CGTN: Zasadnutie APEC: Čína sa usiluje o otvorený a inkluzívny rozvoj Ázie a Tichomoria a vyzýva na modernizáciu regionálneho hospodárstva
PEKING, 18. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Inflácia, zvýšené geopolitické napätie a pandémia, ktorá sa vyskytne raz za storočie, prispeli k zníženiu prognóz pre ázijsko-tichomorský región. Medzinárodný menový fond (MMF) znížil svoje prognózy rastu v regióne na 4 % v tomto roku a 4,3 % v budúcom roku, teda o 0,9 a 0,8 percentuálneho bodu v porovnaní s aprílovými prognózami.
Pozorovatelia však tvrdia, že tento región zostáva relatívne svetlým bodom v čoraz slabšej globálnej ekonomike. Na prebiehajúcom samite generálnych riaditeľov krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) vyjadril čínsky prezident Si Ťin-pching dôveru v hospodársku životaschopnosť regiónu a označil ho za „pásmo najdynamickejšieho rastu".
V súvislosti so súčasnými ťažkosťami a prekážkami Si Ťin-pching v písomnom prejave na samite navrhol tri cesty rozvoja vrátane „mierového rozvoja", „otvorenosti a inkluzívnosti" a „solidarity".
„My Číňania viac v než čokoľvek iné dúfame v mier a stabilitu," povedal Si Ťin-pching na samite.
Zdôraznil, že ázijsko-tichomorská oblasť nie je nikoho zadným dvorom a nemala by sa stať arénou súboja veľkých mocností. „Ľudia ani naša doba nikdy nedovolia pokus o novú studenú vojnu," povedal a zároveň vyzval na inkluzívnu a obojstranne výhodnú regionálnu spoluprácu s prezieravou víziou.
Si Ťin-pching vyzýva na modernizáciu regionálneho hospodárstva
V 21 ekonomikách APEC žije 2,9 miliardy ľudí, čo predstavuje takmer 40 % svetovej populácie, a tvoria približne polovicu svetového obchodu a viac ako 60 % celkového svetového hrubého domáceho produktu (HDP). Vzhľadom na nový vývoj musia členovia APEC čerpať z minulých skúseností a ponaučení, reagovať na výzvy doby a vytrvalo napredovať v ázijsko-tichomorskej regionálnej hospodárskej integrácii, povedal Si Ťin-pching na samite.
Poukázal na význam „stabilných a nerušených" priemyselných a dodávateľských reťazcov a odmietol pokusy o narušenie alebo „dokonca rozbitie" reťazcov, ktoré sa v regióne vytvorili počas mnohých rokov. To povedie ázijsko-tichomorskú hospodársku spoluprácu len do slepej uličky, poznamenal.
Čínsky prezident zopakoval myšlienku „otvorenosti" a povedal, že „zatváranie dverí" môže spôsobiť, že človek zostane pozadu. Zdôraznil tiež vyšší štandard pripojenia. „Čína bude aktívne posilňovať komplementárnosť medzi Iniciatívou Jedno pásmo, jedna cesta a rozvojovými stratégiami ostatných strán s cieľom spoločne vybudovať vysokokvalitnú sieť prepojenia Ázie a Tichomoria," povedal.
Si Ťin-pching zdôrazňuje záväzok Číny k rozvoju Ázie a Tichomoria
Ako člen ázijsko-tichomorského regiónu sa Čína snaží podeliť o svoje rozvojové úspechy s ostatnými krajinami v regióne. Si Ťin-pching povedal, že krajina je odhodlaná podporovať budovanie ázijsko-tichomorského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou, a prisľúbil, že prevezme väčšiu zodpovednosť za posilnenie regionálnej stability a prosperity.
Čínsky prezident prisľúbil novú cestu zachovania harmónie medzi ľudstvom a prírodou pri presadzovaní čínskej modernizácie. „Čína patrí medzi krajiny s najrýchlejším znižovaním energetickej náročnosti na svete," povedal Si Ťin-pching na samite.
Zdôraznil tiež nádej na mierový svet. „Budeme pevne stáť na správnej strane dejín. Budeme sa naďalej usilovať o mier, rozvoj, spoluprácu a vzájomný prospech. Budeme sa snažiť chrániť svetový mier a rozvoj a zároveň sa budeme usilovať o vlastný rozvoj a prostredníctvom vlastného rozvoja budeme viac prispievať k svetovému mieru a rozvoju," povedal.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article