CGTN:Ako Čína a Juhoafrická republika začínajú "zlatú éru" bilaterálnych vzťahov
PEKING, 23. augusta 2023 /PRNewswire/ -- Čína a Juhoafrická republika - dve najväčšie rozvojové krajiny sveta - sa vďaka bratskému a súdružskému priateľstvu posunú vo svojich bilaterálnych vzťahoch o krok vpred a ich spolupráca bude plodnejšia v "zlatej ére", keďže lídri oboch krajín sa v utorok stretli v Pretórii.
Počas stretnutia s juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom, Si pripomenul ovocie dvojstrannej spolupráce v uplynulom desaťročí vrátane výstavby závodu čínskeho výrobcu áut BAIC Group v Južnej Afrike a založenia Konfuciovho inštitútu na Durban University of Technology v roku 2013, pričom uviedol, že ho teší pokrok, ktorý Južná Afrika dosiahla v oblasti národného rozvoja.
V roku 2018 Si a Ramaphosa predstavili vôbec prvé vozidlo BAIC zmontované na africkej pôde prostredníctvom videolinky. Na oslavu hostiteľstva 15. BRICS Summitu v Južnej Afrike, je závod BAIC Group v Južnej Afrike pripravený realizovať lokalizovanú výrobu vlastných značiek BAIC v roku 2023.
Si na svojej štvrtej štátnej návšteve Juhoafrickej republiky uviedol, že je svedkom dynamického rastu vzťahov Číny a Južnej Afriky, a vyjadril nádej, že obe krajiny budú pokračovať vo svojom priateľstve a prehlbovaní spolupráce.
Posledné tri štátne návštevy Si v Južnej Afrike sa uskutočnili v rokoch 2013, 2015 a 2018.
Upevňovanie väzieb
Tento rok si pripomíname 25. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Južnou Afrikou. V uplynulých 25 rokoch sa bilaterálne vzťahy zmenili z partnerstva na strategické partnerstvo a potom na komplexné strategické partnerstvo.
V článku s názvom "Plachtenie na obrovskej lodi čínsko-juhoafrického priateľstva a spolupráce smerom k väčšiemu úspechu" Si uviedol, že vzťahy medzi Čínou a Afrikou sú jedny z najživších v rozvojovom svete, a dodal, že vstúpili do "zlatej éry" so sľubnou budúcnosťou.
Po tom, ako sa Južná Afrika oficiálne stala jediným africkým členom v roku 2011, sa skupina BRIC rozšírila na BRICS. V roku 2015 sa Južná Afrika stala prvou africkou krajinou, ktorá podpísala dokument o spolupráci v rámci projektu Belt and Road Initiative.
Teraz sa nachádza v novom historickom bode, Si povedal, že je ochotný spolupracovať so svojím juhoafrickým náprotivkom, aby posunul komplexné strategické partnerstvo Číny a Južnej Afriky na novú úroveň.
Prehĺbenie spolupráce
Si uviedol, že prehĺbenie spolupráce a posilnenie koordinácie je spoločnou snahou oboch krajín a úlohou, ktorú im zverila doba.
V prvom polroku 2023 dosiahol bilaterálny obchod medzi Čínou a Južnou Afrikou hodnotu $28.25 miliárd eur, čo predstavuje medziročný nárast o 11,7%, uviedol Shu Jueting, hovorca Ministerstva obchodu, a dodal, že Čína si udržiava pozíciu najväčšieho obchodného partnera Južnej Afriky už 14 rokov po sebe, zatiaľ čo Južná Afrika je najväčším obchodným partnerom Číny v Afrike už 13 rokov po sebe.
Čína, ktorá má v Juhoafrickej republike investície vo výške viac ako $10 miliárd, je jedným z hlavných zdrojov investícií, uviedol hovorca.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu obe strany spoločne vybudovali a uviedli do prevádzky viac ako 10,000 km železníc, takmer 100,000 km diaľníc a celý rad dôležitých projektov v oblasti infraštruktúry vrátane letísk, prístavov, mostov a elektrární.
Okrem toho obidve hlavné rozvojové krajiny v posledných rokoch spolupracovali aj na rôznych projektoch v oblasti digitálneho hospodárstva, špičkových technológií a čistej energie.
Pokračovanie priateľstva
Okrem rozvíjajúceho sa bilaterálneho obchodu sa obe krajiny môžu pochváliť aj plodnou spoluprácou v oblasti vzdelávania, kultúry a ďalších oblastiach, vďaka ktorej sa obyvatelia oboch krajín lepšie spoznávajú.
Okrem toho, že Čína a Juhoafrická republika usporiadali tri stretnutia Africa-China High-level People-To-People Exchange Mechanism,spoločne budujú aj Luban Workshop - čínsky program odborných dielní, v rámci ktorého sa v zahraničí vzdelávajú talenty - s cieľom podporiť výmeny v oblasti odborného vzdelávania a spoluprácu medzi oboma krajinami, uviedol Chen Xiaodong, čínsky veľvyslanec v Juhoafrickej republike.
Siyabonga Cyprian Cwele, veľvyslanec Juhoafrickej republiky v Číne, uviedol, že Juhoafričania milujú čínske filmy a televízne programy, ako aj čínske kung-fu a čínsku históriu.
V poslednom desaťročí študuje v krajinách druhej strany čoraz viac študentov z Južnej Afriky a Číny.
Uznávajúc, že Južná Afrika začlenila výučbu čínskeho jazyka do svojho národného vzdelávacieho systému v roku 2015, Cwele uviedol, že mnohí juhoafrickí sprievodcovia sa tiež učia čínštinu.
V súčasnosti viac ako 10 univerzít v Číne nadviazalo partnerstvo s univerzitami v Južnej Afrike vrátane partnerstva medzi Severovýchodnou normálnou univerzitou v severovýchodnom čínskom meste Jilin a Pretórijskou univerzitou v Južnej Afrike v roku 2012.
Vychvaľujúc hlboké priateľstvo "súdruhov a bratov" medzi Čínou a Afrikou, Si povedal, že pokračovanie v priateľstve v novom historickom východiskovom bode je úlohou, ktorú nám zverila doba.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-22/How-China-S-Africa-usher-in-golden-era-for-bilateral-ties-1mtRFQB6wpi/index. html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article