Iniciatíva Breakthrough Listen s dotáciou 100 miliónov USD sprístupňuje dáta z jedinečného pátrania po inteligentnom živote vo vesmíre
„Prvé svetlo" pre zosieťované teleskopy, ktoré prečesávajú oblohu; na nadchádzajúce mesiace sú ohlásené rosziahle pátrania; Open Source dáta sú k dispozícii na stiahnutie na stránke iniciatívy Breakthrough
SAN FRANCISCO, 13. apríla 2016 /PRNewswire/ -- Breakthrough Listen – iniciatíva s dotáciou 100 miliónov USD, ktorá má nájsť stopy inteligentného života vo vesmíre, sprístupňuje svetu prvé dátové súbory z pozorovaní, oznámila dnes iniciatíva Breakthrough.
V januári 2016 sa objavilo „prvé svetlo" pre Breakthrough Listen a pozorovania boli začiatkom desaťročného projektu, ktorý v júli 2015 oznámili v Londýnskej Royal Society Jurij Milner, Stephen Hawking, Lord Martin Rees, Ann Druyan a Frank Drake. Stovky hodín pozorovaní sa zrealizovali pomocou rádioteleskopu v Green Bank v Západnej Virgínii a pomocou Automatizovaného vyhľadávača planét v Lickovom observatóriu na Mt. Hamilton v Kalifornii.
Dnes Breakthrough Listen zverejňuje prvý súbor dát pre verejnosť, ktorý bude dostupný na webovej stránke iniciatívy Breakthrough (www.breakthroughinitiatives.org). Dáta z teleskopu v Green Bank sú k dispozícii aj používateľom softvéru SETI@home od UC Berkeley.
Doterajšie pozorovania v projekte Breakthrough Listen sa týkali väčšiny hviezd vo vzdialenosti do 16 svetelných rokov od Zeme (vrátane hviezd ako 51 Pegasi, o ktorých je známe, že majú exoplanéty) a vybraných hviezd vo vzdialenosti od 16 do 160 svetelných rokov. Patrili medzi ne blízke hviezdy podobné Slnku a obri, rovnako ako početné binárne hviezdy. Pátranie sa tiež zameralo na približne 40 najbližších špirálových galaxií, vrátane súčastí skupiny Maffei smerom k súhvezdiu Kasiopeja. Hviezdy vzdialené do 16 svetelných rokov, prístupné iba z južnej hemisféry, ako napríklad Alfa Centauri, budú predmetom pozorovania koncom roku, pomocou teleskopu v Parkes.
Plán pozorovaní pre všetky teleskopy na tento rok bol zverejnený a je k dispozícii na adrese www.breakthroughinitiatives.org. Medzi plánovanými pozorovaniami sú:
1. Rádioteleskop v Green Bank
Najhlbšie možné pátranie po umelých signáloch v piatich kľúčových súboroch (severná hemisféra)
- Všetkých 43 hviezd do vzdialenosti 5 parsekov, pri 1-15 GHz. Vôbec prvý kompletný prieskum v programe SETI vo vzdialenosti do 5 parsekov. Reaguje na úroveň rádiových signálov „prenikajúcich zo Zeme".
- 1000 hviezd všetkých spektrálnych tried (OBAFGKM). Do 50 parsekov. 1-15 GHz.
- Milión blízkych hviezd. V roku 2016 prvých 5000 hviezd; expozícia 1 minúta (1-15 GHz)
- Centrá 100 blízkych galaxií: špirál, elíps, trpaslíkov, nepravidelných (1-15 GHz)
- Exotické hviezdy: 20 bielych trpaslíkov, 20 neutrónových hviezd, 20 čiernych dier
2. Rádioteleskop v Parkes
Najhlbšie možné pátrania po umelých signáloch v šiestich kľúčových súboroch (južná hemisféra):
- Všetkých 43 hviezd (v južných deklináciách) do 5 parsekov, pri 1-15 GHz. Vôbec prvý kompletný prieskum v programe SETI vo vzdialenosti do 5 parsekov. Reaguje na úroveň rádiových signálov „prenikajúcich zo Zeme".
- 1000 hviezd (juh) všetkých spektrálnych tried (OBAFGKM). Do 50 parsekov. (1-4 GHz)
- Milión blízkych hviezd (juh). V roku 2016 – 2017 prvých 5000 hviezd; expozícia 1 minúta (1-4 GHz)
- Galaktická rovina a centrum (1-4 GHz)
- Centrá 100 blízkych galaxií (južné deklinácie): špirál, elíps, trpaslíkov, nepravidelných (1-4 GHz)
- Exotické: 20 bielych trpaslíkov, 20 neutrónových hviezd, 20 čiernych dier
3. Automatizovaný vyhľadávač planét: Optické spektroskopické SETI
Ciele budú maximálne zodpovedať cieľom rádiového pátrania BL Green Bank, s drobnými prispôsobeniami v dôsledku podstatne menšieho zobrazovaného poľa APF. Cieľmi sú:
- Všetkých 43 hviezd do 5 parsekov, dostupných APF (severne od deklinácie -20 stupňov)
- 1000 blízkych hviezd všetkých spektrálnych tried, hlavná sekvencia OBAFGKM a obri
- 100 najbližších galaxií (centrá, severne od deklinácie = -20 stupňov)
„Breakthrough Listen je oficiálne v prevádzke a skenuje oblohu, pátrajúc po známkach inteligentného života," povedal Milner. „Je to komplexné úsilie, ktoré je možné vďaka obrovskému vedeckému a technickému pokroku, dosiahnutému odkedy sa vôbec začalo s podobnými snahami. Teraz sa pripájame ku priekopníkom a žiadame ľudí na celom svete, aby si pozreli dáta, ktoré sme zozbierali a preskúmali vesmír spolu s nami."
