Huawei ogłasza wysokość tantiem w ramach swoich programów licencji patentowych
Spółka promuje ochronę własności intelektualnej, dążąc do równowagi pomiędzy innowacjami technologicznymi i ich wdrażaniem.
SHENZHEN, Chiny, 14 lipca 2023 r. /PRNewswire/ -- W czwartek Huawei, jeden z największych na świecie posiadaczy patentów, ogłosił stawki tantiem za słuchawki, Wi-Fi oraz programy licencji patentowych IoT.
„Huawei chce dzielić się przełomowymi innowacjami w formie patentów ze światem" – powiedział dyrektor ds. prawnych Song Liuping, który dodał „Będą one przyczyniać się do wspólnego zrównoważonego rozwoju sektorów na skalę globalną".
Liuping podzielił się swoimi uwagami podczas dorocznego flagowego wydarzenia poświęconego innowacjom w zakresie ochrony własności intelektualnej w Shenzen, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Łączenie horyzontów innowacji: dzielenie się własnością intelektualną i napędzanie innowacji".
W ciągu ostatnich 20 lat Huawei znacznie przyczyniał się do ustanawiania głównych standardów ICT w zakresie telefonii komórkowej, Wi-Fi i kodeków multimedialnych.
Wydarzenie obejmowało sesje informacyjne z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, z uwzględnieniem technologii stosowanych w domu, podczas przemieszczania się i w pracy. Należą do nich czołowe badania na temat 5.5G, technologie audio i wideo, regulowana przysłona o wartości dziesięć w telefonach komórkowych, sieć do wykrywania przeszkód, która pomaga samochodom w identyfikacji nietypowych obiektów spoza białej listy przeszkód oraz algorytmy, które umożliwiają inteligentne planowanie i optymalizację produkcji.
Huawei podejmuje działania w ramach licencjonowania standardowych patentów zasadniczych (SEP) zgodnie ze sprawiedliwymi, rozsądnymi i niedyskryminacyjnymi zasadami. Podczas wydarzenia spółka Huawei ogłosiła również stawki tantiem dla słuchawek 4G i 5G, urządzeń do Wi-Fi 6 oraz produkty IoT we wszystkich obszarach, w których Huawei jest głównym posiadaczem SEP. Stawki maksymalne tantiem w przypadku słuchawek 4G i 5G wynoszą odpowiednio 1,5 USD za sztukę oraz 2,5 USD za sztukę. Stawka tantiem dla urządzeń konsumenckich do Wi-Fi 6 wynosi z kolei 0,5 USD za sztukę. W przypadku urządzeń działających w oparciu o IoT stawka to jeden procent ceny sprzedaży netto przy wartości maksymalnej 0,75 USD, podczas gdy stawki za urządzenia wspomagane IoT kształtują się od 0,3 USD do 1 USD za sztukę.
Alan Fan, wiceprezes i dyrektor Działu Praw Własności Intelektualnej w Huawei, podkreślił, że przyjazne otoczenie, w którym innowatorzy są chronieni, nagradzani i motywowani, jest kluczem do zrównoważonych innowacji.
„Huawei stosuje zbilansowane podejście do licencjonowania patentów. Uważamy, że rozsądne tantiemy zachęcają do tworzenia i realizacji innowacji" – powiedział.
Według Fana dotychczas Huawei zawarła prawie 200 umów na licencje patentowe. Ponadto ponad 350 firm uzyskało licencje na patenty Huawei za pośrednictwem pul patentowych. W ramach tych licencji dotychczasowe płatności tantiem na rzecz Huawei wyniosły prawie trzykrotność całkowitej wartości zebranych tantiem, a w 2022 r. przychód z licencji wyniósł 560 milionów USD.
W ramach zdalnego połączenia z wydarzeniem Tomas Lamanauskas, zastępca sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, powiedział, że Huawei jest głównym podmiotem w procesie współpracy wspierającym efektywne kosztowo i sprzyjające włączeniu społecznemu innowacje z efektem skali.
„W ramach mierzenia się z globalnymi wyzwaniami i pracą na rzecz ochrony celów zrównoważonego rozwoju ważne są sprzyjające kierunki polityki i modele, aby wspierać rozwój ekosystemów innowacji" – dodał Lamanauskas.
Łączna inwestycja spółki w B+R w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniosła 977.3 miliarda CNY. W 2022 r. wydatki na B+R osiągnęły wartość 161,5 CNY lub 25,1% przychodu. Unijny ranking inwestycji w przemysłowe B+R (ang. EU Industrial R&D Investment Scoreboard) za rok 2022 umieścił Huawei na czwartym miejscu na świecie.
Huawei zawarł umowy na licencje patentowe zarówno z czołowymi podmiotami z branży, takimi jak Samsung czy Oppo, oraz najważniejszymi producentami pojazdów, m.in. Mercedes-Benz, Audi, BMW, Porsche, Subaru, Renault, Lamborghini i Bentley.
Fan wspomniał również o tym, że spółka wspiera główne globalne organizacji z branży open source.
Z okazji wydarzenia uruchomiono także oficjalną stronę Huawei poświęconą licencjom. Strona zawiera szczegółowe informacje na temat dwustronnych programów licencyjnych spółki, które obejmują słuchawki, Wi-Fi i mobilny IoT.
„Własność intelektualna jest istotnym czynnikiem napędzającym współpracę w dziedzinie technologii. Prowadzi ona do rozwoju technologii, z której mogą korzystać wszyscy" – powiedział Randall R. Rader, były sędzia przewodniczący amerykańskiego sądu apelacyjnego obwodu federalnego.
Więcej na temat programów licencyjnych i stawek tantiem Huawei można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Huawei poświęconej licencjom: https://www.huawei.com/en/ipr
Nagranie: Forum „Łączenie horyzontów innowacji: dzielenie się własnością intelektualną i napędzanie innowacji": https://www.huawei.com/en/events/ipr2023
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2154109/image_1.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2154111/image_2.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article