Rozszerzenie kampanii „Climate x" 2023 na COP28
DUBAJ, ZEA, 21 czerwca 2023 r. /PRNewswire/ -- Światowe Stowarzyszenie Uniwersytetów ds. zmian klimatu (Global Alliance of Universities on Climate, GAUC), we współpracy strategicznej z UNESCO i Sojuszem Uniwersytetów Azjatyckich (Asian Universities Alliance, AUA), rozszerza kampanię „Climate x" zapoczątkowaną w zeszłym roku w celu przyczynienia się do rozwoju globalnego zarządzania klimatem oraz sukcesu konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) 2023.
Kampania ma na celu zmobilizować wielu interesariuszy do kształcenia przyszłych liderów w dziedzinie klimatu, ze szczególnym naciskiem na perspektywę synergiczną na zmiany klimatu i pozostałe cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Program szkoleniowy dla liderów „Climate x" 2023 (program „Climate x"), który jest pierwszym flagowym programem kampanii, został entuzjastycznie odebrany przez młodzież na całym świecie. W ciągu zaledwie tygodnia zgłosiło się ponad 1000 studentów wyższych uczelni z ponad 70 krajów i regionów. Portal do składania aplikacji http://climatexleadership.gauc.net/ będzie dostępny do 30 czerwca.
„Innowacyjne działania i wkład młodych ludzi w promowanie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, przeciwdziałanie zmian klimatycznym i osiąganie celów zrównoważonego rozwoju są wybitne - powiedział podczas inauguracji programu „Climate x" Shahbaz Khan, dyrektor Wielosektorowego Biura Regionalnego UNESCO na Azję Wschodnią oraz przedstawiciel UNESCO w Chinach, Korei Północnej, Japonii, Mongolii i Korei Południowej. - Organizacje międzynarodowe, sojusze instytucji edukacyjnych, decydenci i sektory prywatne powinny współpracować, aby zapewnić im globalną platformę i umożliwić zauważenie ich talentów, usłyszenie ich głosów i dostrzeżenie ich działań".
Zmiana paradygmatu
Zmiany klimatyczne jako wyzwanie egzystencjalne jest ściśle związane ze wszystkimi pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju ONZ i ma rewolucyjny wpływ na sektory społeczne i gospodarcze. Zmiana w kierunku gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla stanowiąca zmianę paradygmatu sprawi, że powstanie nowy model rozwoju.
Jak sama nazwa wskazuje, kampania „Climate x" podkreśla synergię między zmianami klimatycznymi i pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystuje trójwymiarową strukturę, aby nawiązać kontakt z jak najszerszym gronem interesariuszy. Na poziomie krajowym program ma na celu wspieranie przyszłych liderów w dziedzinie klimatu. W perspektywie regionalnej Regionalne Forum Zmian Klimatu ma motywować do szerszej współpracy z uczelniami. Jeśli chodzi o poziom międzynarodowy, Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny, całkowicie nowy mechanizm zapoczątkowany przez Stowarzyszenie GAUC i jego partnerów globalnych, ma na celu wzmocnienie działań klimatycznych ze strony młodzieży na całym świecie.
Dzięki kolektywnym możliwościom uczelni członkowskich GAUC i zdecydowanemu wsparciu jego partnerów globalnych pierwsza kampania „Climate x" odniosła znaczący sukces. W ramach kampanii setka młodych studentów z uczelni członkowskich GAUC otrzymała wsparcie w przewodzeniu działaniom klimatycznym, a ponadto kampania zmobilizowała ponad 40 uczelni z Afryki przez COP27 w Egipcie oraz przyciągnęła ponad 100 interesariuszy z różnych dziedzin z 6 kontynentów, aby wspierać działania klimatyczne młodych ludzi. Podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP27) 2022 wybrani spośród studentów biorących udział w programie szkoleniowym przedstawiciele skierowali list otwarty do światowych liderów klimatycznych w Szarm el-Szejk i przekazali go osobiście do 5 głów państw, 14 ministrów z 11 krajów i kilkunastu delegacji rządowych.
Opierając się na sukcesie odniesionym w zeszłym roku kampania 2023 pozostanie wierna swojej misji i będzie miała tę samą strukturę, zwiększając jednocześnie włączenie i wpływ społeczny.
U28 na COP28
Ponieważ COP28 odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Stowarzyszenie GAUC nawiązało partnerstwo strategiczne z Sojuszem Uniwersytetów Azjatyckich (AUA), które obejmuje 15 uniwersytetów członkowskich z całej Azji.
Uniwersytet Tokijski i Uniwersytet Tsinghua należą do obu sojuszy, a partnerstwo to łączy zasoby edukacyjne i akademickie 28 uniwersytetów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Azji. Podczas kampanii uniwersytety członkowskie obu sojuszy będą współpracować w celu zapewnienia interdyscyplinarnych kursów online w ramach programu szkoleniowego „Climate x". Ponadto będą one ściśle współpracować w celu podniesienia globalnej świadomości w zakresie wyzwań klimatycznych Azji i zmobilizowania sieci instytucji szkolnictwa wyższego na całym kontynencie do zdecydowanych działań na rzecz klimatu przed i po COP28.
Oprócz rozszerzonej współpracy w ramach sektora szkolnictwa wyższego, kampania otrzymuje jeszcze bardziej konkretne wsparcie ze strony globalnych partnerów z różnych branż, między innymi UNESCO, UNITAR i Arabskiej Rady Młodzieży ds. Zmian Klimatycznych.
Szkolenie szkoleniowców
Aby wspierać większą liczbę młodych osób i umożliwić im wykorzystanie możliwości związanych ze zmianą paradygmatu oraz kierowanie przyszłymi inicjatywami klimatycznymi, program „Climate x" 2023 jest otwarty dla studentów na całym świecie.
„Młodzież jest podstawą przyszłości zeroemisyjnej. Program >>Climate x<< powstał, aby pomóc im w sprostaniu temu historycznemu wyzwaniu - powiedział Dr. Wang Binbin, Sekretarz Generalny GAUC. - Program umożliwi przekazanie im wiedzy akademickiej, poszerzenie perspektywy globalnej i pogłębienie rozumienia zagadnienia globalnego zarządzania klimatycznego. Oprócz tego mamy nadzieję, że program posłuży im jako drogowskaz na drodze ku samospełnieniu".
Program, który wykorzystuje metodę „szkolenia szkoleniowców" w ramach modułu „1+3" ma na celu wspieranie studentów w przejściu od zdobywania wiedzy na temat klimatu do roli liderów działań klimatycznych. Moduł jest podzielony na 2 części: „1" oznacza kurs online odbywającego się w lipcu i trwającego miesiąc, a „3" symbolizuje trzy wydarzenia hybrydowe, które studenci biorący udział w programie mają za zadanie zorganizować od sierpnia do listopada.
Nieodłączną częścią kampanii „Climate x" jest Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny 2023 zaplanowany na 20-24 listopada br. Będzie on stanowić platformę szkoleniową dla wszystkich uczestników, w ramach której będą oni mieli okazję zaprezentować trzecie z wydarzeń i przenieść działania klimatyczne studentów uczelni wyższych na poziom międzynarodowy.
Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2107481/The__Climate_x__Campaign_2023.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article