadaní. Viac informácií nájdete na: www.khanacademy.org.
Laboratórium, ktoré získa víťazná škola v rámci ceny za prelomový objav je vytvorené v partnerstve s laboratóriom v Cold Spring Harbor (CSHL). CSHL bolo založené v roku 1890 a odvtedy pomáha tvarovať výskum a vzdelávanie v oblasti biomedicíny. Medzi jeho členov patrí 1100 akademických pracovníkov, študentov a zamestnancov spolu s viac ako 12 000 hosťujúcimi vedcami, ktorí sa každý rok zúčastňujú prestížnych konferencií a kurzov. Vzdelávacie centrum DNA v rámci CSHL je najväčším svetovým poskytovateľom návodov pre študentov v oblasti molekulárnej genetiky a vzdelávania učiteľov. Materiály a metódy, ktoré vyvíja vzdelávacie centrum DNA sú voľne dostupné na viac ako 20 ocenených vzdelávacích webových stránkach. Vzdelávacie centrum laboratória sa pýši aj svojim akademickým vydavateľstvom, think-tankovou organizáciou v oblasti vedeckých stratégií a študijným odborom v oblasti biologických vied. Navštívte nás na: www.cshl.edu.
Partnerom juniorskej prelomovej výzvy je aj National Geographic, ktorý pomáha osloviť nadšencov vedy a matematiky, učiteľov a študentov na celom svete. Kanál National Geographic Channels US je spoločným podnikom organizácie National Geographic a siete Fox Cable Networks. Kanál Channels podporuje záväzok spoločnosti National Geographic vo sfére objavov, ochrany a vzdelávania pomocou inteligentných a inovatívnych programov a výsledkov, ktoré priamo súvisia s jeho poslaním.
Kontakt
Viac informácií vrátane pravidiel súťaže, usmernení k zasielaným videám a často kladené otázky nájdete na: www.breakthroughjuniorchallenge.org.
Related Links
http://www.breakthroughprize.org
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article