Huawei wspólnie z partnerami sprawdza nowe rozwiązanie do wykrywania pożarów - testy przeprowadzone w Grecji zakończyły się pomyślnie
ATENY, Grecja, 4 września 2024 r. /PRNewswire/ -- Huawei wspólnie z partnerami - uczelnią National and Kapodistrian University of Athens (NKUA) oraz start-upem PROBOTEK - sprawdziła nowy system zapobiegania pożarom lasów. Przeprowadzone w Grecji testy zakończyły się pomyślnie.
System działający w czasie rzeczywistym został przetestowany na podstawie symulacji powstania zadymienia i ognia. Rozwiązanie, opracowane w ramach prowadzonej przez Huawei inicjatywy TECH4ALL, umożliwi służbom ratunkowym zareagować na potencjalny pożar lasu w ciągu 15 minut, a więc w okienku czasowym, w którym szanse na opanowanie zagrożenia są największe.
„Huawei już od 20 lat wprowadza w Grecji czołowe technologie w przekonaniu o potencjale innowacji dla ochrony środowiska i bioróżnorodności oraz zapewniania bezpieczeństwa obywateli i ich mienia" - powiedział Ren Fujun, CEO Huawei na region Europy Południowo-Wschodniej.
Gorące, suche i wietrzne lata powodują, że Grecja - zarówno na kontynencie, jak i na wyspach - narażona jest na duże ryzyko rozległych pożarów lasów. Wskutek zmian klimatycznych każdego roku na terenie Grecji wzrasta liczba i częstotliwość pożarów, powodując potencjalnie trwałe szkody w ekosystemach naturalnych i stanowiąc rosnące zagrożenie dla ludzkiego życia i mienia.
Test powstania zadymienia i ognia został przeprowadzony przez NKUA i PROBOTEK na należącym do uczelni terenie leśnym w Atenach. Ustawione w lesie czujniki, podłączone z wykorzystaniem technologii sieciowych Huawei, zawiadomiły centrum dowodzenia o potrzebie wysłania autonomicznego drona na miejsce prowadzonego testu.
Na postawie obrazu przesyłanego z drona oraz danych meteorologicznych i geomorfologicznych sztuczna inteligencja przeprowadziła analizę pozwalającą wykryć w czasie rzeczywistym wystąpienie dymu i ognia oraz przewidzieć:
- ścieżkę rozprzestrzeniania się ognia i powierzchnię, którą obejmie;
- za ile czasu ogień dotrze do terenów zamieszkanych;
- które obszary są zagrożone pożarem i wymagają ewakuacji;
- dostępne drogi ewakuacji.
W skład systemu reagowania wchodzi bazujące na AI centrum dowodzenia połączone z dronami i czujnikami podłączonymi do sieci 5G, które wykrywają cząsteczki w powietrzu, stężenie CO2, temperaturę oraz kierunek i prędkość wiatru.
Pierwszy etap rozwiązania, służący wykrywaniu pożarów przy pomocy dronów i sztucznej inteligencji, wprowadzono w 2022 r. na osiedlu Syggrou koło Aten. Obecną jego wersję rozbudowano o funkcjonalność analizy rozprzestrzeniania się ognia, planowania ewakuacji oraz wyznaczania tras dla wozów strażackich i karetek. Nowe rozwiązanie pozwala też oszacować liczbę ludzi na zagrożonym pożarem terenie i wysyłać spersonalizowane powiadomienia na telefony mieszkańców za pośrednictwem aplikacji z sugerowaną trasą ewakuacji opracowaną na podstawie obowiązujących lokalnie planów ochrony cywilnej.
Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu możliwe będzie wdrażanie protokołów szybkiej ewakuacji, a tym samym ratowanie życia i ograniczanie szkód w środowisku i mieniu.
System został zaprezentowany w akcji w 3. odcinku (zatytułowanym Connecting with Nature) produkowanego przez Discovery serialu pt. "Being Digi-Sapiens". Oglądając go, można przekonać się na własne oczy o precyzji systemu, a także zapoznać się z mechanizmem uruchamiania czujników i wysyłania dronów.
Huawei TECH4ALL
TECH4ALL to plan działania i długoterminowa inicjatywa, którą firma Huawei uruchomiła w celu promowania włączenia cyfrowego.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Huawei TECH4ALL pod adresem https://www.huawei.com/en/tech4all
Śledź nas na X:
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article