Peng Liyuan a manželé středoasijských lídrů navštívili historické divadlo
PEKING, 21. května 2023 /PRNewswire/ -- Pcheng Li-jüan, manželka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, pozvala v pátek ráno první dámy Kyrgyzstánu a Uzbekistánu na návštěvu historického divadla Jišu-še v Si-anu v severozápadní čínské provincii Šen-si.
Hosty byly Aigul Džaparovová, manželka kyrgyzského prezidenta Sadyra Džaparova, a Ziroatchon Mirzijojevová, manželka uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva. Japarovová a Mirzijojev se v Si-anu zúčastnili summitu Čína-Střední Asie, který skončil v pátek.
Peng first took her guests to a Qinqiang opera art museum in the Yisushe Theater cultural block, where they viewed exquisite items related to the folk opera.
Zastavili se před nástěnnou malbou a zblízka si prohlédli, jak místní hudebníci vystupovali společně se svými vrstevníky ze západních oblastí v době dynastie Tchang (618-907). Seznámili se s popularitou čchin-čchüanu v Číně.
Peng a její hosté si také vyzkoušeli výrobu stínových loutek ve výstavní síni a hovořili s veterány lidového umění. V divadle Yisushe shlédli klasické představení Qinqiang.
Opera Čchin-čchiang, čínský lidový operní žánr pocházející z období dynastie Západní Čou (1046 př. n. l.-771 př. n. l.), se stále rozvíjí v rozsáhlé oblasti severozápadní Číny a v roce 2006 byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví.
Stejně jako mnoho jiných forem tradiční čínské opery i Qinqiang zahrnuje zpěv, tanec, bojová umění a akrobacii. Její repertoár, který se hraje v dialektu Shaanxi, se skládá především ze starých příběhů a lidových pohádek.
Čína je připravena posílit kulturní výměny a spolupráci se středoasijskými zeměmi a podporovat vzájemné porozumění a přátelství mezi národy, uvedl Peng.
Džaparová a Mirzijojevová uvedly, že podle jejich názoru Hedvábná stezka propojila kultury Střední Asie a Číny. Očekávají, že obě strany prohloubí mezilidské výměny a vzájemné učení.
Dlouhodobé kulturní výměny přinášejí plodné výsledky
Za více než 30 let od navázání diplomatických vztahů obnovili obyvatelé Číny a středoasijských zemí tisícileté přátelství, dosáhli plodných výsledků v oblastech, jako je vzdělávání, kultura, zdravotnictví, cestovní ruch a výměna mezi jednotlivými zeměmi, a podpořili mnohostranný rámec mezilidských výměn.
Mezi Čínou a Střední Asií existuje 62 párů partnerských provincií, regionů a měst. V roce 2022 Čína navrhla uspořádat fórum přátelství mezi lidmi Číny a Střední Asie a slíbila, že do deseti let dosáhne počet partnerských měst, která jsou spřízněna s čínskými městy, v těchto pěti zemích 100.
Od roku 2004 založila Čína ve Střední Asii 13 Konfuciových institutů a 24 Konfuciových tříd, v nichž nyní studuje více než 18 000 studentů.
Od roku 2010 do roku 2018 se počet středoasijských studentů studujících v Číně zvýšil z 11 930 na 29 885, přičemž průměrné roční tempo růstu činilo 12,33 %. Čína se stala pro studenty středoasijských zemí jednou z hlavních destinací a preferovaných zemí pro studium v zahraničí. Počet středoasijských studentů studujících v Číně se po pandemii COVID-19 rychle zvýšil.
Si během svého hlavního projevu na pátečním summitu Čína-Střední Asie rovněž zdůraznil potřebu posílit dialog mezi civilizacemi a uvedl, že Čína zve středoasijské země k účasti na programu "kulturní hedvábné stezky" a že ve Střední Asii zřídí více center tradiční medicíny.
"Urychlíme zakládání kulturních center ve svých zemích. Čína bude i nadále poskytovat vládní stipendia středoasijským zemím a podporovat jejich univerzity při vstupu do Aliance univerzit Hedvábné stezky," dodal Si.
"Zajistíme úspěch Roku kultury a umění národů Číny a zemí Střední Asie i mediálního dialogu na vysoké úrovni mezi Čínou a Střední Asií. Zahájíme program Kulturní a turistické hlavní město Číny a Střední Asie a otevřeme speciální vlakové spoje pro kulturní turistiku ve Střední Asii," poznamenal Si.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article