CGTN: „The Art Beat" - historia Chin z perspektywy kultury
PEKIN, 28 lutego 2023 r. /PRNewswire/ -- „The Art Beat", sześcioodcinkowy serial dokumentalny, którego premiera miała miejsce w telewizji CGTN i na różnych platformach mediów społecznościowych 22 stycznia, opowiada o sześciu czołowych, chińskich twórcach sztuki współczesnej - pięciu malarzach i jednej dyrygentce orkiestry symfonicznej. Serial, wyprodukowany w wielu wersjach językowych, opowiada historię Chin z perspektywy kultury poprzez sztukę odzwierciedlającą ducha czasów współczesnych.
Serial pokazuje, jak czasy, w których artystom przyszło żyć, przenikają do ich życia, jaki wpływ wywierają na ich nich samych i ich dzieła. Twórcom czerpiącym inspirację i siłę z tradycyjnego malarstwa chińskiego i muzyki, towarzyszy ciągła obawa o przyszłość uprawianej sztuki w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie.
„Rysowanie to też samorozwój" - mówi Chen Jialing, wybitna postać szanghajskiej szkoły tradycyjnej sztuki malowania tuszem. Chen, słynący z pejzaży prezentujących rozkwitające kwiaty śliwy, w nowatorski sposób wykorzystuje swobodne kreski do opowiadania o rzeczywistości i otaczającym świecie.
„Kiedyś sztuka i życie istniały niezależnie od siebie, ale w miarę upływu czasu zaczęły się wzajemnie przenikać" - mówi Jia Guangjian, dziekan Akademii Sztuk Pięknych Tianjin. Jia, który, jak twierdzi, czerpie inspirację z życia, wskrzesił malarstwo abstrakcyjne i wprowadził je do sztuki nowoczesnej.
„Malarstwo powinno być spójne ze zmianami zachodzącymi w świecie. Dlatego podążam za nowoczesnymi trendami" - mówi Fan Yang, opiekun studiów doktoranckich na Chińskiej Narodowej Akademii Sztuk. Tematem obrazu może być wszystko, co zwróci jego uwagę. Mogą nim być pielęgniarki opiekujące się pacjentami chorymi na COVID-19 albo zapierający dech w piersiach krajobraz. Fen, wrażliwy na zmieniający się świat, od wielu lat dokumentuje jego transformację.
Wang Mingming, „geniusz sztuki", nauczył się malować w wieku pięciu lat. „Próbuję oddać ducha Chin i zdefiniować koncepcje artystyczne leżące u podstaw sztuki chińskiej" - mówi. Wang uważa dziś, że sztuka chińska musi podążać za chińską ścieżką rozwoju.
„Musimy ocalić esencję sztuki starożytnej i poprzez nią opowiadać o naszym dzisiejszym duchu i kulturze" - mówi Feng Dazhong, artysta praktykujący malarstwo tuszem, urodzony w 1949 r. w prowincji Liaoning w rodzinie górniczej. Feng słynie z portretów tygrysów, które okrzyknięto „najdoskonalszymi tygrysami świata".
„Moją misją jest popularyzowanie muzyki klasycznej. Skoro jest taka potrzeba, będę się tym zajmować" - mówi Zheng Xiaoying, pierwsza w Chinach dyrygentka orkiestry symfonicznej oraz pierwsza chińska muzyczka prowadząca teatr operowy za granicą. Dziś ta 93-letnia kobieta, poświęciła życie wypełnianiu muzyką ludzkich serc i dusz. Pod koniec 2022 r. ona i jej student, Wu Lingfen, razem liczący sobie 170 lat, wystawili operę „La Traviata".
Pierwszy sezon serialu „The Art Beat" został ciepło przyjęty przez publiczność międzynarodową, która uznała go za „inspirujący" i „niezwykły". W drugim sezonie, który zostanie wyemitowany w połowie 2023 r., pojawi się więcej artystów chińskich walczących o ocalenie i rozwój uprawianej przez nich sztuki w czasach szybkich zmian społecznych.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2010503/image_5009787_52364766.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article