„Nové přístupy": Jak si čínská ekonomika udržela odolnost a urychlila zotavení
PEKING, 19. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Některá média hlasitě prohlašovala, že čínská opatření spojená s covidem-19 poškodila ekonomiku země.
Během tří let boje proti pandemii se tempo hospodářského růstu Číny jako takové zpomalilo. Stále však vede před ostatními velkými ekonomikami.
Na základě názoru ekonomů, kteří v letošním roce odhadují růst na 3,3 %, dosáhla čínská ekonomika v letech 2020 až 2022 průměrného ročního tempa růstu 4,5 %, čímž ve stejném období překoná všechny hlavní ekonomiky světa.
V roce 2020 pomohla včasná protipandemická opatření Číně obnovit výrobní kapacity, a stala se tak jedinou z velkých ekonomik, která v tomto období rostla. Přestože přísná opatření v následujících dvou letech snížila spotřebu a negativně ovlivnila odvětví služeb v některých městech, průmyslová výroba a vývoz v zemi zůstávají nadále silné.
„Závislost celého světa na čínské produkci se zvýšila. Zahraniční investice v Číně byly poměrně aktivní i v době vrcholící pandemie covidu-19," řekl CGTN Wang Dan, hlavní ekonom banky Hang Seng Bank China.
Udržování cenové hladiny
Většina velkých ekonomik pumpovala na své trhy obrovské množství likvidity, aby kompenzovaly počáteční dopady covidu-19.
„Spojené státy a Evropa štědře rozdávaly peníze domácnostem, což bylo nezbytné pro zmírnění dopadu krize na zranitelné rodiny, ale na druhou stranu se to stalo hlavním spouštěčem vysoké inflace," uvedl Wang.
Začátkem letošního roku dosáhla inflace ve Spojených státech a hlavních evropských ekonomikách desetiletých maxim, což vedlo místní centrální banky k nadstandardně rychlému zvyšování úrokových sazeb s cílem rostoucí ceny zkrotit. Podle místních médií si spotřebitelé v souvislosti s přetrvávající inflací začali utahovat opasky.
Oproti tomu čínská měnová expanze byla v reakci na pandemii umírněná a soustředila se na pomoc podnikům, aby mohly nadále poskytovat pracovní místa a stabilní příjmy domácnostem.
Dong Yu, výkonný viceprezident Čínského institutu pro rozvojové plánování při Univerzitě Čching-chuav, uvedl, že podle něj Čína v letošním roce odvedla při stabilizaci cen „vynikající práci", která plně odráží pružnost a vhodnost její makroregulační politiky.
„Než se ekonomika zotaví, ještě naposled se jí přitíží"
Čína nedávno oznámila 10 nových opatření pro další optimalizaci prevence a kontroly covidu-19, což je součástí snahy o vyvážení kontroly epidemie s hospodářským a sociálním rozvojem.
Země zrušila omezení pro cestování a kromě zvláštních míst již nevyžaduje negativní výsledky PCR testů a průkazy bezinfekčnosti.
Nová opatření pomohou obnovit sektor služeb, ale ekonomická výkonnost se podle Wanga Dana „před svým zlepšením ještě zhorší".
Vzhledem k šíření viru se někteří lidé rozhodnou zůstat doma, aby se vyhnuli davům a nebezpečí nákazy. To se odráží v omezeném oživení mobility a obchodní činnosti.
Nová opatření připraví půdu pro úplné zotavení čínské ekonomiky, uvedl Wang a dodal, že hospodářské oživení se v průběhu roku 2023 zrychlí, přičemž hlavním motorem domácí poptávky bude oživení spotřeby. „Očekáváme, že do konce roku 2023 se odvětví maloobchodu vrátí na úroveň roku 2019 a po roce 2024 se postupně přiblíží historickému trendu."
Každoroční čínská Ústřední konference o hospodářské práci, která se konala od čtvrtka do pátku v Pekingu, ukázala, že Čína v příštím roce podpoří domácí poptávku tím, že upřednostní oživení a zvýšení spotřeby.
Ekonomové předpovídají, že růst HDP Číny dosáhne v roce 2023 přibližně 5 %, zatímco v USA se očekává růst přibližně 1 % a v eurozóně pokles o 0,2 %.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article