Dyrektor generalny TOJOY na Europę Zachodnią, Richard Burton, o kompleksowej umowie inwestycyjnej między UE a Chinami
PEKIN, 30 stycznia 2021 r. /PRNewswire/ -- W dniu 30 grudnia 2020 r. Komisja Europejska potwierdziła co do zasady zawarcie kompleksowej umowy inwestycyjnej między UE a Chinami (CAI). Negocjacje w sprawie CAI między UE a Chinami rozpoczęły się blisko siedem lat temu. CAI jest jedną z najbardziej znaczących i ambitnych umów, jakie Chiny kiedykolwiek zawarły z partnerem zagranicznym.
Na przestrzeni ostatnich 20 lat łączna wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych realizowanych przez Chiny w UE, które w głównej mierze dotyczyły projektów infrastrukturalnych, nieruchomości i przedsiębiorstw sektora zaawansowanych technologii, wyniosła około 120 mld EUR. W analogicznym okresie wartość inwestycji realizowanych przez UE w Chinach, głównie w sektorze wytwórczym, wyniosła około 140 mld EUR.
UE oczekuje, że umowa ta doprowadzi do większego zrównoważenia stosunków handlowych między UE a Chinami. W ramach umowy Chiny zobowiązały się do zwiększenia dostępu do swojego szybko rozwijającego się rynku obejmującego 1,4 mld konsumentów. Celem umowy jest zagwarantowanie spółkom europejskim odpowiednich warunków do konkurowania z lokalnymi przedsiębiorstwami sektora prywatnego i państwowego na równych zasadach.
Ogłoszenie tej informacji na początku 2021 r. jest niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście negatywnego wpływu, jaki pandemia nadal wywiera na ogólnoświatowe tendencje wzrostowe. Zagwarantowanie dostawcom kapitału z różnych stron świata dostępu do poszczególnych sektorów gospodarki, w których inwestycje są niezbędne, to dla UE i Chin ważny krok w walce z gospodarczymi skutkami pandemii.
CAI odnosi się do wielu sektorów gospodarki, liberalizując dostęp do rynku poprzez ograniczenie lub stopniowe znoszenie wymagań dotyczących przedsięwzięć joint venture, np. w dziedzinie obowiązkowych transferów technologii i dużego zaangażowania organów rządowych w licencjonowanie technologii.
Spółki UE prowadzące działalność w sektorach bezpośrednio objętych umową będą miały możliwość skorzystania z polityk sformułowanych w umowie. Dotyczą one badań i rozwoju w dziedzinie zasobów biologicznych, międzynarodowego transportu morskiego, sektora motoryzacyjnego w odniesieniu do pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii oraz prywatnej opieki zdrowotnej.
Umowa może również doprowadzić do pogłębienia współpracy między partnerami europejskimi i chińskimi. Spodziewam się, że umowa spowoduje nie tyle to, że spółki z UE odstąpią od nawiązywania lokalnych partnerstw czy tworzenia przedsięwzięć joint venture, ale raczej do większego zrównoważenia i transparentności tych partnerstw. Dodatkowa presja wynikająca z obowiązujących obecnie ograniczeń w podróżowaniu podyktowanych pandemią oznacza, że każda spółka z UE, która planuje prowadzenie rentownej działalności w Chinach, zacznie przywiązywać większą wagę do wysokiej jakości partnerstw lokalnych.
TOJOY umożliwia spółkom z UE nawiązywanie kontaktów i zawieranie umów z wysokiej jakości partnerami lokalnymi, uzyskanie dostępu do finansowania, uruchamianie partnerstw oraz korzystanie z zasobów niezbędnych do rozwinięcia działalności w Chinach i skorzystania z polityk sformułowanych w CAI. Pierwsze europejskie przedstawicielstwo TOJOY powstało w czerwcu 2019 r w Paryżu, po części po to, aby świadczyć usługi na rzecz wielu globalnych inwestorów poszukujących możliwości prowadzenia działalności zarówno w Europie, jak i w Chinach.
Uwzględniając fakt, że umowa ta prowadzi do umocnienia stosunków gospodarczych między Chinami a Europą, oczekujemy, że wzrośnie również ranga platform akceleracyjnych dla biznesu, takich jak TOJOY.
Dzięki wykorzystaniu tych platform w poszukiwaniu rzetelnych, chińskich partnerów na drodze do pozyskiwania kapitału i tworzenia wspólnych przedsięwzięć, przedsiębiorstwa europejskie będą mogły uzyskać dostęp do zasobów niezbędnych do rozpoczęcia rentownej działalności bądź szybkiego jej rozwinięcia w Chinach. Spółki chińskie również mogą skorzystać z tych platform, aby wkroczyć na rynki europejskie i rozwijać swoje przedsiębiorstwa. Platformy umożliwiają również wypracowanie modeli współpracy odnoszących się do wszelkiego rodzaju działalności, począwszy od obrotu towarami, a skończywszy na projektach ogólnokrajowej ekspansji, a nawet fuzji i nabyć.
Chiny są i pozostaną jednym z najszybciej rozwijających się ryków. Jestem przekonany, że spółki europejskie, których nie ma jeszcze w Chinach za cel nadrzędny postawią sobie przeniesienie inwestycji do Chin.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1429276/image.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article