Przemoc wobec dzieci: Rada Europy chce zadośćuczynienia dla ofiar
Zgromadzenie Parlamentarne domaga się zbadania sprawy, wystosowania oficjalnych przeprosin i zadośćuczynienia dla europejskich ofiar wykorzystywania dzieci w instytucjach państwowych lub religijnych.
STRASBURG, Francja, 26 stycznia 2024 r. /PRNewswire/ -- Rada Europy, do której należy 46 państw z ponad 600 milionami obywateli, głosowała dziś za rozpatrzeniem dawnych przypadków nadużyć na wzór Szwajcarii. W związku z tym cierpienie osób, nad którymi w dzieciństwie się znęcano, powinno zostać oficjalnie uznane w państwach członkowskich, osoby poszkodowane powinny otrzymać odszkodowanie - niezależnie od przedawnienia, a profesjonalne dochodzenie powinno odbyć się w odpowiednich krajach. Zgromadzenie wzywa wszystkie państwa członkowskie do przyjrzenia się problemowi przemocy wobec dzieci w instytucjach publicznych, prywatnych lub religijnych w celu stworzenia odpowiednich warunków dla ofiar. Przełomowe zalecenia Rady Europy korespondują z postulatami europejskiej „Inicjatywy na rzecz sprawiedliwości", która została zainicjowana przez szwajcarską Fundację Guido Fluri.
Przeszłości nie można ignorować
„Ci, którzy ignorują przypadki nadużyć z przeszłości, nie będą w stanie skutecznie ich zwalczać obecnie i w przyszłości - stwierdził szwajcarski sprawozdawca Pierre-Alain Fridez w Parlamencie Rady Europy. - W Europie nie możemy już nigdy przymykać oczu na problem wykorzystywania dzieci, niezależnie od tego, czy padły one ofiarą drapieżników seksualnych, przemocy bez specjalnego pretekstu czy złego traktowania w instytucjach publicznych, prywatnych lub religijnych, które mają być bezpiecznym schronieniem". Większość uznała ten argument za przekonujący.
Zawierający jasne zalecenia raport na temat sytuacji w Europie został dziś zatwierdzony. Podobnie jak odpowiedzialna komisja Rady Europy, która już wcześniej jednogłośnie opowiedziała się za kompleksową, ponowną oceną, zdecydowana większość w Parlamencie również chce, aby przypadki nadużyć w Europie zostały ponownie zbadanie w oparciu o model szwajcarski; cierpienie ofiar powinno zostać uznane w całej Europie, a odszkodowania powinny zostać wypłacone przez poszczególne kraje. Dotyczy to nadużyć w domach prywatnych, placówkach państwowych i kościelnych oraz nadużyć w instytucjach opiekuńczych i przymusowych adopcji.
Ponowna ocena w oparciu o model szwajcarski
W Szwajcarii popularna „Inicjatywa reparacyjna" Fundacji Guido Fluri doprowadziła do powstania prawa państwowego, które koncentruje się na uznaniu krzywdy, ponownej ocenie naukowej i wypłatach świadczeń solidarnościowych. W rezultacie ponad 12 tysięcy osób, które doświadczyły w dzieciństwie molestowania, uzyskało oficjalne uznanie ich krzywd i otrzymało wypłaty świadczeń solidarnościowych, a przypadki nadużyć zostały zbadane przez państwo.
W wyniku udanego zadośćuczynienia, grupy ofiar i organizacje ochrony praw dzieci z całej Europy połączyły siły w ramach „Inicjatywy na rzecz sprawiedliwości" i podjęły kampanię na rzecz wdrożenia podobnej ustawy na szczeblu Rady Europy. Projekt ten był ponownie wspierany przez Fundację Guido Fluri. „Fakt, że Rada Europy zdecydowała się na kompleksową ponowną ocenę, to wielka chwila dla ofiar przemocy z całej Europy. Społeczność europejska musi zrobić wszystko, aby zapewnić, że osoby dotknięte przemocą w dzieciństwie doświadczą w swoim życiu jakiejś formy sprawiedliwości".
Rozwiązanie zaproponowane przez Radę Europy posłuży jako model
Rada Europy domaga się, aby państwa członkowskie dokonały oceny sytuacji w zakresie wykorzystywania dzieci w instytucjach w naszych krajach (Dok. 15889 - Raport - Dokument roboczy (coe.int)). Dochodzenia muszą być szeroko zakrojone i obejmować przemoc fizyczną, seksualną i psychiczną. Okoliczności umożliwiające dokonanie takich nadużyć muszą być oceniane indywidualnie dla każdego kraju i muszą obejmować opiekę instytucjonalną w placówkach publicznych, prywatnych i religijnych, nieodpowiednią opiekę, opiekę zastępczą w domach prywatnych, odbieranie dzieci rodzicom uznanym za „niezdolnych do sprawowania opieki", przymusowe adopcje i przymusowe sterylizacje.