„Breakthrough Listen je v plnom prúde", povedal Pete Worden, výkonný riaditeľ iniciatívy Breakthrough. „Po prvýkrát získame komplexné pátranie SETI v našom galaktickom susedstve. Rovnako dôležité je, že verejnosť aj experti na celom svete získajú dáta a pomôžu zistiť, či sme tu sami."
„Breakthrough Listen je skokom vpred v našej schopnosti systematicky prehľadávať oblohu, aby sme našli dôkazy vyspelého života mimo Zeme," uviedol Andrew Siemion, riaditeľ výskumného centra Berkeley SETI Research Center. „Tak, ako budú v nadchádzajúcich mesiacoch rásť naše schopnosti spracovať dáta a ako budeme zverejňovať ďalšie dáta, tak sa nesmierne znásobí aj šanca niečo objaviť."
Dáta z teleskopov, ktoré sa nahrajú na webovú stránku Breakthrough Initiatives (www.breakthroughinitiatives.org), sa indexujú podľa dátumu nahratia, názvu objektu a ďalších parametrov. Vedci a experti na počítačové vedy dokážu analyzovať surové dáta z teleskopov a vyvinúť vlastné aplikácie, ktoré budú pracovať s týmito obrovskými a bohatými dátovými súbormi. A ktokoľvek, kto má počítač alebo smartfón môže pomôcť rozlúsknuť dáta z projektu Breakthrough Listen pomocou počítačového softvéru SETI@home pre dobrovoľníkov (http://seti.berkeley.edu/participate). Kalifornská univerzita v Berkeley pripravuje študijné materiály, nástroje a dáta pre teleskopy v projekte Breakthrough Listen (http://seti.berkeley.edu/listen).
Breakthrough Listen získa dáta za desaťročné obdobie zo siete najsilnejších rádiových a optických teleskopov na svete, čo zabezpečí obrovské monitorovanie celej oblohy. Za jeden deň sa zozbiera viac dát, než sa v minulosti zozbieralo za celý rok. Vyhľadávacia schopnosť bude 50-krát citlivejšia, obsiahne 10-krát viac oblohy, 5-krát viac rádiového spektra a pri 100-krát vyššej rýchlosti.
Teleskop v Green Bank
V októbri bolo na teleskope v Green Bank nainštalované digitálne prístrojové vybavenie so šírkou pásma 1,5 GHz. Toto vylepšenie podľa odhadov zdvojnásobilo doterajšiu šírku pásma systému v Green Bank. Posilnený systém má tiež dvojnásobnú úložnú kapacitu, dostupnú v celom observatóriu v Green Bank.
Lickovo observatórium
Automatizovaný vyhľadávač planét v Lickovom observatóriu začal robotické pozorovania blízkych hviezd vyhľadávaním laserových emisií z potenciálnych technologických stôp mimo Zeme. Teleskop pozoroval 130 hviezd a všetky surové dáta sú k dispocízii v online archíve.
Rádioteleskop v Parkes
Rádioteleskop pri austrálskom meste Parkes je známy tým, že zohral rolu pri sprostredkovaní živého televízneho vysielania počas pristátia Apollo 11 na Mesiaci a pripojí sa k teleskopu v Green Bank a Automatizovanému vyhľadávaču planét Lickovho observatória v októbri 2016. Zatiaľ čo teleskop v Green Bank sa sústredí na hlboké cielené pozorovania sľubných kandidátov, Parkes sa zameria na široké vyhľadávanie vo veľkých oblastiach oblohy. Hardvér, ktorý spracováva signály na inžinierske validačné testy bol v Parkes nainštalovaný vo februári. Na testovacie účely boli zaznamenané limitované dáta.
SETI@Home
SETI@home je v prevádzke nepretržite od roku 1999 a v tomto čase si získal milióny účastníkov. Dobrovoľníci sa môžu zaregistrovať na účasť na stránke http://seti.berkeley.edu/participate. Používatelia tohto bezplatného softvéru poskytujú nevyužité výpočtové kapacity svojich počítačov, aby pomohli zanalyzovať obrovské dátové toky, ktoré sa získavajú astronomickým pátraním po inteligentnom živote.
Pridanie dát z Green Bank viac než zdvojnásobí oblasť oblohy, ktorá je momentálne k dispozícii dobrovoľníkom cez SETI@home. Začiatok pozorovaní na observatóriu v Parkes v októbri poskytne dobrovoľníkom prístup k celej oblohe. Keďže projekt Breakthrough Listen zásadne rozširuje rozsah vyhľadávania, verejnosť, dokonca aj bez technického vzdelania, môže pocítiť vzrušené očakávanie, kým sa snažíme zodpovedať otázku: Sme vo vesmíre sami?
Vedenie projektu
- Martin Rees, Kráľovský astronóm, Fellow na Trinity College; Emeritný profesor kozmológie a astrofyziky na University of Cambridge.
- Pete Worden, predseda nadácie Breakthrough Prize Foundation.
- Frank Drake, emeritný predseda inšitútu SETI Institute; emeritný profesor astronómie a astrofyziky, Kalifornská univerzita, Santa Cruz; zakladajúci riaditeľ, Národné centrum atmosféry a ionosféry; bývalý profesor astronómie Goldwin Smith, Cornell University.
- Dan Werthimer, spoluzakladateľ a hlavný vedec projektu SETI@home; riaditeľ SERENDIP; hlavný výskumný pracovník v CASPER.
- Andrew Siemion, riaditeľ, Výskumné centrum Berkeley SETI Research Center.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article