CGTN: „The Art Beat" (Puls sztuki), Sezon 2 - Ośmiu artystów ze świeżym spojrzeniem na Chiny
PEKIN, 30 sierpnia 2023 r. /PRNewswire/ -- Sezon II programu The Art Beat 21 sierpnia zadebiutował w telewizji CGTN i na różnych platformach społecznościowych. Każdy z ośmiu odcinków koncentruje się na życiu i pracy jednego z czołowych współczesnych chińskich artystów. Wyprodukowany w wielu językach program ukazuje, w jaki sposób ich sztuka opowiada o Chinach z perspektywy kulturowej.
Poprzez analizę osobistej filozofii i oryginalnych obrazów, występów i tekstów, seria pokazuje jak każdy z artystów, wzmocniony przez inspiracje i siłę czerpaną z chińskiej tradycji, korzysta z innowacyjnych środków, aby wprowadzić wybraną przez siebie dziedzinę sztuki na nowe obszary poszukiwań.
Słynny artysta Wu Yueshi wierzy, że istota chińskiego malarstwa drzemie w duchowym wymiarze rzeczy. Tylko poprzez głębokie skupienie na pracy artystycznej możliwe jest osiągnięcie mistrzowskiej subtelności wyrazu i stopniowe zyskiwanie wglądu w bogate i niezmierzone królestwo chińskiej sztuki.
„Czytaj, a dopiero potem maluj" to motto Liu Wanminga, artysty, który ukazuje przyrodę w duchu tradycyjnego malarstwa chińskiego. Jak mówi, zamiłowanie do czytelnictwa pozwoliło mu nadać dodatkowy wymiar pradawnego uroku pejzażom swojego miasta rodzinnego.
Jako wciąż poszukujący artysta, Shi Qi proponuje koncepcję „Trzech form w jednym". Jego zdaniem dwoistość przedstawienia i abstrakcji to nie wszystko. Aby zaoferować pełny obraz, który definiuje zarówno życie, jak i kreację artystyczną potrzebne jest trio, na które składa się przedstawienie, impresja i abstrakcja.
„Sztuka to styl życia, który daje mi szczęście" - mówi He Jialin, mistrz malarstwa o szerokim polu zainteresowań artystycznych. Wierzy w kultywowanie patriotyzmu poprzez pracę i promowanie tradycyjnej kultury chińskiej. W ostatnich latach odwiedził liczne chińskie wioski o wielowiekowej historii, z determinacją starając się zachować dziedzictwo kulturowe tamtejszych społeczności.
Kariera tancerki baletowej Feng Ying opiera się na ciągłym dążeniu do doskonałości i poszukiwaniu nowych pokładów artystycznej ekspresji. Wytrwała i nieustraszona artystka pokonała szereg trudności, by wznieść się na sam szczyt swojej profesji. Dziś jako dyrektor Chińskiego Baletu Narodowego nadal z taką samą siłą poświęca się ukochanej sztuce.
„Chodzi o to, aby widzowie nie mogli oderwać oczu od sceny i skupiali całą uwagę na każdym wypowiedzianym przez ciebie słowie" - mówi artysta pingshu, Tian Lianyuan. Aby opowiedzieć swoją historię na scenie wykorzystuje tylko trzy przedmioty codziennego użytku - wachlarz, drewniany klocek i chustkę. Mimo tak skromnych rekwizytów udaje mu się stworzyć „opowieść o życiu oraz dramat historyczny", które wciągają widzów w tysiące lat historii i odmalowują przed nimi rozległe scenerie pełne barwnych postaci.
Jako najmłodszy laureat nagrody literackiej Mao Dun, Alai mówi, że literatura była jego przeznaczeniem. Jako pisarz chętnie przywołuje chwile ekscytacji, zakłopotania i bólu, nigdy nie tracąc swojej zdolności kontemplowania świata. „Ludzie są zarówno punktem wyjścia, jak i celem podróży" - mówi.
„Malowanie z użyciem grubych kresek i dużych bloków atramentu, które tworzy trójwymiarowy efekt na papierze" to charakterystyczne podejście do malarstwa Zhou Jingxina. W 1995 r. pokazał światu serię obrazów wprowadzających do świata sztuki zupełnie nowy styl: „Atramentowa rzeźba". Żywi silne przekonanie, że tradycyjne chińskie malarstwo jest zgodne z koncepcją trójwymiarowości.
Materiał wideo - https://www.youtube.com/watch?v=r-oiA9ezVu0
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2196840/image_1.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article