CGTN:Jak Čína a Jihoafrická republika zahajují "zlatou éru" bilaterálních vztahů
PEKING, 23. srpna 2023 /PRNewswire/ -- Čína a Jihoafrická republika, dvě největší rozvojové země světa, se díky svému bratrskému a soudružskému přátelství chystají posunout své bilaterální vztahy o krok dál a dosáhnout plodnější spolupráce ve "zlaté éře", jak se v úterý v Pretorii dohodli vedoucí představitelé obou zemí.
Během setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou jeho čínský protějšek Si Ťin-pching připomněl dosavadní plody dvoustranné spolupráce v uplynulém desetiletí, včetně výstavby závodu čínské automobilky BAIC Group v Jihoafrické republice a založení Konfuciova institutu na Durbanské technické univerzitě v roce 2013, a uvedl, že ho těší pokrok, kterého Jihoafrická republika dosáhla v oblasti národního rozvoje.
V roce 2018 Si a Ramaphosa prostřednictvím videospojení představili vůbec první vozidlo BAIC smontované na africké půdě. Při příležitosti konání 15. summitu BRICS v Jihoafrické republice má závod skupiny BAIC v Jihoafrické republice v roce 2023 realizovat lokalizovanou výrobu vlastních značek BAIC.
Si, který je na své čtvrté státní návštěvě Jihoafrické republiky, uvedl, že je svědkem dynamického rozvoje čínsko-jihoafrických vztahů, a vyjádřil naději, že obě země budou pokračovat ve svém přátelství a prohlubovat spolupráci.
Poslední tři Siovy státní návštěvy Jihoafrické republiky se uskutečnily v letech 2013, 2015 a 2018.
Vzrůstající vazby
Letos si připomínáme 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Jihoafrickou republikou. Za uplynulých 25 let se dvoustranné vztahy změnily z partnerství na strategické partnerství a poté na ucelené strategické partnerství.
V článku nazvaném "Plavba obří lodi čínsko-jihoafrického přátelství a spolupráce k většímu úspěchu" Si uvedl, že vztahy mezi Čínou a Afrikou jsou jedny z nejživějších v rozvojovém světě, a dodal, že vstoupily do "zlaté éry" se slibnou budoucností.
V roce 2011 se Jihoafrická republika oficiálně stala jediným africkým členem, čímž se BRIC rozšířil na BRICS. V roce 2015 se Jihoafrická republika stala první africkou zemí, která podepsala dokument o spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka.
Nyní se nachází v novém historickém bodě a Si prohlásil, že je ochoten spolupracovat se svým jihoafrickým protějškem na posunutí komplexního strategického partnerství Číny a Jihoafrické republiky na novou úroveň.
Prohlubování spolupráce
Si poznamenal, že bilaterální vztahy jsou na novém začátku, a prohloubení spolupráce a posílení koordinace označil za společnou snahu obou zemí a úkol, který jim svěřila doba.
V první polovině roku 2023 dosáhl dvoustranný obchod mezi Čínou a Jihoafrickou republikou 28,25 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 11,7 %, uvedl mluvčí ministerstva obchodu Shu Jueting a dodal, že Čína si již 14 let po sobě udržuje pozici největšího obchodního partnera Jihoafrické republiky, zatímco Jihoafrická republika je již 13 let po sobě největším obchodním partnerem Číny v Africe.
Čína je s objemem investic přesahujícím 10 miliard dolarů jedním z hlavních zdrojů investic v Jihoafrické republice, uvedl mluvčí.
Konkrétně obě strany podle čínského ministerstva obchodu společně postavily a uvedly do provozu více než 10.000 km železnic, téměř 100.000 km dálnic a řadu důležitých infrastrukturních projektů, včetně letišť, doků, mostů a elektráren.
Kromě toho obě významné rozvojové země v posledních letech spolupracovaly také na řadě projektů v oblasti digitální ekonomiky, špičkových technologií a čisté energie.
Pokračování v přátelství
Kromě vzkvétajícího bilaterálního obchodu se obě země mohou pochlubit také plodnou spoluprací v oblasti vzdělávání, kultury a dalších oblastech, díky níž se obyvatelé obou zemí lépe poznávají.
Kromě tří setkání v rámci jihoafricko-čínského mechanismu výměny mezi lidmi na vysoké úrovni Čína a Jihoafrická republika také společně budují dílnu "Luban Workshop" - čínský program odborné dílny pro vzdělávání talentů v zahraničí - s cílem podpořit výměnu a spolupráci v oblasti odborného vzdělávání mezi oběma zeměmi, uvedl čínský velvyslanec v Jihoafrické republice Chen Siao-dong.
Siyabonga Cyprian Cwele, jihoafrický velvyslanec v Číně, poznamenal, že Jihoafričané mají rádi čínské filmy a televizní pořady, stejně jako čínské kung-fu a čínskou historii.
V posledním desetiletí studuje v zemích druhé strany stále více studentů z Jihoafrické republiky a Číny.
Cwele potvrdil, že Jihoafrická republika v roce 2015 začlenila výuku čínštiny do svého národního vzdělávacího systému, a uvedl, že mnoho jihoafrických průvodců se také učí čínsky.
V současné době více než 10 čínských univerzit navázalo partnerství s univerzitami v Jihoafrické republice, včetně partnerství mezi Severovýchodní normální univerzitou v severovýchodním čínském městě Ťi-lin a Pretorijskou univerzitou v Jihoafrické republice z roku 2012.
Si vyzdvihl hluboké přátelství "soudruhů a bratrů" mezi Čínou a Afrikou a uvedl, že pokračování přátelství v novém historickém východisku je úkolem, na který dnešní doba spoléhá.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-22/How-China-S-Africa-usher-in-golden-era-for-bilateral-ties-1mtRFQB6wpi/index. html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article