CGTN: „Złota era" stosunków dwustronnych między Chinami a Republiką Południowej Afryki
PEKIN, 23 sierpnia 2023 r. /PRNewswire/ - Przywódcy obu krajów spotkali się we wtorek w Pretorii, aby w ramach braterskiej i solidarnej przyjaźni, Chiny i Republika Południowej Afryki – dwa najważniejsze kraje rozwijające się na świecie - uczyniły krok naprzód w swoich stosunkach dwustronnych i nawiązały jeszcze bardziej owocną współpracę w ramach „złotej ery".
Przemawiając podczas spotkania z prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą, prezydent Xi przypomniał o rezultatach dwustronnej współpracy w ciągu ostatniej dekady, w tym o budowie fabryki chińskiego producenta samochodów BAIC Group w RPA oraz ustanowieniu Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Technologicznym w Durbanie w 2013 r., podkreślając, że z zadowoleniem obserwuje postęp, jaki RPA osiągnęła w zakresie rozwoju krajowego.
Za pośrednictwem łącza wideo w 2018 r., prezydenci Xi i Ramaphosa oficjalnie zaprezentowali pierwszy w historii pojazd BAIC zmontowany na afrykańskiej ziemi. Aby uczcić fakt, że RPA będzie gospodarzem 15. szczytu BRICS, fabryka BAIC Group w RPA rozpocznie miejscową produkcję własnych marek w 2023 roku.
Podkreślając, że był świadkiem dynamicznego rozwoju stosunków między Chinami a RPA, prezydent Xi podczas swojej czwartej wizyty państwowej w RPA wyraził nadzieję, że oba kraje będą kontynuować swoją dotychczasową współpracę i umacniać relacje.
Ostatnie trzy wizyty państwowe złożone przez Xi w RPA miały miejsce w 2013, 2015 i 2018 roku.
Więzy stymulujące wzrost
Bieżący rok to 25. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Republiką Południowej Afryki. Na przestrzeni minionych lat stosunki dwustronne zostały przekształcone z poziomu partnerstwa w kierunku współpracy strategicznej, a następnie w kompleksowe partnerstwo strategiczne.
W artykule zatytułowanym „Żeglując ogromnym statkiem przyjaźni i współpracy między Chinami a Afryką Południową w kierunku coraz większego sukcesu", prezydent Xi podkreślił, że stosunki między jego krajem a Afryką są jednymi z najbardziej dynamicznych w rozwijającym się świecie, dodając, że wkroczyły one w „złotą erę" przynoszącą świetlaną przyszłość.
W 2011 r. Republika Południowej Afryki oficjalnie stała się jedynym afrykańskim członkiem BRIC, rozszerzając grupę do BRICS. Jednocześnie w 2015 r. RPA stała się pierwszym krajem afrykańskim, który podpisał dokument o współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Znajdując się obecnie w historycznym punkcie, prezydent Xi zadeklarował, że jest gotów współpracować ze swoim odpowiednikiem z RPA, aby przenieść kompleksowe partnerstwo strategiczne między oboma państwami na zupełnie nowy poziom.
Pogłębiająca się współpraca
Podkreślając, że stosunki dwustronne znajdują się w nowym punkcie wyjścia, Xi zapowiedział, że pogłębienie współpracy i wzmocnienie koordynacji jest przedmiotem wspólnego dążenia obu krajów i zadaniem wyznaczonym przez obecne czasy.
W pierwszej połowie 2023 r. obustronna wymiana handlowa między Chinami a RPA osiągnęła wartość 28,25 mld USD, co oznacza wzrost o 11,7% rok do roku, poinformował Shu Jueting, rzecznik Ministerstwa Handlu, dodając, że Chiny utrzymały pozycję największego partnera handlowego RPA przez 14 kolejnych lat, podczas gdy RPA była największym partnerem handlowym Chin w Afryce przez 13 kolejnych lat.
Biorąc pod uwagę inwestycje o wartości ponad 10 miliardów dolarów, Chiny pozostają jednym z głównych źródeł inwestycji w Republice Południowej Afryki, dodał rzecznik.
Według chińskiego Ministerstwa Handlu, oba kraje wspólnie zbudowały i oddały do użytku ponad 10 000 km linii kolejowych, niemal 100 000 km autostrad oraz szereg znaczących projektów infrastrukturalnych, w tym lotniska, doki, mosty i elektrownie.
Niezależnie od powyższego te dwa największe kraje rozwijające się współpracowały w ostatnich latach przy różnorodnych projektach związanych z gospodarką cyfrową, zaawansowanymi technologiami i pozyskiwaniem czystej energii.
Kontynuowanie przyjaźni
Współpraca między oboma państwami, oprócz dynamicznie rozwijającej się dwustronnej wymiany handlowej, owocuje także wieloma projektami z zakresu edukacji, kultury i innych dziedzin, dzięki czemu ich mieszkańcy mają szansę lepiej się poznać.
Oprócz zorganizowania trzech spotkań w ramach mechanizmu wymiany międzyludzkiej na najwyższym szczeblu między krajami, Chiny i RPA wspólnie budują Luban Workshop - chiński program warsztatów zawodowych szkolących uzdolnionych pracowników za granicą - w celu promowania wymiany i zacieśniania współpracy w zakresie edukacji zawodowej, podał Chen Xiaodong, chiński ambasador w RPA.
Siyabonga Cyprian Cwele, ambasador RPA w Chinach, zwrócił uwagę, że mieszkańcy jego kraju są miłośnikami chińskich filmów i programów telewizyjnych, a także chińskiej sztuki walki kung fu i tamtejszej historii.
Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia coraz więcej studentów z RPA studiowało w Chinach i odwrotnie.
Potwierdzając, że RPA włączyła nauczanie języka chińskiego do krajowego systemu edukacji w 2015 roku, Cwele powiedział, że wielu przewodników turystycznych z RPA również uczy się chińskiego.
Na obecną chwilę ponad 10 wyższych uczelni w Chinach nawiązało współpracę z uniwersytetami w Republice Południowej Afryki; w tym znaczące partnerstwo pomiędzy Northeast Normal University w północno-wschodnich Chinach w mieście Jilin i University of Pretoria w Republice Południowej Afryki w 2012 roku.
Podkreślając głębokie przyjacielskie relacje „towarzyszy i braci" łączące Chiny i Afrykę, prezydent Xi zadeklarował, że kontynuowanie przyjaźni w nowym historycznym punkcie wyjścia jest zadaniem na miarę naszych czasów.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-22/How-China-S-Africa-usher-in-golden-era-for-bilateral-ties-1mtRFQB6wpi/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article