CGTN:"The Art Beat" Season II- Osm umělců nabízí nové pohledy na čínskou historii
PEKING, 30. srpna 2023 /PRNewswire/ -- Druhá sezóna seriálu The Art Beat měla 21. srpna premiéru v televizi CGTN a na různých platformách sociálních médií. Každá z jejích osmi epizod se zaměřuje na život a dílo jiného předního současného čínského umělce. Jsou zpracovány v několika jazycích a popisují, jak jejich umění vypráví čínskou historii z kulturní perspektivy.
Prostřednictvím zkoumání jejich osobních filozofií a jejich originálních obrazů, performancí a textů seriál odhaluje, jak se každý umělec, povzbuzen inspirací a silou, kterou získal z čínských tradic, chopil inovací a posunul zvolenou formu umění do nových oblastí poznání.
Renomovaný umělec Wu Yueshi věří, že podstata čínského malířství spočívá v duchovním aspektu celku. Pouze hlubokou kultivací je možné zvládnout jemnost výrazu a postupně nahlédnout do hluboké a rozsáhlé oblasti čínského umění.
"Čti, pak maluj" je motto Liu Wanminga, umělce, který se věnuje zobrazování přírody v duchu tradičního čínského malířství. Říká, že jeho láska ke čtení mu umožnila vnést do jeho maleb scenérie rodného města další rozměr starobylého kouzla.
Jako umělec neustále hledající inovace navrhuje Shi Qi koncept "Tři formy v jedné". Dualita zobrazení a abstrakce je podle něj neúplná. Trojice zobrazení, imprese a abstrakce spíše nabízí úplnější obraz, který definuje život i uměleckou tvorbu.
"Umění je životní styl, který mě činí šťastným," říká He Jialin, mistr malby s širokým záběrem uměleckých zájmů. Věří, že svou tvorbou pěstuje vlastenectví a propaguje tradiční čínskou kulturu. V posledních letech navštívil mnoho starobylých vesnic v Číně a je odhodlán zachovat mizející kulturní dědictví těchto společenství.
Kariéru baletky Feng Ying určuje neúnavná snaha o dokonalost a umělecké vyjádření. Vytrvale a neohroženě překonávala různé obtíže a vystoupala až na samotný vrchol své profese. Dnes je jako ředitelka Čínského národního baletu stále oddaná svému umění.
"Diváci by měli být přilepení k sedadlům a pozorně naslouchat každému vašemu slovu," říká umělkyně pingshu Tian Lianyuan. Na jevišti používá jako rekvizity pro vyprávění svého příběhu pouze tři předměty denní potřeby - vějíř, dřevěný špalek a kapesník. Přesto se jí daří vykouzlit "životní příběh, historické drama", v němž se diváci ponoří do tisícileté historie a rozsáhlých krajin obydlených živými bytostmi.
Jako nejmladší držitel literární ceny Mao Dun Alai říká, že mu bylo předurčeno psát. Jako spisovatel pronikavě evokuje okamžiky vzrušení, zmatku a bolesti, aniž by přitom ztratil smysl pro kontemplaci. "Lidé jsou východiskem i cílem," říká.
"Používání širokých tahů a velkých inkoustových bloků, které mají na papír přenést trojrozměrný efekt," byl určující přístup Zhou Jingxina. V roce 1995 debutoval sérií obrazů, které představily zcela nový styl: "Inkoustové sochy". Je pevně přesvědčen, že tradiční čínská malba je v souladu s konceptem trojrozměrnosti.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article