CGTN: Stabilnější, bohatší, udržitelnější: Čína a Thajsko vytyčily nový směr vzájemných vztahů
PEKING, 22. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- „Čína a Thajsko jsou si blízké jako rodina," řekl čínský prezident Si Ťin-pching při sobotním setkání s thajským premiérem Prajutchem Čan-Očou v Bangkoku.
Při příležitosti 10. výročí komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Thajskem Si uvedl, že tradiční přátelství mezi oběma zeměmi nadále vzkvétá, jejich komplexní strategická spolupráce se prohlubuje a vzájemné vztahy vstoupily do nové etapy rozvoje.
Čína dnes stojí na novém historickém prahu a je připravena dodat tomuto přátelství nový význam, otevřít novou éru vzájemných vztahů a přinést oběma národům ještě větší benefity.
Budoucí směřování vztahů přitom určí stabilnější, bohatší a udržitelnější čínsko-thajské společenství sdílené budoucnosti, uvedl Si v souvislosti s přípravami obou zemí na 50. výročí navázání čínsko-thajských diplomatických vztahů, které nastane v roce 2025.
Stabilnější
Posílení vzájemné politické důvěry a podpory pomáhá budovat stabilnější čínsko-thajské společenství sdílené budoucnosti.
Obě země potvrdily v zásadních otázkách týkajících se národní svrchovanosti, sjednocení a územní celistvosti závazek dále posilovat vzájemnou důvěru, porozumění a podporu. Uvádí to společně prohlášení vydané v sobotu.
Čínská strana respektuje národní nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Thajska. Thajská strana důsledně zastává politiku jedné Číny, uznává Tchaj-wan jako neoddělitelnou součást Číny, vládu Čínské lidové republiky jako jedinou zákonnou vládu zastupující celou Čínu a podporuje čínskou zásadu „jedna země, dva systémy".
Čína a Thajsko sdílejí široké společné zájmy v mnoha aspektech udržování regionálního a globálního míru a stability a mají v úmyslu rozvíjet spolupráci v rámci Globální bezpečnostní iniciativy a udržovat úzkou komunikaci a koordinaci při řešení dopadů tradičních i netradičních bezpečnostních výzev, jako je terorismus, změna klimatu a kybernetická bezpečnost, uvádí se v prohlášení.
Bohatší
Při svém setkání s Prajutchem Si uvedl, že obě strany musí usilovat o prohloubení synergie mezi svými rozvojovými strategiemi a společně rozvíjet vysoce kvalitní spolupráci v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky pro dosažení nových úspěchů.
Obě země tak mají za úkol posílit spolupráci v tradičních oblastech, jako jsou investice, obchod, cestovní ruch, infrastruktura a průmyslové parky, a zároveň kultivovat nové oblasti růstu a usilovat o pokrok v nových oblastech spolupráce, jako je digitální ekonomika, vozidla s alternativním pohonem a technologické inovace, poznamenal Si.
„Především je třeba uspíšit trojstrannou spolupráci v oblasti železniční dopravy mezi Čínou, Thajskem a Laosem, pokročit v rozvoji koridoru propojujícího tyto tři země a posílit fyzickou konektivitu infrastruktury," uvedl Si s poznámkou, že Čína a Thajsko by měly posílit institucionální propojení v otázkách logistiky a celního odbavení a rozšířit vývoz vysoce kvalitních thajských zemědělských a vedlejších produktů do Číny.
Podle Siho je Čína připravena spolupracovat s Thajskem a dalšími členy na vysoce kvalitní realizaci Regionálního komplexního ekonomického partnerství (RCEP), aby toto ujednání o největší zóně volného obchodu na světě přineslo ještě více výhod.
Udržitelnější
Obohacení mezilidského a kulturního rozměru čínsko-thajského společenství sdílené budoucnosti je aspektem, který činí bilaterální vztahy udržitelnějšími.
„Musíme posílit spolupráci v oblasti vzdělávání, zdravotní péče a snižování chudoby i v dalších otázkách zajištění existence obyvatel, sdílet zkušenosti se zmírňováním chudoby a různými cestami rozvoje, prohlubovat a upevňovat naši vzájemnou součinnost v boji s chudobou a provádět více praktických kroků pro blaho našich lidí a jejich komunit," řekl Si.
Čínský prezident dále uvedl, že obě země by měly rovněž zintenzivnit výměny mládeže, ještě více sblížit srdce obou národů a dále posilovat jejich spřízněnost.
Obě strany si uvědomují význam rozšiřování spolupráce v oblastech, které napomáhají budoucímu rozvoji, jako je digitální ekonomika, čistá energie a bezpečnost dodavatelských řetězců. Dohodly se proto na rozšiřování investic do odvětví špičkových technologií, jako je čistá energetika nebo umělá inteligence, aby zde dosáhly vysoce kvalitního rozvoje.
Prohlášení dále uvádí, že se thajská strana těší na přijetí turistů z Číny po uvolnění tamějších cestovních omezení a oceňuje čínskou stranu za povolení postupného návratu thajských studentů do Číny, kde budou pokračovat ve studiu.
Obě strany podle prohlášení také hodlají spolupracovat v souladu se zásadami rovnosti, vzájemného prospěchu a udržitelnosti na oživení vysoce kvalitního cestovního ruchu a zintenzivnit spolupráci v oblasti vzdělávání, kultury, médií a informací či spolupráci mezi sesterskými městy.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article