China Telecom Jiangxi i Huawei wspólnie budują sieć 5G dla kolei szybkobieżnej, aby zapewnić najwyższy komfort użytkowników
PEKIN, 13 listopada 2024 r. /PRNewswire/ -- Oddział China Telecom Jiangxi (w skrócie China Telecom Jiangxi) i Huawei zbudowali ostatnio dwuwarstwową sieć F+T premium dla kolei szybkobieżnej. Innowacyjne rozwiązania, takie jak AAU 8T8R 2,1 GHz i szerokokątne MetaAAU 3,5 GHz zastosowano w produktach High-Speed Railway Superior Experience i High-Speed Railway Dedicated Network Enhancement. Po wprowadzeniu rozwiązania znacznie poprawiły się parametry sieci 5G, umożliwiając użytkownikom w pociągach płynne korzystanie z rozrywki w formie streamingu na żywo, materiałów wideo w HD oraz usługi New Calling, a także komfortowych usług biurowych, takich jako rozmowy zdalne i zdalne biuro.
Długość chińskiej kolei szybkobieżnej osiągnęła 40 000 km. Zgodnie z 14. Planem Pięcioletnim do 2025 roku wyniesie ona 50 000 km. Kolej szybkobieżna jest typowym przykładem scenariusza zastosowań o wysokiej wartości. Zarówno wskaźnik dostępności terminali 5G, jak i zużycia danych na użytkownika są wysokie. Do najpopularniejszych zastosowań należą krótkie filmy i rozmowy głosowe/wideo za pośrednictwem WeChat. Budowa sieci 5G na liniach kolei szybkobieżnej wiąże się z czterema wyzwaniami. Po pierwsze, odległość między punktami na trasie kolei szybkobieżnej jest duża. Po drugie, utrata dostępu na liniach szybkobieżnych jest większa niż na liniach o standardowej prędkości. Po trzecie, kiedy pociąg porusza się z dużą prędkością, zwiększa się efekt Dopplera i spada jakość. Po czwarte, prędkość kolei szybkobieżnej wynosi 300 km/h, a komutacja komórek zachodzi średnio co trzy do czterech sekund. Czas połączenia jest krótki, a komfort użytkownika niski. Osiągnięcie wysokiej jakości zasięgu w sieciach kolei szybkobieżnych za pomocą innowacji technologicznych jest istotnym zagadnieniem dla China Telecom Jiangxi rozpatrywanym w ramach długoterminowych badań i praktyki.
Na odcinku Yingtan linii kolejowej Szanghaj–Kunming w prowincji Jiangxi zastosowano innowacyjne rozwiązanie AAU 8T8R 2,1 GHz. Jako innowacyjne zintegrowane rozwiązanie AAU 8T8R 2,1 GHz obejmuje wiele anten, zintegrowane układy o dużym wzmocnieniu, inteligentne zarządzanie emisją oraz precyzyjne i szybkie skanowanie. Ponadto rozwiązanie AAU 2,1 GHz ma wspólną antenę z antenami 1,8 GHz w aktywnej sieci, co pozwala zaoszczędzić miejsce i ograniczyć koszty najmu. Zużycie energii na bit (zużycie energii/przepustowość) w przypadku 8T8R 2,1 GHz jest niższe niż 4T4R. Po wdrożeniu rozwiązania wyniki testów w terenie wskazują, że zasięg poprawił się o 5 dB w porównaniu z 4T4R. Średnie wskaźniki wysyłania i odbierania danych na całym odcinku wzrosły o odpowiednio 21,6% i 50%, zaś wskaźniki wysyłania i odbierania danych na brzegach sieci zwiększyły się o 82,6% i ponad 100%. Po wdrożeniu AAU 8T całkowite natężenie ruchu zwiększyło się o 89%; wskaźnik rozkładu ruchu osiągnął 52%, tj. o 13% więcej niż na odcinkach drogi, na których zastosowano 4T. Oprócz lepszego zasięgu w pełni zniesione zostały ograniczenia związane z przepustowością.
