Ponad 150 liderów w dziedzinie działalności humanitarnej, biznesu i polityki żąda uwolnienia „ormiańskich więźniów".
Laureaci Nagrody Nobla, potentaci biznesowi, byłe głowy państw oraz liderzy społeczeństwa obywatelskiego jednoczą się w apelu o bezwarunkowe uwolnienie etnicznych Ormian nielegalnie przetrzymywanych w Azerbejdżanie
Odmowa uwolnienia większości z prominentnych więźniów stanowi zemstę polityczną Baku; Kongres Stanów Zjednoczonych i Parlament Europejski apelują o sankcje przeciwko reżimowi Alijewa
List z apelem podpisała była prezydent Irlandii Mary Robinson i były prezydent Meksyku Ernesto Zedillo, laureaci Nagrody Nobla Leymah Gbowee i Oscar Arias, Elisha Wiesel, prezes zarządu Elie Wiesel Foundation for Humanity, przedsiębiorcy Richard Branson i Mark Benioff, wydawczyni Ariana Huffington oraz inne osobistości z całego świata. Wyrażają w nim swoje obawy o aresztowanych liderów z Górskiego Karabachu, w tym ormiańskiego działacza humanitarnego Rubena Wardaniana.
BRUKSELA, 13 grudnia 2023 r. /PRNewswire/ -- laureaci Nagrody Nobla, liderzy biznesowi, byłe głowy państw i działacze humanitarni znaleźli się w gronie ponad 100 osobistości z całego świata, które podpisały apel o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie „ormiańskich więźniów", w tym ośmiu więźniów politycznych w przeszłości stojących na czele rządu Górskiego Karabachu, których bezprawnie aresztowano po wrześniowej inwazji i zajęciu regionu przez Azerbejdżan. W areszcie przebywa kilkunastu innych jeńców wojennych zatrzymanych w trakcie konfliktu.
Wspólne wezwanie to wynik obaw o warunki przetrzymywania i sposób traktowania więźniów, w tym prominentnego ormiańskiego przedsiębiorcy i działacza humanitarnego Rubena Wardaniana. Przed aresztowaniami Azerbejdżan prowadził kampanię czystek etnicznych w regionie. Poczyniono wprawdzie pierwszy ważny krok w postaci uwolnienia 32 jeńców wojennych z Armenii, jednak w ślad za nim musi pójść przywrócenie wolności pozostałym więźniom. Odmowa uwolnienia pozostałych ośmiu więźniów politycznych przez Baku budzi poważne obawy dotyczące motywów stojących za działaniami reżimu Alijewa.
„Pogwałcanie praw człowieka, którego jesteśmy świadkami w kontekście konfliktu o Górski Karabach, wymaga podjęcia pilnych działań" - powiedział Noubar Afeyan, współzałożyciel Aurora Humanitarian Initiative i jeden z sygnatariuszy pisma. „Prezydent Alijew wybrał zemstę polityczną zamiast sprawiedliwości. Wierząc w niezbywalną godność i prawa każdej osoby, wzywamy społeczność międzynarodową, by wspólnie z nami potępiła wyrządzaną przez niego krzywdę".
Afyan od wielu lat współpracuje z Wardanianem - obecnie będącym już symbolem szeroko rozumianej walki o wolność polityczną i godność człowieka w regionie - w zakresie międzynarodowych i regionalnych projektów związanych z rozwojem gospodarczym i działaniami humanitarnymi. Jego bezprawne uwięzienie spotkało się ze zdecydowanym odzewem wielu ważnych osobistości z całego świata, które wstawiły się za nim i innymi ofiarami nielegalnych zatrzymań.
„Wzywamy prezydenta Alijewa o przestrzeganie międzynarodowych reguł i przepisów prawa, i umożliwienie bezprawnie zatrzymanym osobom bezpiecznego powrotu do swoich rodzin" - powiedział Paul Polman, wiceprzewodniczący United Nations Global Compact oraz były dyrektor generalny Unilever. „Każdy mieszkaniec Górskiego Karabachu ma prawo do życia w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa, a zatem również do swobody przemieszczania się bez utrudnień lub groźby nieludzkiego traktowania. Mam głębokie przekonanie, że kandydatura Azerbejdżanu do organizacji szczytu klimatycznego ONZ w 2024 r. zostanie poparta, o ile władze Baku zgodzą się uwolnić wszystkich więźniów".
