CGTN: W jaki sposób Chiny przyczyniają się do budowania zielonego „Pasa i Drogi"?
PEKIN, 13 października 2023 /PRNewswire/ -- Adil Ahmed, l. 65, jest jednym z Pakistańczyków, którzy odczuli skutki rozkwitu sektora czystej energii w Pakistanie dzięki szeregowi projektów energetycznych realizowanych we współpracy z Chinami.
„Zainstalowałem panele fotowoltaiczne na moim dachu" - powiedział Ahmed, dodając, że wiele paneli instalowanych w Pakistanie zostało wyprodukowanych w Chinach.
Oprócz eksportu paneli fotowoltaicznych Chiny pomogły Pakistanowi w zagospodarowaniu znacznych zasobów energii słonecznej i wody w ramach projektów związanych z zieloną energią.
Jak podają pakistańscy urzędnicy z elektrowni wodnej Karot, przy rocznej zdolności wytwórczej wynoszącej 3,2 miliarda kilowatogodzin czystej energii elektrycznej, projekt elektrowni wodnej Karot ma zaoszczędzić około 1,4 miliona ton standardowego węgla i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 3,5 miliona ton rocznie.
Projekt elektrowni wodnej Karot to tylko jeden z przykładów działań podejmowanych przez Chiny na rzecz budowy zielonego Pasa i Drogi.
W tym roku mija dziesięć lat od momentu uruchomienia proponowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Drogi (ang. Belt and Road Initiative, BRI). W ciągu ostatniej dekady Chiny nie tylko rozpoczęły własną zieloną transformację, ale także poczyniły znaczne postępy w ekologicznym rozwoju BRI.
„W ciągu ostatnich 10 lat Chinom udało się osiągnąć średni roczny wzrost gospodarczy na poziomie 6 procent, przy średnim rocznym wzroście zużycia energii o 3 procent" - powiedział Huang Runqiu, minister ds. ekologii i środowiska, podczas majowego przemówienia skierowanego do uczestników obrad Okrągłego Stołu poświęconego ekologicznemu rozwojowi BRI i Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Koalicji na rzecz Zielonego Rozwoju BRI (ang. BRI International Green Development Coalition).
Jak powiedział Huang, emisja dwutlenku węgla w Chinach w przeliczeniu na jednostkę PKB spadła o około 35%, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla o około 3,7 miliarda ton metrycznych. Dodał on, że w 2022 roku zainstalowana moc energii odnawialnej w Chinach osiągnęła 1,2 miliarda kilowatów i po raz pierwszy w historii wartość ta była większa niż w przypadku energii węglowej.
Oprócz dążenia do własnego ekologicznego i zrównoważonego rozwoju Chiny w ostatnich latach nadal dzieliły się zaawansowanymi technologiami i zrealizowały kilka projektów współpracy z innymi krajami w zakresie czystej, niskoemisyjnej i wysokiej jakości zielonej energii.
Wykorzystując swoją wiedzę w zakresie energii odnawialnej, oszczędzania energii, ochrony środowiska i czystej produkcji oraz wdrażając chińską technologię, produkty i doświadczenie, Chiny aktywnie promują współpracę BRI w zakresie zielonego rozwoju, zgodnie z białą księgą zatytułowaną „Inicjatywa Pasa i Drogi: Kluczowy filar globalnej społeczności o wspólnej przyszłości".
Szacuje się, że w Etiopii bogate zasoby energii odnawialnej, w tym energii wiatrowej i wodnej, generują ponad 60 tysięcy megawatów energii elektrycznej. Chiny pomogły temu krajowi w realizacji takich projektów jak budowa farm wiatrowych Adama, położonych w paśmie skalistych wzgórz na etiopskich wyżynach, czy budowa elektrowni wodnej Genale-Dawa III o mocy 254 MW.
Oprócz wykorzystywania lokalnych zasobów energii odnawialnej Chiny kładą również nacisk na ochronę środowiska w rozwoju energetyki.
Podczas budowy standardowej linii kolejowej Mombasa-Nairobi, która przebiega przez rezerwaty dzikiej przyrody, takie jak Park Narodowy Nairobi i Park Narodowy Tsavo, podjęto szereg działań podczas projektowania i budowy linii kolejowej.
Wzdłuż linii kolejowej znajduje się 14 dużych przejść dla dzikich zwierząt i 79 mostów. Mosty te mają ponad 6,5 metra wysokości, co ułatwia przechodzenie dużym zwierzętom, takim jak słonie i żyrafy. Ponadto po obu stronach linii ustawiono ogrodzenia izolacyjne, aby ograniczyć kontakt zwierząt z pociągami.
Współpraca w zakresie rozwoju zielonej i niskoemisyjnej energii nie ogranicza się do współpracy między krajami.
Chiny zawarły porozumienia o współpracy w zakresie ochrony środowiska z ponad 30 krajami i organizacjami międzynarodowymi, uruchomiły partnerstwo w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi na rzecz Zielonego Rozwoju z 31 krajami oraz utworzyły Międzynarodową Koalicję na rzecz Zielonego Rozwoju BRI z ponad 150 partnerami z ponad 40 krajów. Wszystkie te dane można znaleźć w białej księdze.
Podkreślono w niej również, że Chiny są gotowe do współdziałania z innymi krajami w celu kształtowania ścisłej i bardziej owocnej współpracy w ramach BRI oraz budowania otwartego, integracyjnego, czystego i pięknego świata.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article