Huawei i BJFF wygrywają nagrodę GLOMO przyznawaną przez GSMA za norweski projekt TECH4ALL mający na celu ochronę łososia
BARCELONA, Hiszpania, 5 marca 2024 r. /PRNewswire/ -- W zeszłym tygodniu na targach MWC 2024 w Barcelonie Huawei i BJFF otrzymały od GSMA nagrodę GLOMO za „Wybitny wkład technologii mobilnej w realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ" za rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji zaprojektowane w celu zapobiegania wyginięciu dzikiego łososia atlantyckiego w Norwegii.
„Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że otrzymaliśmy nagrodę GSMA GLOMO za nasz projekt TECH4ALL i chcielibyśmy szczególnie podziękować naszemu partnerowi BJFF za jego zaangażowanie i wsparcie - powiedział Lu Yong, starszy wiceprezes Huawei i prezes Huawei na region europejski. - Projekt dotyczący łososia pokazuje ogromny potencjał technologii w zakresie ochrony przyrody i jednocześnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności. Huawei będzie nadal wykorzystywać innowacyjne technologie do budowania bardziej ekologicznego świata".
Rozwiązanie to, uruchomione w 2021 r. w ramach inicjatywy Huawei TECH4ALL i opracowane we współpracy z lokalnymi partnerami BJFF, Simula Consulting i Troll Systems, powstało w ciągu trzech lat w odpowiedzi na inwazyjny gatunek łososia garbatego, który zagraża lokalnym łososiom w norweskich rzekach.
Zastosowane rozwiązanie, pierwsze tego typu na świecie, pozwala odfiltrować łososie garbate z systemu rzecznego, uniemożliwiając im przepłynięcie w górę rzeki w celu odbycia tarła.
„Jesteśmy niezmiernie dumni ze współpracy z Huawei i partnerami przy tym przełomowym projekcie. Najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne, które mamy w Berlevåg, stanowi skuteczną receptę na powstrzymanie łososia garbatego, a zdobycie globalnego uznania na targach MWC Barcelona 2024 jest dla nas inspirujące - powiedział Geir Kristiansen, prezes BJFF. - Ten projekt nie tylko chroni nasze rzeki i dzikiego łososia atlantyckiego, ale także pokazuje, w jaki sposób innowacje mogą sprostać wyzwaniom środowiskowym na całym świecie".
Panel oceniający GLOMO opisał projekt jako „doskonały i skalowalny pomysł - zastosowanie samowystarczalnej sztucznej inteligencji i technologii mobilnej w celu dokładnego rozwiązania problemu, z doskonałym wykonaniem i imponującymi wynikami".
Na czym polega rozwiązanie
Ryby są kierowane do rozciągającego się wzdłuż rzeki tunelu wyposażonego w podwodną kamerę i inteligentną bramkę zasilaną algorytmem.
Algorytm identyfikuje różne rodzaje ryb, rozpoznając na przykład charakterystyczny garb samca łososia garbatego i wzór ogona samicy. Przy wskaźniku dokładności identyfikacji przekraczającym 99% system steruje bramą, aby pozostała zamknięta w celu odfiltrowania inwazyjnych gatunków do zbiornika, i otwierała się, aby pozwolić innym rybom płynąć w górę rzeki.
Między czerwcem a wrześniem 2023 r., czyli najpóźniej w sezonie tarła łososia w cyklu dwuletnim, projekty pilotażowe w rzekach Storleva i Kongsfjord z powodzeniem odfiltrowały ponad 6000 łososi garbatych.
Metoda ręczna wymaga od wolontariuszy stania w rzece, rozpoznawania łososi garbatych wzrokowo i usuwania ich ręcznie. Metoda ta jest nie tylko pracochłonna i czasochłonna, ale wiele ryb zostaje przypadkowo zranionych lub zabitych w trakcie tego procesu. Dla porównania, zautomatyzowane rozwiązanie nie szkodzi rybom i zmniejsza nakład pracy ręcznej o około 90%.
Kontekst
Łosoś garbaty został wprowadzony do norweskich rzek w latach 60. ubiegłego wieku w celu zwiększenia podaży żywności. Jednak liczebność tego inwazyjnego gatunku szybko wzrosła i wkrótce zaczął on konkurować z dzikim łososiem atlantyckim o zasoby i tarliska. W efekcie populacja rodzimego gatunku zmniejszyła się o połowę od lat 80. XX wieku.
Ponieważ łosoś ma kluczowe znaczenie dla kultury i gospodarki Norwegii, kwestia ta jest stale powodem do niepokoju w kraju.
Sukces tego rozwiązania i możliwość rozszerzenia go na całą Norwegię daje nadzieję na rozwiązanie zagrożenia wyginięciem dzikiego łososia atlantyckiego.
Nagrody GLOMO
Nagrody GSMA GLOMO przyznawane są co roku podczas targów MWC i są wyrazem uznania dla „najlepszych z najlepszych w ekosystemie mobilnym i nie tylko". O przyznaniu nagród decyduje 200 niezależnych sędziów, a do zdobycia jest 30 nagród w sześciu kategoriach. Na tegorocznych targach MWC Huawei zdobył siedem nagród GLOMO.
Huawei TECH4ALL
TECH4ALL to wieloletnia inicjatywa i plan działania na rzecz włączenia cyfrowego realizowane przez Huawei. W oparciu o innowacyjne technologie i partnerstwa TECH4ALL ma na celu wspieranie włączenia i zrównoważonego rozwoju w cyfrowym świecie.
Więcej informacji na temat TECH4ALL można znaleźć na stronie Huawei pod adresem https://www.huawei.com/en/tech4all
oraz na portalu X: https://twitter.com/HUAWEI_TECH4ALL
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2354481/Lu_Yong_Huawei_Senior_Vice_President_President_European_Region_Huawei.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2354482/Fish_directed_tunnel_river.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2354483/The_automated_gate_action.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article