CGTN: W cieniu wojny - wyzwania związane z walką z terroryzmem w regionie Sinciang
PEKIN, 6 kwietnia 2021 r. /PRNewswire/ -- Położony na dalekim wschodzie Chin region Sinciang jest obszarem, przez który przebiegał jeden z pierwszych i najważniejszych szlaków handlowych zwany Jedwabnym Szlakiem, który łączył starożytną cywilizację chińską z Zachodem poprzez kontynent Eurazji.
Ta korzystnie usytuowana kraina nie zawsze jednak cieszyła się spokojem. W tysiącach ataków terrorystycznych od roku 1990 do 2016 zginęło wielu niewinnych ludzi i setki policjantów. Straszne ataki nożem i bomby zniszczyły tę ziemię, pozostawiając jej mieszkańców w szoku, żałobie i strachu. Straty były nie do oszacowania, a stabilność regionu szybko się pogorszyła. Władze starały się przywrócić pokój na tym obszarze.
W pierwszych trzech filmach dokumentalnych CGTN poświęconych walce z terroryzmem w Sinciangu przedstawiliśmy premierowy materiał dokumentujący przerażające tragedie w regionie i wytrwałość jej mieszkańców.
Czwarta część „The war in the shadows: Challenges of fighting terrorism in Xinjiang" (W cieniu wojny – wyzwania związane z walką z terroryzmem w regionie Sinciang) – ostatnia z czteroczęściowego cyklu – ujawnia ekstremizm i przedstawia wyzwania, z jakimi mierzyły się Chiny w walce z terroryzmem na terenie Sinciangu i poza nim.
Materiał daje odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego brutalny terroryzm stale dotyka Sinciang? Jak można ocenić szkodliwy wpływ „ludzi o dwóch twarzach" należących do elit politycznych i środowiska prawniczego w Sinciangu na walkę z terroryzmem w regionie? Dlaczego szkodliwe materiały edukacyjne zakładające represje ze względu na pochodzenie etniczne i mówiące o „tureckich bohaterach" przez 13 lat były wykorzystywane w szkołach podstawowych i gimnazjach? Dlaczego musimy powstrzymać niewidzialną rękę obcych wpływów podżegających do terroryzmu, który przeniknął do Chin?
Dokument odsłania metody stosowane przez siły ekstremistyczne i separatystyczne, w tym przez „ludzi o dwóch twarzach" wśród wysokich rangą urzędników regionu, a także w jaki sposób muzyka i materiały wideo propagujące brutalny terroryzm i zachęcających do nienawiści etnicznej przeniknęły do regionu. Oprócz tego materiał opowiada o trudnościach, z jakimi od dziesięcioleci mierzą się funkcjonariusza policji.
W ciągu ostatnich czterech lat przemoc została w dużym stopniu opanowana, co pozwoliło na szybką urbanizację i wzrost gospodarczy. Bezpieczeństwo i spokój zawsze wymagają starań. Jest to jednak dopiero początek walki z terroryzmem w Chinach.
Dokument trwa 55 minut i składa się z czterech części: „Sieć", „Wrogowie wewnętrzni", „Podręczniki" oraz „Czarne ręce".
Poniżej prezentujemy pierwsze trzy części dokumentu – każda trwająca mniej niż godzinę:
Oglądaj: Fighting terrorism in Xinjiang (Walka z terroryzmem w Sinciangu)
Oglądaj: Tianshan:Still standing – Memories of fighting terrorism in Xinjiang (Nadal trwamy – wspomnienia z walki z terroryzmem w regionie Sinciang)
Wideo - https://www.youtube.com/watch?v=pqlzunwilGM
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article