Władze powinny następnie uznać zadane cierpienie i zaoferować odpowiednią opiekę, aby zminimalizować jego skutki, o ile to możliwe. Następnie należy wystosować oficjalne przeprosiny do byłych i obecnych ofiar.
Wreszcie, ofiary muszą otrzymać odszkodowanie, niezależnie od ich wieku: musi istnieć oficjalne zadośćuczynienie dla wszystkich ofiar, dla wszystkich dzieci, które zostały poddane jakiejkolwiek formie przemocy fizycznej, seksualnej lub psychicznej, bez ograniczeń czasowych na ustalenie faktów. W związku z tym czas, jaki upłynął od popełnienia nadużycia do jego ujawnienia przez ofiarę, nie może stanowić uzasadnienia dla odmowy przyznania jakiegokolwiek zadośćuczynienia. Kwota przyznanego zadośćuczynienia musi być znaczna i współmierna do wyrządzonej krzywdy i cierpienia.
Państwa muszą uruchomić kompleksowy program środków zapobiegawczych i uświadamiających, obejmujący monitorowanie placówek opieki instytucjonalnej i wszelkich sytuacji, w których dzieci są objęte opieką, w celu zminimalizowania ryzyka i wykrycia problemów na jak najwcześniejszym etapie.
Ocaleni i grupy ochrony dzieci z całej Europy świętują decyzję Rady Europy
Decyzja Rady Europy jest ważnym sygnałem dla ofiar przemocy z całej Europy. António Grosso, 71-letni ocalały z Portugalii, mówi: „Obecne milczenie jest niedopuszczalne i niegodne demokratycznego kraju, jakim jest Portugalia. Jeśli Portugalia oficjalnie uzna tę krzywdę, czego domaga się Rada Europy, to będziemy na dobrej drodze".
„Jestem tu dziś z bardzo ważnego powodu. Dzień 26 stycznia 2024 roku daje nam możliwość wypowiedzenia się i zostania wysłuchanym. Zaawansowane społeczeństwo XXI wieku nie może nadal ukrywać swoich przestępstw i zaniedbywać kwestii opieki nad dziećmi - podkreśla Francisco Javier, 49-letnia ofiara przemocy z Hiszpanii. - Wszystkie formy przemocy seksualnej pozostawiają niezatarte blizny. Osoby, które przeżyły, powinny otrzymać więcej sprawiedliwości" - powiedziała ofiara przemocy z Finlandii, należąca do grupy Our Voice.
Politycy i wiodące organizacje zajmujące się ochroną praw dziecka również świętują decyzję podjętą przez Radę Europy. Według Domagoja Hajdukovića, członka chorwackiego parlamentu i chorwackiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, „to bardzo dobra uchwała Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ponieważ dotyczy niezwykle bolesnego problemu, jakim jest wykorzystywanie dzieci w instytucjach". „Nic nie jest w stanie zrekompensować tych okropieństw i utraconego dzieciństwa. Winy państwa nie da się zmazać, ale potrzebne jest zadośćuczynienie. Nie możemy dłużej odkładać momentu, w którym pogodzimy się z przeszłością - powiedział rumuński senator USR, Irineu Darău.
„Najważniejszą rzeczą jest teraz dalsze zbieranie relacji od ocalałych i zapewnienie, że prawo wypełni swoje zadanie" - stwierdziła Ann-Kristin Vervik, sekretarz generalna ECPAT w Norwegii. Według dyrektor greckiej inicjatywy Hub of Justice, Angeliki Vergitsi: „Decyzja Rady Europy jest ważna dla Grecji, ponieważ opieka instytucjonalna jest nadal dominującym systemem ochrony dzieci".
„Solidaryzujemy się z ofiarami i osobami, które były wykorzystywane seksualnie i doświadczyły niegodziwego traktowania w dzieciństwie. Cieszymy się również z decyzji Rady Europy, która stanowi milowy krok w kierunku zapewnienia sprawiedliwości osobom, które padły ofiarą niegodziwego traktowania na tle seksualnym i wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie" - powiedziała Nina Vaaranen-Valkonen, dyrektor wykonawczy fińskiej organizacji ochrony dzieci Suojellaan Lapsia, Protect Children ry.
Informacje dla mediów:
Informacje można pobrać ze strony:
https://drive.google.com/drive/folders/1kbZY2NFFJJ7VXtHQhj0xPRJzS3fTEU0F
Informacje ogólne:
[email protected]
Książka pt. „WSTYD - historie europejskie" jest również dostępna w wersji cyfrowej.
https://www.yumpu.com/en/document/read/68608817/shame-european-stories-e-book-strasbourg
www.justice-initiative.eu
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2326917/Justice_Initiative_Portraits.jpg
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2326918/4513642/Justice_Initiative_Logo.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article