Obok Polmana list podpisały głowy państw - Ernesto Zedillo, były prezydent Meksyku, Mary Robinson, była prezydentka Irlandii oraz Oscar Arias, były prezydent Kostaryki i laureat Nagrody Nobla - a także Elisha Wiesel, prezes zarządu Elie Wiesel Foundation for Humanity i syn nieżyjącej już Elie Wiesel, byłej współprzewodniczącej jury międzynarodowej nagrody humanitarnej Aurora Prize for Awakening Humanity. Inni prominentni sygnatariusze apelu reprezentują szeroki przekrój środowisk, od Richarda Bransona, dyrektora generalnego spółki Virgin i Marka Benioffa, dyrektora generalnego firmy Salesforce, po Arianę Huffington, założycielkę platformy Thrive i portalu The Huffington Post, oraz Serja Tankiana, znanego muzyka i wokalistę zespołu System of a Down.
„Bezprawne aresztowanie Rubena Wardaniana i więzienie wielu innych osób w Baku stanowi naruszenie ich podstawowych praw człowieka" - powiedziała Mary Robinson, była Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. „Azerbejdżan musi przestrzegać zasad praworządności, jeżeli chce być szanowanym członkiem międzynarodowej społeczności, zwłaszcza w świetle czystek etnicznych w regionie Górskiego Karabachu. Władze Azerbejdżanu muszą natychmiast wypuścić zatrzymane osoby".
Wspólny list wzywający do uwolnienia więźniów stanowi wyraźny sygnał, że liderzy z całego świata bacznie przyglądają się sytuacji w Azerbejdżanie. Zgodnie z treścią opublikowanego dziś apelu przetrzymywanie Ormian w więzieniu stanowi rażące naruszenie norm międzynarodowych, w tym III Konwencji Genewskiej.
W ostatnich tygodniach przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej podejmowali starania o zawarcie pokojowego porozumienia pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem oraz uwolnienie osób nielegalnie więzionych w związku z konfliktem w regionie Górskiego Karabachu. W październiku Parlament Europejski uchwalił rezolucję wzywającą Azerbejdżan do uwolnienia więźniów oraz zobowiązania się do udzielenia powszechnej amnestii dla wszystkich mieszkańców Górskiego Karabachu aresztowanych od dnia 19 września, w tym byłych urzędników z tego regionu. Parlament Europejski wezwał też do nałożenia sankcji na urzędników rządowych w Baku odpowiedzialnych za wielokrotne naruszenia zawieszenia broni i łamanie praw człowieka w Górskim Karabachu, a także wszczęcie dochodzeń w sprawie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez armię Azerbejdżanu.
Z podobną inicjatywą wyszedł kongresmen Adam Schiff z Partii Demokratycznej reprezentujący stan Kalifornia, przedstawiając rezolucję wzywającą Azerbejdżan do uwolnienia wszystkich jeńców wojennych i cywilów aktualnie przetrzymywanych w związku z wieloletnimi działaniami zbrojnymi przeciwko regionowi Górskiego Karabachu (Republiki Arcach). W rezolucji zawarto także apel do prezydenta Bidena o nałożenie na podstawie ustawy Global Magnitsky Human Rights Accountability Act sankcji na urzędników rządowych Azerbejdżanu odpowiedzialnych za nielegalne zatrzymania, tortury i bezprawne egzekucje ormiańskich jeńców wojennych, więźniów cywilnych, zakładników, więźniów politycznych i innych zatrzymanych osób.
Pełna lista sygnatariuszy i kopia apelu znajdują się na stronie: www.FreeArmenianPrisoners.com
Pytania dotyczące listu, możliwości wsparcia inicjatywy lub wywiadów proszę kierować na adres: [email protected]
KONTAKT:
Nia Jackson
Edelman Global Advisory
Tel. +1 202 983 0478
E-mail: [email protected]
Anahit Akopian
H/Advisors
Tel. +33 7 87 38 79 80
E-mail: [email protected]
Free Armenian Prisoners
Tel. [email protected]
E-mail: www.FreeArmenianPrisoners.com
#FreeArmenianPrisoners@RubenVardanyan
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article