Oswajanie natury i łączenie odległych społeczności - nowy serial Discovery ukazuje innowacyjne rozwiązania technologiczne
DÜSSELDORF, Niemcy, 26 września 2024 r. /PRNewswire/ -- Technologie cyfrowe pomagają ludziom żyć w większej harmonii z naturą na wielu płaszczyznach, począwszy od radzenia sobie ze skutkami zmian klimatycznych aż po dostarczanie szybkich łączy szerokopasmowych do odległych społeczności. Mówi o tym najnowszy odcinek serialu dokumentalnego Discovery pt. „Being Digi-Sapiens". W trzecim odcinku zatytułowanym „Connecting with Nature" („Łączymy się z naturą") podążamy za szwedzką wynalazczynią, robotykiem i YouTuberką Simone Giertz, która podróżuje po Europie.
Finlandia: wysokiej jakości szerokopasmowy dostęp do internetu w krainie lasów i jezior
Zapewnienie wysokiej jakości dostępu do internetu na słabo zaludnionych terenach może być ogromnym wyzwaniem. Światłowód, obecnie złoty standard w szybkich sieciach domowych, jest zwykle zbyt drogi, aby wdrożyć go w bardziej odległych lokalizacjach. Nierówności pod względem dostępu szerokopasmowego pomiędzy dużymi miastami a obszarami wiejskimi tworzą swoisty rodzaj „cyfrowej przepaści" i przyprawiają rządzących o ból głowy.
Podczas podróży po wiejskich terenach Finlandii Simone obserwuje, w jaki sposób Huawei modernizuje sprzęt 4G do technologii 5G. W przeciwieństwie do 2G, 3G lub 4G, technologia 5G działa na wielu częstotliwościach, w tym w zakresie sub-gigahercowym. Jedna z częstotliwości 5G używanych w Finlandii to 700 MHz. Umożliwia ona wieżom antenowym dostarczanie sygnału na rozległych obszarach. Domy wiejskie wyposażone w CPE (urządzenia klienckie, zwane również routerami 5G) konwertują sygnał 5G, aby uzyskać wysokiej jakości połączenie Wi-Fi, które będzie wystarczająco silne, aby jednocześnie obsługiwać gry w chmurze, rozmowy wideo i inne aplikacje, z jakich korzysta typowa rodzina. Dzięki technologii 5G Finlandia przezwyciężyła trudności związane z szerokopasmowym dostępem do internetu na obszarach wiejskich.
Biorąc pod uwagę jeden z najlepszych wskaźników zasięgu 5G w Europie, Finlandię można stawiać za wzór korzyści płynących z cyfryzacji. Do ostatnich osiągnięć w tym zakresie należą: pomyślny rezultat testu prędkości sieci komórkowej 10 Gbit przeprowadzonego przez operatora DNA, komercyjne uruchomienie 50G PON przez lokalnego operatora Lounea, a także wirtualna bateria stanowiąca rozwiązanie operatora Elisa, umożliwiająca wykorzystanie zapasowych baterii stacji bazowej do równoważenia sieci elektrycznej.
Ateny, Grecja: technologie ostrzegające przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i chroniące lasy
Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz powszechniejsze. W Grecji częstsze fale upałów zwiększają zagrożenie pożarami lasów, które mogą wymknąć się spod kontroli. Kiedy gospodyni serialu „Being Digi-Sapiens" udała się do Aten, mogła poznać dwie technologie, które pomagają złagodzić szkodliwe skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Wcześniejsze przewidywanie potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń pogodowych daje ludziom czas na przygotowanie się na katastrofę. Pangu Weather, oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie od Huawei, wykazało skuteczność w przewidywaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych. „Stworzyliśmy hybrydowy system, który integruje zalety sztucznej inteligencji i konwencjonalnych metod" - powiedział w rozmowie z Simone dr Lingxi Xie, starszy badacz Huawei, który pracował przy tworzeniu Pangu Weather. „Zastosowane w Pangu algorytmy oparte na sztucznej inteligencji będą dokładniej przewidywać ekstremalne zjawiska pogodowe" - dodał Xie.
Chociaż ostrzeżenie przed falą upałów jest pomocne, samo w sobie nie wystarczy, aby chronić greckie lasy przed pożarem. Na zalesionych terenach publicznych Syggrou w pobliżu Aten firma Huawei pracowała wspólnie z partnerami nad wdrożeniem opartego na sztucznej inteligencji rozwiązania do wykrywania pożarów na bardzo wczesnym etapie, zanim ogień zacznie rozprzestrzeniać się w niekontrolowany sposób. Ponad 500 czujników pozwala monitorować osiedle w dzień i w nocy pod kątem obecności dymu, cząstek powietrza, suchości lub skrajnych temperatur.
Podczas pobytu w Syggrou Simone Giertz przetestuje ulepszoną wersję systemu wykrywania pożarów. Opracowany we współpracy z Uniwersytetem Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach (NKUA) i start-upem PROBOTEK w ramach projektu TECH4ALL, system ten nie tylko wykrywa pożary, ale także umożliwia analizę sposobu rozprzestrzeniania się ognia oraz planowanie ewakuacji i przebiegu tras dla służb ratowniczych. Pozwala również oszacować, ile osób w okolicy zostanie dotkniętych pożarem i wysyłać spersonalizowane powiadomienia za pośrednictwem aplikacji na telefony mieszkańców, sugerując trasy ewakuacji w oparciu o lokalne plany ochrony ludności.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2516326/Huawei_Technologies.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article