Na odcinku Nanchang linii kolejowej Szanghaj–Kunming innowacyjne szerokokątne MetaAAU 3,5 GHz zastosowano na odcinku siedmiokilometrowym, aby zapewnić stały zasięg 3,5 GHz przy większych odległościach między punktami. Ponieważ średnia odległość między punktami na trasie linii kolejowej Szanghaj–Kunming jest duża, tradycyjne rozwiązanie 8T 3,5 GHz nie może zapewnić stałego zasięgu. W scenariuszach kolei szybkobieżnej zwiększenie liczby punktów jest często kosztowne. Dlatego China Telecom Jiangxi i Huawei wspólnie uzupełniły dotychczasową jednowarstwową sieć 2,1 GHz o szerokokątne MetaAAU 3,5 GHz. Dzięki innowacyjnym szerokokątnym MetaAAU można zapewnić stały zasięg na odcinkach o średniej odległości między punktami 740 m i maksymalną odległością ponad kilometra. Rozwiązanie szerokopasmowe z agregacją pasm 2,1 GHz + 3,5 GHz również umożliwi użytkownikom kolei szybkobieżnej korzystanie z wysokiej jakości sieci 5G w ramach takich usług jak telekonferencje, filmy wideo w HD i gry. Podczas komercyjnego wdrożenia rozwiązania szerokokątne MetaAAU wprowadzono w tym samym punkcie z urządzeniami 2,1 GHz na aktywnej sieci, aby osiągnąć ciągłość zasięgu. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie obniżyły się koszty wdrożenia, a czas potrzebny na wprowadzenie sieci szerokopasmowej 5G premium na trasie kolei szybkobieżnej uległ skróceniu. Zgodnie z wynikami testów w terenie szerokokątne MetaAAU 3,5 GHz i CA 2,1 GHz mogą zapewnić zasięg 100% na liniach kolei szybkobieżnej. Średni wskaźnik zwiększył się o 132%, zajmując czołową pozycję wśród konkurencji. Średni wskaźnik wysyłania danych wzrósł o 40%, a wskaźnik na brzegach sieci zwiększył się niemal dwukrotnie. Rozwiązanie szerokokątne MetaAAU 3,5 GHz może również skutecznie zaradzić problemowi dużego obciążenia urządzeń 2,1 GHz, prowadząc do wzrostu wskaźnika postrzeganego przez użytkowników w przypadku pasma 2,1 GHz o 93,7%. Pozwala to również większej liczbie użytkowników cieszyć się wygodą inteligentnych podróży 5G.
Po wprowadzeniu produktu High-Speed Railway Superior Experience częstotliwość sygnału można aktywnie dostosowywać, aby zrównoważyć negatywny wpływ przesunięcia częstotliwości. Ponadto pozwala ona rozwiązać problem efektu Dopplera w kontekście ciągłości zasięgu kolei szybkobieżnej. Po uruchomieniu High-Speed Railway Superior Experience na odcinku Jiangxi linii kolejowej Szanghaj–Kunming wskaźnik rozłączonych rozmów obniżył się o 75%. Komfort użytkowania wyrażony wskaźnikiem wysyłania danych wzrósł o 50%, a ruch zwiększył się o 20%.
W wyniku wprowadzenia produktu High-Speed Railway Dedicated Network Enhancement spadła liczba komutacji między komórkami. Ponadto czas połączenia wydłużył się pomimo częstej komutacji komórek na trasie pociągu szybkobieżnego; jakość korzystania i przepustowość również uległy poprawie. Po udostępnieniu produktu High-Speed Railway Dedicated Network Enhancement dla linii kolejowej Szanghaj–Kunming wskaźnik udanych połączeń zwiększył się do 99,2%, a komfort korzystania i przepustowość wzrosły o 50%. Jest to odpowiedź na problem trudności z dostępem i ograniczonej przepustowości przy ultrawysokiej prędkości.
W przyszłości China Telecom Jiangxi będzie kontynuować współpracę z Huawei w zakresie innowacji 5G i badania wymagań dotyczących budowy sieci w zróżnicowanych scenariuszach oraz przyczyniać się do budowania czołowych sieci 5G i wspierania transformacji w kierunku rozwiązań cyfrowych i inteligentnych w prowincji Jiangxi.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article