CGTN - Tam za horami: život v Sin-ťiangu
PEKING, 17. dubna 2021 /PRNewswire/ -- Pohoří Tchien-šan se tisíce kilometrů táhne přes čínskou severozápadní hranici a rozděluje ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang na dvě poloviny, relativně vyspělou severní část a méně vyspělou jižní polovinu. Nějakou dobu lidé z jihu, kde žijí převážně etnické menšiny, nechápali rychlý rozvoj severní části, zatímco lidé ze severu neměli dostatek informací o tom, co se děje na jihu.
Po desítkách let rozvoje a vzájemného setkávání se lidé z obou stran spolu konečně seznámili. Hory představují fyzickou překážku, kterou lze překonat, ale „předsudky z obou stran tohoto pohoří nám brání vidět pravdu," řekl Chan Pin, režisér dokumentárního filmu „Beyond the Mountains: Life in Xinjiang (Tam za horami: život v Sin-ťiangu)"
Téměř třicet let drtily tento region teroristické útoky, které za sebou zanechávaly spoušť, šok a paniku. Řada lidí z ostatních čínských provincií a regionů se na obyvatele ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang dívala skrz prsty, řekl Čchen Žuej-ťün, manažer stavební firmy, který v letech 2008 a 2009 přijel do Sin-ťiangu podpořit místní rozvoj v době, kdy zde útoky extrémistů byly nejsilnější. Strach a předsudky nakonec vyústily v lepší pochopení a došlo k urychlení dalšího rozvoje.
V posledních letech řada západních médií vykresluje Čínu velice negativně, a to zejména kvůli nedostatku informací a také nedostatku důvěry. Sin-ťiang je domovem více než 12 milionů Ujgurů, kteří jsou často stigmatizováni, a je na ně nahlíženo zkreslenou optikou. Zahraniční média o Sin-ťiangu převážně píší jako o místě, kde údajně dochází k „porušování lidských práv ze strany čínské vlády."
A o samotné oblasti Sin-ťiang v médiích vychází palcové a senzační titulky, ve kterých se píše o „detenčních táborech" nebo „nucených pracích" v textilním průmyslu, při pěstování rajčat, v solární energetice, apod. Tato rétorika plná předsudků vytváří v myslích mnoha lidí nepřekonatelné překážky.
„Beyond the Mountains: Life in Xinjiang (Tam za horami: život v Sin-ťiangu)" je 80minutový dokumentární film, který se skládá z různých příběhů a chronologicky popisuje změny, ke kterým v tomto regionu došlo. Snaží se také vyvrátit stereotypy a vyjasnit některé předsudky, které vůči tomuto regionu mají nejen někteří místní lidé, ale i lidé z jiných regionů a oblastí.
Film představuje úchvatnou krásu tohoto rozlehlého regionu a také životy lidí z různých etnických skupin. Skládá se ze 4 částí, a to „Changing times (Časy se mění)," „Following the money (Následuj peníze)," „New generations (Nové generace)" a „Man and nature (Člověk a příroda)," a ukazuje různorodé stránky dnešního Sin-ťiangu a jeho obyvatel.
Sabyt Abukhadir žije v okrese Čao-su na severu Sin-ťiangu, kde generace lidí obhospodařují krásné vysokohorské pastviny a louky. Jeho vnuk Erjanat Nurkidir, studuje tanec na Normální univerzitě Ili. Pohádali se, protože Sabyt se domníval, že tanec je jen pro dívky a neshody pokračovaly až do doby, kdy Sabyt viděl svého vnuka Erjanata tančit na pódiu. „Způsob, jakým můj vnuk tančil, mi vehnal slzy do očí," řekl Sabyt.
V jižní části Sin-ťiangu je mnohem obtížnější změnit způsob myšlení místních lidí. Řada žen ze čtyř prefektur v jižním Sin-ťiangu nikdy neopustila svůj domov. Podle místního tradičního způsobu uvažování platí, že „ženy, které odejdou z domova za prací, se nevdají."
Ale Zileyhan Eysa, farmářka z okresu Kchu-ka v oblasti Aksu, se rozhodla odejít na sever. Našla si zde práci v textilce a chtěla vydělat peníze na léčbu její vážně nemocné matky. „Kdybych neodešla, maminka by již nežila," řekla.
Kromě příběhů popisujících změny ve způsobu myšlení mladých lidí v Sin-ťiangu, přináší tento dokument také příběhy lidí, kteří pracují, aby ochránili svou milovanou zemi. Jang Cung-cung má velmi „zvláštního" koníčka – hledá a třídí všechny rostliny, které najde. „Obdivovat krásy přírody je pro mě naprosto normální," řekl. Dosud nasbíral 10 až 20 tisíc druhů rostlin, studuje jejich morfologii, genetiku a podmínky, ve kterých rostou. Na růst rostlin má největší vliv životní prostředí, takže jakákoli změna v jejich normálním růstu signalizuje změnu počasí a přírodních podmínek.
Tyto příběhy plné odhodlání a tradic ukazují, že bychom neměli zapomínat na minulost a učí nás i to, že za každou minulostí může být i lepší budoucnost.
Odkaz: https://news.cgtn.com/news/2021-04-16/Beyond-the-Mountains-Life-in-Xinjiang--Zui80BwyOc/index.html
Video - https://www.youtube.com/watch?v=oWyT3CLu3do
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1489929/CGTN_Beyond_the_Mountains_Life_in_Xinjiang.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article