CGTN: w czasie, gdy światowi przywódcy spotykają się, by stawić czoło zmianom klimatu, Chiny zobowiązują się do podjęcia nowych działań
PEKIN, 15 grudnia 2020 r. /PRNewswire/ -- Chcąc uczcić piątą rocznicę porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 r., ponad 70 światowych przywódców opowiedziało się za zwołaniem jednodniowego wirtualnego szczytu klimatycznego, którego celem było nadanie rozmachu oraz wezwanie do podjęcia zdecydowanie ambitniejszych działań i większego zaangażowania na rzecz klimatu.
Zaskoczeniem dla świata było ogłoszenie przez Chiny miesiąca września 2060 roku - progiem zero-emisyjności. W sobotę Chiny zapowiedziały wprowadzenie nowych środków do walki ze zmianami klimatu i podkreśliły ważną rolę „solidarności, współpracy i zaufania".
Oryginalny artykuł można przeczytać: tutaj.
Nowa koncepcja zarządzania klimatem
Stawiając czoła wyzwaniu klimatycznemu, nie można pozostać obojętnym, a jednostronność prowadzi donikąd, podkreślił podczas szczytu prezydent Chin Xi Jinping.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy pandemii COVID-19 na całym świecie doszło do ponad 100 katastrof, i według raportu „Come Heat or High Water", ucierpiało w nich ponad 50 milionów ludzi.
W samym 2019 r. na całym świecie odnotowano 308 naturalnych kataklizmów, w wyniku których zginęło około 24 400 osób. Blisko 77% z tych zdarzeń wiązało się z pogodą lub klimatem.
„Wszystkie państwa, uwzględniając oczywiście swoje krajowe uwarunkowania i możliwości, powinny maksymalnie zintensyfikować działania", powiedział Xi, wzywając kraje rozwinięte do zwiększenia wsparcia dla państw rozwijających się w zakresie finansowania, technologii i budowania potencjału.
Tylko podtrzymując podejście wielostronne, jedność i współpracę możemy zapewnić wspólne korzyści dla wszystkich narodów, podkreślił Xi.
Chiny zawsze wywiązują się ze swoich zobowiązań
Prezydent Xi zapowiedział na szczycie szereg dalszych zobowiązań na rok 2030: „Chiny ograniczą emisję dwutlenku węgla na jednostkę PKB o ponad 65 proc. w stosunku do poziomu z 2005 r., zwiększą udział paliw niekopalnych w konsumpcji energii pierwotnej do około 25 proc., zwiększą wielkość zasobów leśnych o 6 mld metrów sześciennych w stosunku do poziomu z 2005 r. oraz osiągną całkowitą moc instalacji energii wiatrowej i słonecznej przekraczającą 1,2 mld kilowatów".
Będąc największym państwem rozwijającym się i zarazem drugą, co do wielkości gospodarką na świecie, Chiny starają się koordynować wzrost gospodarczy i ochronę środowiska, a także angażują się w międzynarodową kampanię na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
Dzięki wysiłkom na rzecz ograniczenia wzrostu zużycia energii i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, kraj ten jest na najlepszej drodze do przekroczenia, do roku 2030, planowanego wkładu krajowego w ramach porozumienia paryskiego.
Od przyszłego roku Chiny będą dążyć do uzyskania dalszych korzyści w zakresie budowania cywilizacji ekologicznej, optymalizacji rozwoju i ochrony przestrzeni terytorialnej oraz osiągnięcia znaczących wyników na polu ekologicznej transformacji produkcji i stylu życia, zgodnie z zaproponowanymi przez kierownictwo partii celami rozwojowymi na okres czternastego już Planu Pięcioletniego (2021-2025).
Więcej:
Teraz Chiny: Chiny stawiają kwestie klimatyczne w centrum czternastego Planu Pięcioletniego.
„Chiny zawsze wywiązują się ze swoich zobowiązań" - powiedział Xi w swoim przemówieniu medialnym, zapowiadając, że kraj ten podejmie zdecydowane kroki w celu realizacji ogłoszonych właśnie celów oraz że przyczyni się jeszcze bardziej do rozwiązania globalnego wyzwania, jakim jest problematyka klimatu.
Materiał filmowy - https://mma.prnewswire.com/media/1384447/Xi_calls_for_greater_contribution_to_tackling_climate_change.mp4
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article