CGTN: Zimný sen plní čínsky sen: Čína plní olympijské sľuby
PEKING, 27. októbra 2021 /PRNewswire/ -- V roku 1908 časopis „Tianjin Youth" položil otázku: „Kedy by Čína mohla organizovať olympijské hry?" Keďže sa začína 100-dňové odpočítavanie do zimných olympijských hier v Pekingu v roku 2022, storočný olympijský sen sa má opäť splniť.
Téma zimných olympijských hier v Pekingu v roku 2022 nesie názov „Zimný sen", ktorý ohlasuje uskutočnenie čínskeho zimného olympijského sna: povzbudiť viac Číňanov k zimným športom, vybudovať z Číny športovú veľmoc a propagovať zimné športy a olympijské hnutie po celom svete.
Čínsky prezident Si Ťin-pching, sám nadšený športový fanúšik, pri mnohých príležitostiach vysvetlil svoje chápanie športu a postavil sa do čela úsilia Číny premeniť krajinu na športovú veľmoc - cieľ, ktorý označil za súčasť čínskeho sna o národnej obnove.
Slávnostný sľub Číny
„Peking!" Názov mesta bol historicky druhýkrát prečítaný ako hostiteľské mesto olympijských hier 31. júla 2015, čím sa čínske hlavné mesto stalo prvým mestom na svete, ktoré hostilo letné aj zimné olympijské hry.
Prezident Si Ťin-pching hral vedúcu úlohu od podania prihlášky až po prípravu na zimné olympijské hry.
Niekoľko hodín predtým, ako členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) odovzdali svoje hlasy, Si Ťin-pching predniesol svoj prejav v televízii, v ktorom uviedol: „Ak sa zimné olympijské hry v roku 2022 budú konať v Číne, posilnia výmenu a vzájomné porozumenie medzi Číňanmi a inými civilizovanými krajinami sveta, povzbudia viac ako 1,3 miliardy Číňanov, aby sa so záujmom a vášňou venovali zimným športom, a dajú im ďalšiu príležitosť pomôcť napredovať v olympijskom hnutí a podporovať olympijského ducha."
Čínsky prezident už niekoľkokrát skontroloval prípravy na zimné olympijskí a paralympijské hry v Pekingu v roku 2022 a Čang-ťia-kchou v severnej provincii Che-pej, pričom zopakoval dôležitosť zabezpečenia „fantastických, mimoriadnych a vynikajúcich" olympijských hier v roku 2022 so „zeleným, inkluzívnym, otvoreným a čistým" prístupom.
Čína plní svoje sľuby - od inšpirácie celej generácie nadšencov zimných športov až po vybudovanie ekologických a udržateľných hier.
Udržateľný rozvoj
Peking 2022, vedený víziou Si Ťin-pchinga, minulý rok zverejnil svoj Plán udržateľnosti, ktorý sa zameriava na udržateľnosť na troch frontoch: pozitívny vplyv na životné prostredie, nový rozvoj regiónu a lepší život pre ľudí.
Hry v roku 2022 budú prvými v histórii olympijských hier, ktoré zavedú transkritickú technológiu priameho chladenia oxidu uhličitého na výrobu ľadu, čím sa ušetrí viac ako 40 % energie spotrebovanej pri tradičnom spôsobe.
Je to len jedno zo 119 konkrétnych opatrení v rámci 12 akcií uvedených v Pláne udržateľnosti.
Počas inšpekčnej cesty Si Ťin-pching povedal, že zimné olympijské hry v roku 2022 budú hnacou silou pre koordinovaný rozvoj Pekingu, Tchien-ťinu a provincie Che-pej.
Tento prísľub je v súlade s Olympijskou agendou MOV 2020, ktorej cieľom je zaradiť olympijské hry do dlhodobého plánu rozvoja mesta a regiónu.
Chongli bol kedysi extrémne chudobný kraj v Čang-ťia-kchou s obmedzeným príjmom z poľnohospodárstva. V roku 2015 bolo 16,8 % zo 100 000 obyvateľov tohto kraja klasifikovaných ako žijúcich pod čínskou národnou hranicou chudoby.
Ale toto hornaté mesto, kde sa bude konať väčšina podujatí zimných olympijských hier v roku 2022, u ktorých je potrebný sneh, sa zmenilo na raj pre lyžiarov. V roku 2019 označil New York Times Chongli za jednu z 52 lyžiarskych destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť.
V máji 2019 bol kraj oficiálne zbavený chudoby. Takmer 30 000 zo 126 000 obyvateľov Chongli je zamestnaných v lyžiarskych strediskách alebo súvisiacich spoločnostiach a organizáciách.
„Hry predstavujú obrovský prínos na urýchlenie niektorých dlhodobých rozvojových projektov. Toto sa urobilo pre Peking v roku 2022 a veľa sme sa naučili," povedal výkonný riaditeľ olympijských hier Christophe Dubi.
Budovanie športovej veľmoci
„Šport je dôležitým prostriedkom na zlepšenie zdravia ľudí, napĺňanie ich túžob po lepšom živote a na uľahčenie všestranného ľudského rozvoja," povedal Si Ťin-pching. Vysvetľuje, prečo chce čínsky prezident premeniť krajinu na športovú veľmoc.
Si Ťin-pching vyzval krajinu, aby brala prípravu na zimné olympijské hry v Pekingu ako príležitosť na podporu obľúbenosti a rozvoja športov na ľade a na snehu. Vízia sa teraz mení na skutočnosť.
Zimné športy v Číne boli kedysi považované za cudziu a drahú zábavu, ale vďaka úsiliu Si Ťin-pchinga zapojiť do zimných športov do roku 2025 300 miliónov ľudí, teraz čoraz väčší počet ľudí chodí na klziská a lyžiarske svahy.
Pred piatimi rokmi bolo v Číne len 460 lyžiarskych stredísk. Aby sa lyžovanie stalo pre verejnosť dostupnejším, krajina urýchlila výstavbu zariadení a do konca roka 2019 ich počet narástol na 770.
Do konca roka 2020 zahrnulo zimné športy do svojich učebných osnov asi 2 000 základných a stredných škôl v celej krajine.
Tieto opatrenia na podporu masového športu sú vynikajúcim prejavom Si Ťin-pchingových postrehov: „Základ budovania športovej veľmoci spočíva v masovom športe."
„Prezident Si Ťin-pching je skutočný šampión a chcem mu dať sadu medailí, pretože má jasnú predstavu o dôležitej úlohe športu v spoločnosti a dôležitosti športu pre vzdelávanie mladých ľudí," uviedol v rozhovore prezident MOV, Thomas Bach.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article