CGTN: Začíná nová éra rozvoje Asie a Tichomoří uprostřed globální nejistoty
PEKING, 18. listopadu 2024 /PRNewswire/ -- Asijsko-pacifický region je už dlouhá desetiletí zásadním motorem globálního hospodářského růstu. V říjnu Mezinárodní měnový fond předpověděl, že se tento region bude v roce 2024 podílet na globálním hospodářském růstu přibližně 60 procenty.
Zároveň se asijsko-pacifická spolupráce potýká s výzvami, jako jsou vzestupné tendence geopolitiky, unilateralismus a protekcionismus. V této souvislosti čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu vyzval vedoucí představitele členů Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC), aby na sebe vzali větší odpovědnost.
„Musíme jednat solidárně a spolupracovat, abychom se vypořádali s výzvami, plně naplnili Vizi 2040 z Putradžaje, vybudovali asijsko-pacifické společenství se společnou budoucností a zahájili novou éru rozvoje Asie a Tichomoří," uvedl Si při účasti na 31. zasedání vedoucích ekonomických představitelů APEC v peruánském hlavním městě Limě.
Čínský návrh
V zájmu prohloubení asijsko-pacifické spolupráce předložil čínský prezident v sobotu tři návrhy.
Za prvé Si zdůraznil potřebu vybudovat otevřené a propojené paradigma asijsko-pacifické spolupráce a vyzval k zachování závazku multilateralismu a otevřené ekonomiky.
Čína vyvinula velké úsilí na cestě k otevřené asijsko-pacifické ekonomice. Podle čínského ministerstva zahraničních věcí je Čína největším obchodním partnerem 13 ekonomik APEC a aktivně pokročila při budování zóny volného obchodu mezi Čínou a ASEAN, podpořila kvalitní provádění regionálního komplexního hospodářského partnerství (RCEP) a požádala o přistoupení ke Komplexní a progresivní dohodě o transpacifickém partnerství (CPTPP) a Dohodě o partnerství v oblasti digitální ekonomiky.
Za druhé Si zdůraznil, že je třeba, aby se zelené inovace staly katalyzátorem pro asijsko-pacifický region, a uvedl, že ekonomiky APEC by měly prosazovat koordinovanou digitální a zelenou transformaci a rozvoj, aby vytvořily nový impuls a nové hnací síly pro rozvoj Asie a Tichomoří.
Čína vyvíjí nové kvalitní výrobní síly s ohledem na reálné podmínky a prohlubuje spolupráci se zainteresovanými stranami v oblasti zelených inovací. Si v sobotu oznámil, že Čína zahájí iniciativu pro globální přeshraniční spolupráci v oblasti datových toků.
Čína předložila iniciativy pro spolupráci mezi členskými ekonomikami APEC v oblasti zeleného zemědělství, udržitelného rozvoje měst, přechodu na zelenou a nízkouhlíkovou energetiku a kontroly a prevence znečištění moří.
Čínský prezident rovněž vyzval k úsilí o prosazování všeobecně prospěšné a inkluzivní vize rozvoje Asie a Tichomoří. Údaje, které zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí, ukázaly, že Čína se na hospodářském růstu regionu podílí 64,2 %, na růstu obchodu se zbožím 37,6 % a na růstu obchodu se službami 44,6 %.
Si sdělil vedoucím představitelům APEC, že Čína bude prostřednictvím platformy APEC prosazovat iniciativy zaměřené na zvyšování příjmů obyvatel a podporu rozvoje průmyslových klastrů malých a středních podniků s cílem dosáhnout všeobecně prospěšného a inkluzivního rozvoje asijsko-pacifických ekonomik.
Závazky Číny
Čína bude hostit setkání vedoucích ekonomických představitelů APEC v roce 2026, oznámil v sobotu Si. Uvedl, že Čína vítá všechny strany, které chtějí pokračovat v „rychlíku" svého rozvoje a růst společně s čínskou ekonomikou.
Čínský prezident zopakoval závazky Číny v oblasti reforem a otevírání se. „Reformy a otevírání se je historický proces, v němž Čína a svět společně dosahují rozvoje a pokroku," řekl.
Dvacátý ústřední výbor Komunistické strany Číny na svém třetím plénu v červenci stanovil systematické plány dalšího prohlubování reforem ve všech oblastech. Bylo představeno více než 300 důsledných reformních opatření, která se týkají budování socialistického tržního hospodářství vysokého standardu, urychlování kvalitního hospodářského rozvoje, podpory otevírání se vysokému standardu, zlepšování kvality života lidí a budování krásné země.
Ve svém písemném projevu na pátečním summitu generálních ředitelů APEC Si rovněž uvedl, že Čína zavede více politických opatření ve směru dobrovolného a jednostranného otevírání, rozšíří svou globálně orientovanou síť vysoce standardních zón volného obchodu a ještě více otevře své dveře světu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article