Ekspert XJTLU: wnioski płynące z chińskiej wojny z ubóstwem
SUZHOU, Chiny, 1 marca 2021 r. /PRNewswire/ -- W 2016 r. Chiny podjęły oficjalne zobowiązanie do eliminacji skrajnego ubóstwa w swoich pozostałych 832 powiatach, a cel ten został osiągnięty w listopadzie ubiegłego roku. W miniony czwartek prezydent Chin, Xi Jinping określił to osiągniecie jako „pełne zwycięstwo" podczas ceremonii w Pekinie zorganizowanej w celu uhonorowania głównych uczestników projektu.
Dr Alessandra Cappelletti, profesor na Wydziale Studiów Międzynarodowych Xi'an Jiaotong-Liverpool University, stwierdziła, że jest kilka powodów, które przyczyniły się do sukcesu tego przedsięwzięcia i uważa, że inne kraje mogą wyciągnąć z tych działań cenną lekcję.
Lekcja 1: priorytetowa pozycja działań
Dr Cappelletti stwierdziła, że jednym z kluczy do pomyślnej realizacji chińskiego planu była silna wola polityczna. „Rząd uruchomił cały aparat biurokratyczny" - powiedziała.
Wszytko zmierzało ku ukończeniu działań w terminie, lecz na początku roku pandemia Covid-19 spowodowała światowe spowolnienie gospodarcze.
Zamiast wstrzymać realizację programu, rząd centralny szybko wydał dyrektywy skierowane do przedstawicieli władz lokalnych, nakazując im realizację zamierzonych celów. „Jeśli rząd centralny wyznacza określony cel, jego osiągnięcie jest obowiązkowe".
Lekcja 2: myślenie perspektywiczne
Po ograniczeniu ubóstwa w danym powiecie, przedstawiciele władz lokalnych mogli ulec pokusie pogratulowania sobie sukcesu i spoczęcia na laurach. Dr Callelletti powiedziała, że „osoby odpowiedzialne za opracowywanie strategii wychodzą jednak z założenia, że każde rozwiązanie generuje 10 kolejnych problemów. Przyczyna tego tkwi w „relacyjnym" spojrzeniu na świat, zgodnie z którym we wszystkim należy dostrzegać złożoność".
Jednym z takich nowych problemów jest utrzymanie poziomu zamożności.
„Jedną ze strategii jest wsparcie rolników w rozwoju ich działalności gospodarczej. W wiosce Sichuan, przedstawiciele Chińskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pekinie pomogli rolnikom w remontach ich domów w celu wynajmowania pokoi turystom" - dodała.
Lekcja 3: patrz wewnątrz
Jak wyjaśnia dr Cappelletti, na przestrzeni lat Chiny zmieniły swój kierunek rozwoju gospodarczego. „Pojawiło się dążenie do ulepszenia systemu gospodarczego Chin, z gospodarki opartej na taniej sile roboczej i zależnej od węgla na model innowacyjnej gospodarki napędzanej technologią. Kraj również wyznaczył sobie priorytet umocnienia rynku wewnętrznego i ograniczenia zależności od eksportu.
Dr Cappelletti wyjaśnia, że pośrednim sposobem na stymulację lokalnego rynku jest zwiększenie inwestycji w edukację i opiekę zdrowotną, ponieważ jeśli takie usługi będą bardziej przystępne cenowo dla obywateli, ich dochód rozporządzalny stanie się wyższy.
„Oczywiście nadal istnieją pewne wyzwania. lecz trudno powstrzymać się od optymizmu" - powiedziała.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1445959/Alessandra_Poverty_Alleviation.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article