CGTN: Vzdělání - klíčový faktor čínského boje proti korupci
PEKING, 4. června 2021 /PRNewswire/ – Od 18. celostátního sjezdu Komunistické strany v roce 2012 dosáhla Čína pozoruhodných úspěchů v boji proti korupci. Byla přijata řada opatření, jejichž úkolem je zajistit, aby čínští úředníci „neměli odvahu, nemohli a nechtěli být zkorumpovaní."
Kromě trestání zkorumpovaných úředníků a zavádění opatření, která mají korupci předcházet, klade Čína ve svém protikorupčním úsilí zvláštní důraz na roli vzdělávání.
„Abychom stranu mohli řídit komplexně a udrželi mezi členy pevnou disciplínou, musíme se zaměřit nejen na standardizaci trestů, ale také na přísné dodržování kázně," řekl generální tajemník Ústředního výboru KSČ Si Ťin-pching na šestém plenárním zasedání 18. Ústřední komise pro kontrolu disciplíny v lednu 2016.
„Ještě důležitější je, abychom vedli naše členy k čestnějšímu jednání a stali se příkladem dodržování ideálů, víry a morálky," dodal.
Aby Si Ťin-pching, který je rovněž čínským prezidentem, své poselství dále zdůraznil, citoval báseň čínského myslitele Gong Zizhena (1792–1841): „Pokud nezvítězíte sami nad sebou, budete sami sebou poraženi a ničeho nedosáhnete."
Původní cíl
Aby strana pomohla svým úředníkům zvítězit nad sebou samými a přiměla je, aby „nechtěli být zkorumpovaní", vedení je opakovaně vyzývalo, aby zůstali věrní původnímu poslání Čínské komunistické strany, kterým je usilovat o štěstí čínského lidu a omlazení čínského národa.
V červnu 2019 byla spuštěna celostátní vzdělávací kampaň pod heslem „Zůstaňme věrní našemu poslání", která měla toto poselství šířit mezi 90 miliony straníky.
Alessandro Teixeira, brazilský ekonom a profesor veřejné politiky na univerzitě Tsinghua, v nedávném rozhovoru pro čínskou televizi CGTN zdůraznil význam vzdělávání v boji proti korupci.
Teixeira uvedl, že tresty a odstrašující příklady k potírání korupce nestačí. „Myslím si, že je potřeba lidi ohledně korupce vzdělávat," řekl. „Společnost musí o korupci vědět."
„Myslím, že o to se čínská strana snaží. Nejde tu jen o morální výchovu stranických funkcionářů, ale všech občanů," dodal.
Lepší informovanost veřejnosti
Vedení komunistické strany od svého 18. sjezdu zavedlo řadu známých koncepcí týkajících se potírání korupce, což svědčí o odhodlání tento hluboce zakořeněný problém řešit a bojovat proti němu.
„K výrobě dobré oceli je zapotřebí dobrého kováře," řekl Si, když 15. listopadu 2012 po svém zvolení generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny citoval oblíbené čínské přísloví, které vysvětluje význam budování strany. Znamená to, že pouze pokud se člověk chová čestně, může očekávat, že ostatní budou jednat stejně. Toto přísloví se pak stalo ikonickým sloganem, který nabádá stranické funkcionáře, aby zůstali čestní.
Mezi další protikorupční koncepce patří snaha o vymýcení „čtyř forem dekadence" (formalismu, byrokratismu, hédonismu a extravagance), přijetí rozhodných opatření ke zlepšení chování stranických a vládních činitelů (tzv. „osmibodové rozhodnutí" Ústřední výboru), ulovení „tygrů" (označení pro vysoce postavené zkorumpované úředníky) a pochytání „much" (označení pro nízko postavené zkorumpované úředníky), a nakonec zaujmutí nulové tolerance vůči korupci.
Tyto koncepce spolu se zprávami o protikorupčních vyšetřováních v médiích výrazně zvýšily povědomí veřejnosti o této problematice.
Trojúhelník boje proti korupci
Vzdělávání je spolu s přísným trestáním korupčního jednání a budováním systému důležitým aspektem čínského způsobu boje proti korupci.
Podle zprávy nejvyššího čínského orgánu pro boj proti korupci v roce 2020 vyšetřovaly orgány disciplinární kontroly a dohledu v celé zemi přibližně 618 000 případů korupce, což vedlo k potrestání celkem 604 000 osob.
Čína rovněž posiluje budování systému boje proti korupci, aby omezila zneužívání vlivu a moci na institucionální úrovni.
Klíčovým krokem byla reforma národního systému dohledu, v jejímž rámci byly zřízeny kontrolní komise na národní, provinční, městské a okresní úrovni. Dohledové komise mohou dohlížet na všechny, kdo pracují ve veřejném sektoru a vykonávají veřejnou moc, včetně těch, kdo nejsou členy KSČ, a těch, kdo nepracují ve vládě.
Výsledky těchto snah na sebe nenechaly dlouho čekat. „Podle Teixeiry se Čína z hlediska potírání korupce postupně stává jednou z nejúspěšnějších zemí, a to díky vzdělávání, výzkumu povahy korupce a spolupráci s ostatními zeměmi.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=oIEnpW410rE
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article