CGTN: Spolupráca sa neodkladá: Čína a CEEC sa pripravujú na vakcíny, obchod a ďalšie aktivity
PEKING, Feb. 11, 2021 /PRNewswire/ -- Deviaty samit medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy (CEEC), ktorý sa pôvodne mal konať v prvej polovici roku 2020, sa kvôli prepuknutiu epidémie COVID-19 odložil, spolupráca medzi oboma stranami sa však nezastavila.
Po tom, čo celkový objem obchodu medzi týmito dvoma stranami dosiahol v roku 2020 103,45 miliárd dolárov, Čína a krajiny CEEC zdôraznili na utorňajšom samite Čína - CEEC, ktorý sa uskutočnil prostredníctvom video hovoru, ďalšiu spoluprácu vo viacerých oblastiach, ako sú vakcíny, obchod a zelená ekonomika.
Aké sú spoločné ciele?
Globálna spolupráca v oblasti vakcín na COVID-19 je horúcou témou v medzinárodnom spoločenstve a v tejto oblasti nebude chýbať ani mechanizmus medzi Čínou a CEEC.
Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom hlavnom prejave na samite uviedol, že sa bude vyvíjať spoločné úsilie v oblasti lekárskej a zdravotnej starostlivosti, zdieľanie skúseností a premeny vakcín COVID-19 na globálne verejné statky.
Srbsko zatiaľ získalo 1 milión dávok vakcíny od čínskej spoločnosti a medzi Maďarskom a čínskymi vakcínovými spoločnosťami stále pokračuje spolupráca, uviedol Si a dodal, že Čína bude v prípade potreby aktívne zvažovať takúto spoluprácu s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy.
Od prepuknutia pandémie COVID-19 sa Si angažuje v intenzívnej „cloudovej diplomacii", vrátane účasti na virtuálnych stretnutiach alebo ich vedenia a telefonovania so zahraničnými vodcami a vedúcimi medzinárodných organizácií, aby mohla Čina prispievať do výskumu, vývoja a distribúcie vakcín na COVID-19.
Obchodná spolupráca bude naďalej vnášať silný impulz do oživenia a rastu globálneho hospodárstva.
Čína má v úmysle importovať v nasledujúcich piatich rokoch viac ako 170 miliárd dolárov tovaru z krajín strednej a východnej Európy a bude sa usilovať o zdvojnásobenie poľnohospodárskeho vývozu z krajín strednej a východnej Európy do Číny a zvýšenie obojsmerného obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami v nasledujúcich piatich rokoch o 50 percent, povedal prezident Si.
Čínsky prezident zdôraznil aj zosúladenie medziregionálnej spolupráce so spoluprácou v oblasti Hodvábnej cesty a zlepšenie úlohy čínsko-európskych nákladných vlakov v hospodárskom rozvoji.
V súčasnosti všetkých 17 členov CEEC v rámci spolupráce podpísalo dokumenty o spolupráci s Čínou o spoločnej výstavbe Hodvábnej cesty.
Medzitým počet čínsko-európskych nákladných vlakov v roku 2020 dosiahol 12 400, s kľúčovými priechodmi a cieľmi medzi ktoré patrí Poľsko, Maďarsko a Česká republika.
V minulom roku sa uskutočnilo rekordných 12 400 ciest nákladným vlakom medzi Čínou a Európou, ktoré prevážali tovar, najmä osobné ochranné prostriedky, na európsky kontinent, ktorý bol jedným z najviac postihnutých miest pandémie.
S výsledkom 88 dokumentov o spolupráci, ktoré sa podpísali ako výsledok utorňajšieho samitu, sa zdôraznil aj ďalší pokrok v sektoroch, ako je zelená ekonomika, digitálna ekonomika, kultúra a medziľudské výmeny.
Ako ciele dosiahnuť?
Je samozrejmé, že vyššie uvedené úlohy nie sú ľahké, najmä v období po pandémii, keď počet globálnych prípadov COVID-19 už prekonal 100 miliónov a ich počet stále stúpa a nové kmene koronavírusu sa divoko šíria.
Na utorňajšom samite Čína zdôraznila trvalú dynamiku spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy pri riešení týchto problémov.
Prezident Si zdôraznil, že otvorenosť a inkluzívnosť sú kľúčom k trvalej vitalite a uviedol, že Čína a CEEC vyvinuli niektoré princípy, ktoré odrážajú jeho charakteristické črty a sú akceptované všetkými stranami.
Rozhodovanie prostredníctvom konzultácií, prinášanie výhody všetkým spolupracujúcim partnerom, uskutočňovanie spoločného rozvoja prostredníctvom otvorenosti a inkluzívnosti a dosiahnutie väčšieho rastu pomocou inovácií sú podľa prezidenta Si dôležité.
Výzvy a príležitosti idú často ruka v ruke, keď dôjde ku kríze.
Mechanizmus spolupráce medzi Čínou a krajinami CEEC sa zrodil v roku 2012 na pozadí európskej dlhovej krízy. Teraz, keď celý svet zažil v roku 2020 vážny kolaps ekonomiky, sa oči opäť upriamujú na Čínu a krajiny strednej a východnej Európy s ešte väčšími očakávaniami.
Pôvodný článok si môžete prečítať tu.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=ICJveHvv0zo
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article