CGTN: Szczyt w Samarkandzie: co Chiny zaproponowały, aby bardziej zjednoczyć SOW i rozszerzyć współpracę?
PEKIN, 19 września 2022 r. /PRNewswire/ -- Prezydent Chin, Xi Jinping, udał się w swoją pierwszą podróż zagraniczną od chwili wybuchu pandemii COVID-19 do Azji Środkowej, aby wziąć udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW), który w tym roku odbył się w uzbeckiej Samarkandzie.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych określił szczyt „najważniejszym dla Chin wydarzeniem na najwyższym szczeblu dyplomatycznym, zwłaszcza w przededniu 20. Narodowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin" i dodał, że jest to dowód na to, iż Chiny traktują SOW z należną powagą.
Podczas piątkowego 22. Posiedzenia Rady Szefów Państw SOW prezydent Xi stwierdził, że SOW była i jest znaczącą, konstruktywną siłą wpływającą na sprawy międzynarodowe i regionalne.
Wezwał zgromadzonych do podtrzymania ducha Szanghaju, wzmocnienia jedności i współpracy, a także promowania budowania wspólnej przyszłości jeszcze bardziej zjednoczonej wspólnoty SOW.
Podtrzymanie ducha Szanghaju
Szczyt w Samarkandzie odbywa się w chwili, gdy świat doświadcza różnorodnych konsekwencji pandemii o bezprecedensowej skali w tym stuleciu tendencji do deglobalizacji, a także oddziaływania innych, złożonych czynników, w tym wyzwań stawianych przed ogólnoświatowym systemem zarządzania gospodarką.
Duch Szanghaju, czyli miasta założenia SOW, oraz leżące u jego podstaw wartości i wytyczne to symbol wzajemnego zaufania, wspólnych korzyści, równości, konsultacji, poszanowania dla różnorodności kulturowej, a także dążenia do powszechnego rozwoju.
W piątek prezydent Xi wskazał sposoby wykorzystania bogatego doświadczenia SOW, w tym zaufania politycznego, wzajemnie korzystnej współpracy, równości, otwartości i inkluzywności, które w pełni odzwierciedlają ducha Szanghaju.
Stwierdził, że historia pokazała, iż duch Szanghaju jest źródłem siły dla rozwoju SOW, a także podstawową ideą stojącą za jej utworzeniem, którą państwa członkowskie muszą podtrzymać w nadchodzących latach.
„Jesteśmy winni SOW wyrazy uznania za niebywały sukces ducha Szanghaju. Wniesiemy jego idee w przyszłość" – obiecał.
Poza bezpieczeństwo
W czasach, gdy do głosu dochodzą konflikty geopolityczne i bezprecedensowe zagrożenia dla bezpieczeństwa, w tym ekstremizm i terroryzm, SOW ma do odegrania istotną rolę w gwarantowaniu bezpieczeństwa w regionie, a także wspólnego dobrobytu. Ale jej rola wykracza poza bezpieczeństwo.
W wygłoszonym przemówieniu Xi wezwał członków SOW do wzmocnienia praktycznej współpracy między nimi. Powiedział, że Chiny są gotowe do nawiązania ze wszystkimi pozostałymi interesariuszami współpracy na rzecz zrealizowania zaproponowanej przez Chiny Inicjatywy na Rzecz Globalnego Rozwoju, a także wspólnego promowania Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Na szczycie przyjęto również zobowiązania do zagwarantowania międzynarodowego bezpieczeństwa energii i żywności. Xi obiecał, że Chiny udzielą państwom rozwijającym się znajdującym się w trudnej sytuacji doraźnej pomocy humanitarnej w formie dostaw zbóż i innych towarów o wartości 1,5 miliarda juanów.
Chiński prezydent wezwał też SOW do wdrożenia dokumentów o współpracy w takich obszarach jak handel i inwestycje, infrastruktura, łańcuchy dostaw, innowacje naukowe i technologiczne oraz sztuczna inteligencja.
Ostrzegając przed „obsesją utworzenia zamkniętego grona" Xi ponownie podkreślił konieczność podtrzymania multilateralizmu w dążeniu do doskonalenia ogólnoświatowego systemu rządów oraz zagwarantowania bardziej sprawiedliwego i równościowego porządku międzynarodowego.
Wizja na przyszłość
Od chwili założenia w 2001 r. SOW przebyła niesamowitą drogę. Dziś do organizacji tej należy ośmiu pełnoprawnych członków, cztery państwa-obserwatorzy i wielu partnerów w dialogu.
Jeśli chodzi o zasięg geograficzny i liczbę ludności, SOW jest największą na świecie organizacją regionalną obejmującą niemal 60 procent obszaru Eurazji i 41 procent światowej populacji. Według danych Banku Światowego w 2021 r. jej członkowie wygenerowali 24 procent ogólnoświatowego PKB.
SOW nadal się rozwija. Podczas piątkowego Szczytu ratyfikowano protokół zobowiązań Iranu do uzyskania pełnego członkostwa w SOW; wszczęto również procedurę akcesji Białorusi; ratyfikowano protokół ustaleń przyznający Egiptowi, Arabii Saudyjskiej i Katarowi status partnera SOW w dialogu; osiągnięto porozumienie w sprawie przyznania Bahrajnowi, Malediwom, Zjednoczonym Emiratom Arabskim, Kuwejtowi i Mjanmie status nowych partnerów w dialogu.
Zwracając uwagę na coraz większą liczbę państw, które ubiegają się o dołączenie do rodziny SOW, prezydent Chin stwierdził, że jest to dowód na siłę wizji SOW oraz powszechnie podzielaną wiarę w jej przyszłość.
Kończąc przemówienie, Xi wezwał wszystkie kraje do podejmowania działań w duchu Szanghaju, rozpoczęcia pracy na rzecz stabilnego rozwoju SOW oraz wspólnego przekształcenia regionu w spokojną, stabilną, bogatą i piękną ojczyznę.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article