Múzeum prezentuje starobylé dedičstvo Šan-si
PEKING, 29. novembra 2024 /PRNewswire/ -- Správa z denníka China Daily:
Začiatkom tohto mesiaca bolo v okrese Siang-fen v provincii Šan-si otvorené múzeum, ktoré zhromažďuje a vystavuje kultúrne pamiatky predstavujúce jeden z najväčších archeologických objavov za posledné desaťročia v Číne.
Múzeum lokality Taosi, ktoré bolo otvorené pre verejnosť 11. novembra, bolo vybudované v blízkosti lokality Taosi v meste Siang-fen. Jeho cieľom je predstaviť civilizáciu spred 3 900 až 4 300 rokov.
Lokalita Taosi bola objavená v roku 1958 a rozsiahle archeologické vykopávky sa začali v roku 1978. V priebehu rokov sa podarilo vykopať mestské sídlisko, ohradený palác, skladovú zónu, pohrebiská a pozorovací oltár. Výskumníci sa domnievajú, že na tomto mieste sa pravdepodobne nachádzali ruiny hlavného mesta z obdobia mudrcovského cisára Jao spred viac ako 4 100 rokov.
V lokalite Taosi bolo objavených viac ako 5 500 kusov alebo súborov kultúrnych pamiatok, ktoré výskumníkom poskytujú dostatočné materiálne dôkazy na pochopenie toho, ako sa formovala najstaršia čínska spoločnosť a národ.
Z objavených kultúrnych pamiatok je v múzeu vystavených celkovo 230 exponátov zobrazujúcich kultúru a život starovekých obyvateľov vrátane predmetov z keramiky, nefritu, kameňa a medi. V múzeu sú vystavené aj pamiatky, o ktorých niektorí vedci predpokladajú, že môžu súvisieť s astronomickými pozorovaniami a meraním času.
Múzeum je súčasťou parku archeologického náleziska Taosi, ktorého súčasťou je aj výstavná sieň pre starovekú astronómiu a zariadenie na uchovávanie väčšiny objavených pamiatok. Múzeum v súčasnosti plní také funkcie, ako je vystavovanie pamiatok, výskum a vzdelávanie.
Podľa Gao Jiangtao, vedúceho archeologického tímu pre ruiny Taosi, sú najcennejšími exponátmi múzea gnómonický nástroj na meranie tieňa nazývaný guibiao, farebný keramický tanier so vzorom stočeného draka a plochá keramická kanvica s červeným nápisom, ktoré stoja za pozornosť návštevníkov.
Farebný keramický tanier s dračím vzorom by podľa neho mohol poukazovať na pôvod čínskeho totemu draka a červené piktografické znaky napísané na plochej keramickej kanvici by mohli byť najstarším písomným jazykom v Číne.
Nástroj na meranie tieňa gnómonu guibiao je súčasťou starovekého observatória objaveného v ruinách Taosi. Archeológovia sa domnievajú, že ide o najstaršie známe observatórium v Číne.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article