CGTN: Współpraca nie jest odkładana na później: Chiny i CEEC przygotowują się do szczepień, handlu i innych działań
PEKIN, 10 lutego 2021 r. /PRNewswire/ -- Dziewiąty szczyt pomiędzy Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej (CEEC), wstępnie zaplanowany na pierwszą połowę 2020 r., został przełożony z powodu wybuchu epidemii COVID-19. Nie oznacza to jednak, że współpraca pomiędzy obiema stronami została przerwana.
Po tym, jak całkowita wartość handlu między stronami osiągnęła 103,45 miliardów dolarów w 2020 roku, podczas wtorkowego szczytu Chiny-CEEC, który odbył się za pośrednictwem łącza wideo, uczestniczące kraje zaakcentowały dalszą współpracę w wielu dziedzinach, takich jak szczepienia, handel i zrównoważona gospodarka.
Jak wyglądają wspólne cele?
Międzynarodowa współpraca w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 jest obecnie głównym tematem dyskusji w społeczności międzynarodowej, dlatego też mechanizm Chiny-CEEC będzie miał swój wkład w tej dziedzinie.
Chiński prezydent Xi Jinping powiedział w swoim przemówieniu inauguracyjnym na szczycie, że podjęte zostaną wspólne wysiłki w zakresie opieki medycznej i zdrowotnej, wymiany doświadczeń oraz przekształcenia szczepionek COVID-19 w powszechne dobra publiczne.
Do chwili obecnej Serbia otrzymała 1 milion dawek szczepionki od chińskiego producenta, a także nawiązana została współpraca pomiędzy Węgrami i chińskimi firmami produkującymi tego typu preparaty, powiedział Xi, dodając, że Chiny poważnie rozważą taką współpracę z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Od czasu wybuchu pandemii COVID-19, Xi zaangażował się w intensywną „dyplomację w chmurze", obejmującą uczestnictwo lub przewodniczenie wirtualnym spotkaniom i rozmowy telefoniczne z zagranicznymi przywódcami i przewodniczącymi organizacji międzynarodowych, aby zapewnić o chińskim wkładzie w badania, rozwój i dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19.
Współpraca handlowa będzie nadal stanowić znaczący bodziec dla światowego ożywienia gospodarczego i wzrostu.
Jak podkreślił prezydent Xi, w ciągu najbliższych pięciu lat Chiny zamierzają zaimportować z Europy Środkowo-Wschodniej towary o wartości ponad 170 mld dolarów, a także dołożą starań, aby podwoić eksport rolny z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Chin i zwiększyć dwustronny handel rolny o 50 proc.
Chiński prezydent podkreślił również dopasowanie współpracy międzyregionalnej do współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz zwiększenie roli chińsko-europejskich pociągów towarowych w rozwoju gospodarczym.
Obecnie wszystkie 17 państw członkowskich CEEC w ramach współpracy podpisało z Chinami dokumenty o współpracy w zakresie wspólnej budowy Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Tymczasem liczba chińsko-europejskich pociągów towarowych w 2020 r. wyniosła 12400, a kluczowe trasy i cele podróży obejmują Polskę, Węgry i Czechy.
W ubiegłym roku między Chinami a Europą odbyło się rekordowe 12400 przejazdów pociągiem towarowym, którym przewożono towary, zwłaszcza środki ochrony osobistej, na kontynent europejski, będący jednym z najbardziej dotkniętych pandemią miejsc.
W wyniku wtorkowego szczytu sporządzono 88 dokumentów dotyczących współpracy. Podkreślono również postęp w takich sektorach jak gospodarka ekologiczna, gospodarka cyfrowa, kultura i wymiana międzyludzka.
Jak zrealizować założone cele?
Bez wątpienia, powyższe zadania nie są wcale łatwe do wykonania, zwłaszcza w okresie post-pandemicznym, kiedy liczba zachorowań na COVID-19 na świecie przekroczyła już 100 milionów i wciąż rośnie, a nowe szczepy koronawirusa zaczynają gwałtownie się rozprzestrzeniać.
Podczas wtorkowego szczytu Chiny podkreśliły trwałą i dynamiczną współpracę między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie omawianych rozwiązań.
Zwróciwszy szczególną uwagę na fakt, że otwartość i włączenie społeczne to kluczowe czynniki trwałej równowagi, prezydent Xi dodał, że Chiny i CEEC opracowały pewne zasady, które odzwierciedlają jej charakterystyczne cechy i są akceptowane przez wszystkie strony.
Podejmowanie decyzji w drodze konsultacji, zapewnianie korzyści wszystkim współpracującym partnerom, dążenie do powszechnego rozwoju poprzez otwartość i zaangażowanie społeczne oraz zwiększenie wzrostu poprzez innowacje - to wszystko jest niezmiernie ważne, jak zaznaczył prezydent Xi.
Podczas kryzysów wyzwania i możliwości zazwyczaj występują równolegle.
Mechanizm współpracy Chiny-CEEC narodził się w 2012 roku na tle europejskiego kryzysu zadłużenia, a obecnie, po tym, jak cały świat doświadczył poważnego załamania gospodarczego w 2020 roku, oczy ponownie zwrócone są na Chiny i państwa CEEC, z jeszcze większymi oczekiwaniami.
Artykuł źródłowy: tutaj.
Materiał filmowy - https://www.youtube.com/watch?v=ICJveHvv0zo
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article