Huawei wspólnie z partnerami otrzymuje nagrodę specjalną festiwalu World AI Cannes Festival za ochronę łososia atlantyckiego dziko żyjącego w norweskich wodach
CANNES, Francja, 13 lutego 2023 r. /PRNewswire/ -- wczoraj firma Huawei wspólnie z partnerami otrzymała nagrodę specjalną jury (Neurons Awards Special Jury Prize) podczas World AI Cannes Festival 2023 – odbywającego się w Cannes międzynarodowego festiwalu poświęconego sztucznej inteligencji – za bazujące na AI rozwiązanie stworzone dla ochrony łososia szlachetnego – ryby rodzimej dla Norwegii.
Łosoś szlachetny stanowi nieodłączny element tożsamości, kultury i gospodarki Norwegii. Od lat 80. XX w. do dziś jego populacja skurczyła się jednak o połowę wskutek rozprzestrzeniania się łososia pacyficznego (w tym jednego z jego powszechniej znanych gatunków – gorbusza). Łosoś pacyficzny jest gatunkiem inwazyjnym, który wygrywa ze swoim atlantyckim kuzynem rywalizację o zasoby, do tego bardzo licznie się rozmnażając.
W 2021 r. w ramach podjętej przez Huawei inicjatywy TECH4ALL firma nawiązała partnerstwo z Berlevåg Jeger-og Fiskerforening (BJFF) – lokalnym stowarzyszeniem myśliwych i wędkarzy – w celu zaprojektowania i wdrożenia bazującego na sztucznej inteligencji systemu filtracji, który ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się łososia pacyficznego w norweskich rzekach. Projekt pilotażowy przeprowadzono w rzece Storelva w Berlevåg. W rozwiązaniu tym zastosowano technologię nagrywania obrazu pod wodą, która wykrywa łososie pacyficzne, uruchamiając bramkę filtracyjną przekierowującą je do specjalnego zbiornika, co uniemożliwia im wędrowanie w górę rzeki na tarło. Możliwość dalszej wędrówki w celu zakończenia cyklu rozrodczego zachowują przy tym łososie szlachetne i arktyczne.
Przetrwanie dziko żyjącego łososia szlachetnego jest nie tylko ważne dla zachowania miejscowej bioróżnorodności, ale również kluczowe dla norweskiego sektora rybołówstwa, jego materiał genetyczny jest bowiem wykorzystywany do hodowli łososi.
Dziko żyjący łosoś w Norwegii zagrożony jest przez inne gatunki, w tym gorbuszę czy łososie, które uciekły ze zbiorników hodowlanych. Korzystający ze sztucznej inteligencji system monitorowania przyczynia się do zahamowania tego zjawiska i zapewnienia większej elastyczność w gospodarce rzecznej.
Infrastrukturę obliczeniową dostarczyła należąca do Huawei platforma Ascend, natomiast miejscowi partnerzy – Simula Consulting i Troll Systems – opracowali odpowiednio algorytm rozpoznawania i automatyczny mechanizm sortowania.
„Uczestnictwo w tym projekcie stanowi niezwykle interesujące doświadczenie i źródło motywacji. Firmie Simula Consulting zależy na tym, by technologie Deep Tech były dostępne wszystkim, a fakt, że mają one korzystny wpływ na ochronę fauny, jest tym bardziej pokrzepiający" – powiedział dr Omar Richardson, p.o. dyrektora ds. technologii w Simula Consulting.
Nagroda specjalna jury (Neurons Awards), wprowadzona w tym roku na festiwalu World AI Cannes Festival, przyznawana jest projektom, które wykorzystują sztuczną inteligencję dla dobra wspólnego i budowania lepszej przyszłości. Zwycięzca wyłaniany jest przez jury składające się z 12 przedstawicieli świata biznesu, nauki i polityki.
„Otrzymanie pierwszej nagrody specjalnej Neurons Awards Special Prize podczas festiwalu WAICF to dla nas zaszczyt. Huawei głęboko wierzy w potencjał, jaki niosą technologie cyfrowe w kontekście budowania bardziej otwartego i zrównoważonego społeczeństwa – powiedział Zhang Minggang, zastępca dyrektora zarządzającego Huawei France. - Projekt ten pokazuje, że sztuczna inteligencja ma wymierny wkład w ochronę planety. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami, aby zmieniać świat poprzez innowacje. Z tym właśnie przekonaniem uruchomiliśmy inicjatywę TECH4ALL. W jej ramach Huawei zrealizowała lub realizuje już kilkadziesiąt projektów, które wywierają pozytywny wpływ na społeczności, ludzi i środowisko naturalne na całym świecie".
Po sukcesie pilotażu przeprowadzonego w Berlevå skalowalne rozwiązanie będzie mogło zostać rozszerzone na całą sieć 500 rzek w Norwegii, w których również występuje problem z gatunkami zagrażającymi łososiowi szlachetnemu.
HUAWEI TECH4ALL
TECH4ALL to realizowana przez Huawei wieloletnia inicjatywa na rzecz włączenia cyfrowego, która ma na celu zapobiec wykluczeniu ze świata cyfrowego. W jej ramach skupiono się na czterech obszarach: zapewnianiu równości i jakości w edukacji, ochronie przyrody poprzez technologię, wspieraniu inkluzywności w opiece zdrowotnej oraz szeroko rozumianym rozwoju.
Więcej informacji na temat TECH4ALL można znaleźć na stronie Huawei pod adresem https://www.huawei.com/en/tech4all
Śledź nas na Twitterze: https://twitter.com/HUAWEI_TECH4ALL
Materiał filmowy – https://mma.prnewswire.com/media/1999202/video.mp4
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2000701/KOV_3603.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article