Mei Hing Chak, prvá držiteľka Carnegieho medaily za filantropiu v pevninskej Číne, prenáša čínsku filantropiu na svetovú scénu
NEW YORK, 24. novembra 2017 /PRNewswire/ -- V New Yorku sa nedávno uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Carnegieho medailí za filantropiu za rok 2017. Carnegieho inštitúcie udelili Carnegieho medailu za filantropiu deviatim filantropom ako výraz uznania ich vynikajúcich a inovatívnych prístupov k filantropii. Jednou z ocenených bola predsedníčka charitatívnej nadácie Heungkong Charity Mei Hing Chak, ktorá sa tak stala prvou držiteľkou Carnegieho medaily za filantropiu v pevninskej Číne a druhou čínskou držiteľkou tejto ceny po Li Ka-shing.
Zisku prestížnej Carnegieho medaily za filantropiu predchádzalo založenie legendárneho podniku s filozofiou od handier k bohatstvu, za ktorým stojí Mei Hing Chak a jej manžel Chi Keung Lau. Od jeho vzniku pred viac ako dvadsiatimi rokmi transformovali manželia Heungkong Group na konglomerát, ktorý zahŕňa obchodnú logistiku, rozvoj miest, finančné služby, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a cestovný ruch, ako aj spracovanie kovov a energetiku. Bol zaradený medzi špičku 50 súkromných firiem v Číne.
Hlas charity z Číny
Carnegieho medailu za filantropiu začala udeľovať Carnegieho nadácia každé dva roky. Oceňuje ňou jednotlivcov, ktorí s jej zakladateľom Andrewom Carnegiem zdieľajú filozofiu darovania. Ako jedna z najznámejších medailí za filantropiu na svete sa Carnegieho medaila za filantropiu udeľuje v úplnom utajení, pričom ani moderátori, ani potenciálni príjemcovia ceny nemajú žiadnu predstavu o tom, kto by ju mohol získať. Mei Hing Chak bola preto veľmi zaskočená, keď sa dozvedela o svojom ocenení.
Mei Hing Chak pracuje v oblasti filantropie už viac ako dvadsať rokov.
Dvadsaťdva medailistov vymenuje dvadsaťdva Carnegieho inštitúcií v Spojených štátoch a v Európe, pričom sedem z nich sa dostáva do finálneho výberu. Medzi vyznamenanými sú osoby, ktoré sú považované za katalyzátorov dobra v spoločnosti, ktorých filantropia má významný a trvalý vplyv na určitú oblasť, národ alebo komunitu.
Dekan inštitútu pre filantropiu na univerzite v Tsinghua Wang Ming povedal, že získanie medaily je pre Mei Hing Chak nielen osobnou cťou, ale aj dôkazom intenzívneho rozvoja blahobytu občanov modernej Číny, ktorý získal vysokú úroveň medzinárodného uznania.
Mei Hing Chak založila prvú súkromnú nadáciu v Číne
Na začiatku svojej kariéry vo filantropii darovala Mei Hing Chak financie štátom financovaným charitatívnym nadáciám, cítila sa však frustrovaná tým, že si nebola schopná vybrať projekty, ktoré by považovala za dôležité a odzrkadľujúce jej víziu. V roku 1998 sa preto rozhodla založiť vlastnú charitatívnu nadáciu. V tom čase však Čína neumožňovala jednotlivcom ani súkromným spoločnostiam zakladať charitatívne nadácie. V roku 2005 vláda zrušila toto obmedzenie a Mei Hing Chak bola prvou osobou, ktorá požiadala o povolenie založiť dobročinnú nadáciu a získala vládny súhlas. Charitatívna nadácia Heungkong má registračné číslo svojho štatútu súkromnej nadácie (čínska charitatívna inštitúcia, ktorá nie je financovaná štátom) 001, čo odráža skutočnosť, že ide o prvú v Číne.
Od svojho založenia sa Charitatívna nadácia Heungkong zaviazala poskytovať pomoc v oblasti vzdelávania, zmierňovania chudoby a odstraňovaní katastrof v 18 provinciách a mestách vrátane provincií Guangdong, Guizhou a Sečuán. V roku 2007 nadácia spustila program „Päť tisícok": vybudovanie 1000 knižníc, pomoc 1000 znevýhodneným študentom a vedenie 1000 aktivít dobrovoľníkov. Po rokoch rozširovania aktivít má charitatívna nadácia Heungkong v súčasnosti tím takmer 20 000 dobrovoľníkov a ich celková pomoc dosiahla vyše 100 000 aktov pomoci na dobrovoľnej báze, ktoré pomohli viac ako 3 miliónom jednotlivcov.
Presné zacielenie aktivít: pomoc znevýhodneným prostredníctvom vzdelávania a zdravotnej starostlivosti
Charitatívna nadácia Heungkong sa zamerala na pomoc znevýhodneným občanom prostredníctvom vzdelávania, ako aj poskytovaním pomoci pri katastrofách a iných udalostiach. V nadväznosti na desaťročnú skúsenosť plánuje Mei Hing Chak presnejšie zacieliť aktivity nadácie a zamerať sa na pomoc znevýhodneným prostredníctvom vzdelávania a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vo vzdelávacej sfére sa nadácia zameria na dva programy: budovanie knižníc a podporu znevýhodnených vysokoškolských študentov. V oblasti zdravia plánuje Mei Hing Chak venovať 1 miliardu juanov (približne 150 miliónov USD) charitatívnym nadáciám venujúcim sa zdravotnej starostlivosti. Prostredníctvom charitatívnych nadácií budú financie venované špecializovaným nemocniciam, ktoré poskytnú lekársku pomoc v znevýhodnených oblastiach a znevýhodneným občanom. Na rozdiel od tradičných charitatívnych projektov môže tento projekt prostredníctvom prevádzky nemocníc vygenerovať financie a tým zabezpečiť ďalší rozvoj.
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/607621/Mei_Hing_Chak___Carnegie_Medal_of_Philanthropy_recipient.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article