Huawei wyposaży w technologię jedną z największych elektrowni OZE w Europie Środkowej i Wschodniej
KLECZEW, Polska, 2 marca 2023 r. /PRNewswire/ -- W Polsce powstanie największa farma hybrydowa w Europie Środkowo-Wschodniej, łącząca elektrownię fotowoltaiczną i wiatrową o łącznej mocy 205 MW. Roczna produkcja dostarczy energię elektryczną do ponad 100 tys. gospodarstw domowych i zmniejszy emisję CO2 o prawie 160 ton. Aby rozwinąć infrastrukturę technologiczną elektrowni, koncern Huawei dostarczy 710 falowników stringowych i 23 inteligentne stacje transformatorowe. Farma hybrydowa powstaje na terenach pokopalnianych w Kleczewie w województwie wielkopolskim.
Kleczew Solar & Wind jest zlokalizowana na terenach pokopalnianych i będzie jednym z największych parków energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pierwszym w Polsce projektem na tak dużą skalę łączącym technologie fotowoltaiczne i wiatrowe. Pierwszy etap budowy obejmuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 193 MWp oraz elektrowni wiatrowej o mocy 12 MW. W ramach inwestycji Huawei dostarczy 23 inteligentne stacje transformatorowe i 710 inwerterów, które są jednym z kluczowych elementów elektrowni fotowoltaicznej. Zakładany roczny uzysk energii z elektrowni fotowoltaicznej wynosi około 222 GWh, a z farmy wiatrowej około 47 GWh. Instalacja hybrydowa w Kleczewie będzie mogła zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 100 tys. gospodarstw domowych.
„Koncern Huawei od wielu lat konsekwentnie angażuje się w rozwój nowoczesnego sektora energetycznego, wykorzystując inteligentne rozwiązania fotowoltaiczne. Niezmiernie się cieszę, że nasze technologie mogą aktywnie wspierać zieloną transformację Polski w tak kluczowych projektach jak elektrownia hybrydowa w Kleczewie. To niezwykle ważna inwestycja na drodze do pełnej dekarbonizacji polskiej gospodarki i zapewnienia całemu społeczeństwu ekologicznej, czystej i ekonomicznej energii" – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.
Inwestorem Kleczew Solar & Wind jest Grupa Lewandpol, zarządcą aktywów jest Ergy, Grupa Electrum odpowiada za generalne wykonawstwo, natomiast za wdrożenie regulatora mocy czynnej i biernej – Renedium.
„Jest to projekt o strategicznym znaczeniu dla dekarbonizacji polskiej gospodarki. Kontrahenci i wykonawcy uczestniczący w łańcuchu dostaw zostali starannie wytypowani, aby zapewnić wydajność i niezawodność, zarówno w okresie budowy elektrowni, jak i po jej zakończeniu. Jesteśmy pewni, że będziemy współpracować z najlepszymi partnerami, w tym z firmą Huawei, znaną już na polskim rynku jako niezawodny dostawca zaawansowanych technologicznie falowników" – powiedział Marcin Kuprel, dyrektor generalny Ergy.
Huawei wykorzystuje swoją przewagę w technologiach cyfrowych i energoelektronicznych oraz wprowadza innowacje w zakresie integracji uznanych technologii cyfrowych z technologiami energetyki fotowoltaicznej, magazynowania energii, chmury i sztucznej inteligencji. Oferuje inteligentne rozwiązania fotowoltaiczne i magazynowe dla trzech głównych schematów wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i konsumpcji energii elektrycznej: Inteligentne rozwiązania fotowoltaiczne na skalę przemysłową, inteligentne rozwiązania fotowoltaiczne dla sektora handlowego i prywatnego oraz inteligentne rozwiązania fotowoltaiczne dla sektora mieszkaniowego. Oferowane systemy obniżają poziom kosztów energii elektrycznej (LCOE) w całym okresie eksploatacji i poprawiają wydajność tworzenia sieci, czyniąc z instalacji fotowoltaicznych podstawowe źródło energii.
„Wybór falowników i inteligentnych stacji transformatorowych przez partnerów biznesowych jest najlepszym potwierdzeniem najwyższej jakości i niezawodności oferowanych przez nas technologii. Inwestycja Kleczew Solar & Wind jest zarówno zwieńczeniem wieloletniej całościowej współpracy biznesowej, jak i znaczącym czynnikiem dla dalszego rozwoju elektrowni hybrydowych. Zaufanie kontrahentów: Ergy, Electrum i inwestora Lewandpol do naszych produktów napawa nas dumą i stanowi motywację do dalszej pracy, w imię rozwoju bezemisyjnych źródeł energii. Warto podkreślić, że falowniki Huawei jako pierwsze w Polsce otrzymały bezterminową obowiązkową certyfikację dla wszystkich falowników fotowoltaicznych" – dodaje Paweł Strzałkowski, przedstawiciel wyższego szczebla ds. klientów, Digital Power, Huawei Polska.
Część fotowoltaiczna elektrowni Kleczew Solar & Wind powstaje przy udziale spółek Electrum, Jinko Solar, Budmat i Tele-Fonika Kable.
Zdjęcia - https://mma.prnewswire.com/media/2013200/project_picture.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article