Čína aktivně optimalizuje opatření proti covidu-19 v zájmu lepší připravenosti
PEKING, 27. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Vzhledem k tomu, že v několika čínských regionech došlo k prudkému nárůstu infekce covid-19, přijímají místní vlády rychlá a přesně cílená opatření, aby předcházely závažným případům, chránily zdraví občanů a vytvořily bariéru proti epidemii.
Tato opatření zahrnují včasné poskytování lékařské péče, uspokojování poptávky po lécích, zlepšování zdravotnických služeb pro starší osoby a další kritické skupiny, podporu očkování proti covidu-19 a posílení prevence a tlumení epidemií ve venkovských oblastech.
Infekční kliniky v plném provozu
Aby ulehčila lékařům, otevřela v posledních dnech řada čínských měst tzv. infekční kliniky (fever clinics) v tělocvičnách, nebo v dočasné infekční kliniky přeměnila kabiny pro provádění PCR testů. Některá z těchto zařízení jsou v provozu 24 hodin denně.
Zdravotnická zařízení na všech úrovních navíc optimalizují postupy, rozšiřují zdroje a zvyšují počet lékařského personálu ve službě, aby ze všech sil vyšla vstříc naléhavým potřebám a obavám pacientů.
Například v Šanghaji byl s infekčními klinikami ve 145 nemocnicích střední a vyšší úrovně domluven plný provoz, který pomůže naplnit poptávku občanů po zdravotnických službách.
V mnoha městech fungují také internetové nemocnice, kde si mohou obyvatelé vyžádat lékařské ošetření, aniž by museli opustit své domovy.
Městská zdravotní komise v Pekingu ve středu uvedla, že na zdejších infekčních klinikách bylo ošetřeno 65.000 pacientů s horečkou, což je o 11 % méně než nedávné maximum 73.000 pacientů. Poptávka po infekčních klinikách se podle ní obecně zmírnila.
Zdravotnické služby prioritizují kritické skupiny
Národní zdravotní komise zadala základním zdravotnickým zařízením, aby zřídila evidenci specifických skupin, jako jsou osaměle žijící senioři, těhotné ženy a pacienti s primárními zdravotními problémy, a zajistila jim potřebné lékařské služby.
Místním odborům pro civilní záležitosti nařídila provést důkladná šetření ve vysoce rizikových lokalitách, včetně posouzení zásob léků, lékařské péče, zdravotnických služeb, očkovacích služeb a schopností reakce na mimořádné události.
V komunitním centru zdravotních služeb v Šanghaji nastoupili praktičtí lékaři, kteří pečlivě posuzují zdravotní stav obyvatel a věnují zvláštní pozornost seniorům nad 80 let, pacientům s chronickými nemocemi, hemodialyzovaným pacientům, pacientům s rakovinou a těhotným ženám.
Posílení prevence a tlumení epidemií ve venkovských oblastech
V reakci na relativně horší dostupnost zdravotnických služeb ve venkovských oblastech a zvýšený pohyb obyvatelstva během novoročních a jarních svátků, kdy se lidé pracující ve městech často vracejí do svých rodných obcí, posilují místní samosprávy venkovských oblastí opatření pro prevenci a tlumení epidemií a zdravotnické služby.
Důležitou součástí prevence epidemií ve venkovských oblastech je budování infekčních klinik v okresních nemocnicích.
Příkladem může být město Ťiao-čou ve východočínské provincii Šan-tung. Městská zdravotní komise v Ťiao-čou zřídila 536 komunitních zdravotnických stanovišť a zorganizovala 446 zdravotníků a dobrovolníků, kteří poskytují zdravotnické služby na vesnicích.
Na každé vesnické klinice či zdravotnickém stanovišti pracují nejméně dva zdravotníci, kteří nepřetržitě poskytují lékařské služby, jako jsou konzultace, výdej léků a převoz pacientů z kritických skupin.
Zintenzivnění očkování
V Číně je plně očkováno více než 90 % populace. Ve skupině osob starších 60 let bylo plně očkováno téměř 87 procent, ale mezi osobami staršími 80 let absolvovalo kompletní očkování pouze 66,4 procenta.
Vzhledem k tomu, že v Číně žije 267 milionů obyvatel starších 60 let, očkování v této skupině se nyní zintenzivňuje. Koncem listopadu země zveřejnila pracovní plán na zlepšení proočkovanosti starších osob.
V různých lokalitách jsou také přijímána opatření pro zvýšení proočkovanosti, jako jsou například „zelené kanály" pro seniory.
S optimalizací opatření pro tlumení epidemií se těžiště čínské strategie reakce na epidemii přesunulo od kontroly infekcí k léčbě nakažených s cílem předcházet závažným případům.
Průměrná délka života v Číně, která je základním měřítkem národního blahobytu, se zvýšila ze 77,3 roku v roce 2019 na 78,2 roku v roce 2021, a to navzdory rozdílu v dostupnosti zdravotnických zdrojů a lékařských technologií na hlavu mezi touto nejlidnatější zemí světa a vyspělými zeměmi.
Díky své filosofii zaměření na lidi dokázala Čína vlny epidemie zvládnout. Fakta a čísla vystavují Číně v oblasti boje s epidemií za poslední tři roky několik chvályhodných „známek" a nabízejí určité výhledy na snahy o nadcházející normální život.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article