CGTN: „Złota podróż" w relacjach dwustronnych: Chiny i Węgry kreślą nową mapę współpracy i rozwoju
PEKIN, 10 maja 2024 r. /PRNewswire/ -- W czwartek Chiny i Węgry podjęły decyzję o przeniesieniu relacji dwustronnych na wyższy poziom poprzez zawiązanie „elastycznego i wszechstronnego partnerstwa strategicznego na miarę nowych czasów".
Decyzję ogłoszono podczas rozmów prezydenta Chin Xi Jinpinga i premiera Węgier Viktora Orbana przy okazji węgierskiej wizyty tego pierwszego.
Tym samym liderzy ci wynieśli relacje dwustronne swoich państw na wyższy poziom. Jak podkreślili, nowe partnerstwo wyznaczać będzie kierunek rozwoju przyszłej współpracy chińsko-węgierskiej, stanowiąc istotny impuls do jej ożywienia i przyczyniając się do budowania lepszej przyszłości dla obu narodów.
Zwracając uwagę na przypadającą w tym roku 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Chiny i Węgry, Xi wezwał oba państwa do podtrzymania przyjaźni w oparciu o wzajemne zaufanie i obopólnie korzystne partnerstwo.
„Elastyczne i kompleksowe partnerstwo strategiczne na miarę nowych czasów"
Przed wizytą Xi w węgierskiej gazecie Magyar Nemzet ukazał się artykuł jego autorstwa, w którym prezydent zaznaczył, że stosunki obu państw jeszcze nigdy nie układały się tak dobrze i właśnie rozpoczęła się ich złota podróż.
Według danych zawartych w China-Hungary Investment and Cooperation Report wartość handlu pomiędzy Węgrami i Chinami w 2023 r. ukształtowała się na poziomie 14,52 mld USD, co stanowi wzrost o 73% w stosunku do 2013 r. Z kolei wartość inwestycji bezpośrednich Chin na Węgrzech w zeszłym roku sięgnęła kwoty 7,6 mld EUR, stanowiąc 58% wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w tym kraju.
Węgry są pierwszym europejskim państwem, które podpisało z Chinami dokument o współpracy w ramach Inicjatywy Jednego Pasa i Jednej Drogi. W ostatnich latach pomiędzy tym projektem a realizowaną przez Węgry strategią otwarcia się na Wschód wytworzyła się bliższa synergia, co przekłada się na lepszą współpracę dwustronną w zakresie handlu, inwestycji, finansów oraz na innych polach.
W grudniu zeszłego roku firma BYD - chiński producent pojazdów elektrycznych - ogłosiła, że wybuduje na Węgrzech fabrykę pojazdów z nowymi źródłami napędu. Projekt ten węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto określił jako „jedną z najważniejszych inwestycji w historii gospodarki Węgier".
W rozmowie z premierem Orbanem prezydent Xi powiedział, że dzięki napływającej z Chin modernizacji Węgry i inne państwa na całym świecie niewątpliwie zyskają nowe możliwości. Jednocześnie Xi zaprosił Węgry do towarzyszenia Państwu Środka w drodze ku modernizacji.
Podczas czwartkowego spotkania z prezydentem Węgier Tamasem Sulyokiem chiński prezydent powiedział, że jego kraj chce wspólnie z Węgrami pracować na rzecz zwiększania synergii pomiędzy chińskim projektem modernizacyjnym i węgierską strategią otwarcia się na Wschód, wyznaczania właściwego kierunku dla Inicjatywy Jednego Pasa i Jednej Drogi, a także współpracy pomiędzy Chinami i państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz pogłębiania dwustronnej kooperacji.
Cementowanie przyjaźni chińsko-węgierskiej
We wspomnianym artykule Xi podkreślił, że więzi łączące narody chiński i węgierski stanowią niewyczerpalne źródło siły dla relacji obu państw, dodając, że fundamenty ich przyjaźni będą tym silniejsze, im większa będzie wymiana pomiędzy nimi.
W 2023 r. z okazji zbliżającego się Festiwalu Wiosny dwójka studentów z węgiersko-chińskiej szkoły dwujęzycznej w Budapeszcie napisała list do Xi i jego małżonki, profesor Peng Liyuan, w którym poza złożeniem życzeń noworocznych wyrazili chęć studiowania na chińskich uniwersytetach.
W odpowiedzi prezydent Xi zachęcił młodzież z Węgier do poszerzania wiedzy o Chinach i pełnienia roli emisariuszy przyjaźni chińsko-węgierskiej.
Zajęcia z języka węgierskiego znajdują się w programie nauczania wielu chińskich uniwersytetów. Coraz większą popularnością na Węgrzech cieszą się też Instytuty Konfucjusza i Klasy Konfucjańskie oferujące naukę języka chińskiego.
Ponadto rośnie liczba wymian i wizyt dwustronnych na szczeblu regionalnym i lokalnym. Każdego tygodnia realizowanych jest też kilkanaście bezpośrednich rejsów lotniczych pomiędzy oboma państwami, a także wdrażane są - ze świetnym skutkiem - działania na rzecz zwiększania dostępności i atrakcyjności tych połączeń lotniczych.
Xi wezwał obie strony do dalszego wspierania nauki ich języków i zachęcania do pogłębiania komunikacji i interakcji pomiędzy obywatelami i instytucjami obu państw.
Podkreślając, że rozwój Chin to dla Europy szansa, a nie zagrożenie, Orban powiedział Xi, że strona węgierska nie podpisuje się pod retoryką tzw. „nadwyżki produkcyjnej" czy „zmniejszania ryzyka".
„Nic nie zachwieje determinacją Węgier w pogłębianiu współpracy z Chinami" - powiedział węgierski premier.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article