Výzva k většímu úsilí v oblasti vědeckotechnické spolupráce
PEKING, 27. dubna 2024 /PRNewswire/ -- Zpráva deníku China Daily:
Představitelé státu, odborníci i vedoucí pracovníci firem se ve čtvrtek v Pekingu shodli, že je třeba vyvinout větší úsilí k posílení mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a techniky, prozkoumat způsoby společného řešení důležitých globálních problémů prostřednictvím technologických inovací a vyvinout nové kvalitní výrobní síly.
Při slavnostním zahájení Zhongguancunského fóra 2024 uvedl vicepremiér Ding Xuexiang, že Čína je ochotna spolupracovat s mezinárodním společenstvím na uplatňování konceptu otevřené, spravedlivé a nediskriminační mezinárodní vědeckotechnické spolupráce a společně budovat globální vědeckotechnické společenství.
Země prozkoumá nový model vzájemně výhodné globální spolupráce v oblasti vědeckotechnických inovací a prolomí překážky omezující tok znalostí, technologií, talentů a dalších inovačních faktorů, aby společně s partnery vytvořila otevřený inovační ekosystém.
Tajemník Městského výboru Komunistické strany Číny v Pekingu Yin Li prohlásil, že hlavní město bude ještě více usilovat o zlepšení svých inovačních kapacit, rychlejší budování špičkových vědeckotechnických parků, větší investice do základního výzkumu a dosažení průlomu v technologiích klíčových pro zásadní obory.
Údaje ministerstva pro vědu a technologie ukázaly, že čínské investice do výzkumu a vývoje v roce 2023 přesáhly 3,3 bilionu jüanů (455,4 miliardy dolarů), což je meziroční nárůst o 8,1 %, a výdaje na základní výzkum dosáhly 221,2 miliardy jüanů, což představuje nárůst o 9,3 % oproti předchozímu roku.
Čína v posledních letech výrazně posílila svou pozici v oblasti vědeckých a technologických inovací. Marco Aleman, zástupce generálního ředitele Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO), uvedl, že Čína je hnací silou inovací, která přispívá ke globálnímu růstu a udržitelnému rozvoji.
Podle WIPO je země světovým lídrem v oblasti inovací; v žebříčku Global Innovation Index 2023 se umístila na 12. místě a ke konci loňského roku vlastnila 24 ze 100 nejvýznamnějších vědeckotechnických klastrů na světě, což jí poprvé zařadilo na první místo na světě.
Quarraisha Abdool Karimová, prezidentka Světové akademie věd, uvedla, že zajištění udržitelné budoucnosti prostřednictvím partnerství a spolupráce dává všem účastníkům příležitost zkoumat nové cesty k dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN.
Lei Jun, zakladatel a generální ředitel čínské technologické společnosti Xiaomi Corp, uvedl, že společnost bude i nadále zvyšovat investice do výzkumu a vývoje a usilovat o průlom v klíčových technologiích.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article