CGTN: społeczność ludzi ze wspólną przyszłością. Odpowiedź Chin na pytanie Gauguina
PEKIN, 14 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Francuski artysta Paul Gauguin (1848-1903) w obrazie, który uważał za swoje arcydzieło, w sposób magiczny i poetycki zaprezentował cykl życia człowieka.
Rozpoczyna się od małego dziecka po prawej stronie, a kończy się postacią przygarbionej starej kobiety znajdującej się po lewej stronie obrazu. W tytule autor postawił pytania: Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Prezydent Xi Jinping udzielił odpowiedzi na pytania Gauguina w imieniu Chin podczas swojego przemówienia na forum ONZ w 2017 r.
„Przekazywanie pochodni pokoju z pokolenia na pokolenie, utrzymanie rozwoju i rozkwit cywilizacji - tego pragną ludzie ze wszystkich krajów; jest to również obowiązek, który przedstawiciele władz naszego pokolenia powinni wziąć na swoje barki. Propozycja Chin jest następująca: budujmy wspólną przyszłość ludzkości i dążmy do wspólnego rozwoju z korzyścią dla każdej ze stron".
Społeczność ludzi dzielących wspólną przyszłość należy do wszystkich, szanuje suwerenność i odrzuca niesprawiedliwy system, w którym słabi są zależni od silnych.
Chińskie pojęcie wspólnoty łączy w sobie zachodnią koncepcję przeznaczenia, podkreślającą nieuchronność, i hinduską (buddyjską) koncepcję skłaniającą się ku przypadkowości.
Warunkiem koniecznym jest autonomia. W oparciu o nią pokonane zostaną podziały pomiędzy interesami poszczególnych krajów. Wspólne interesy poprzedzone są wspólnymi zobowiązaniami, które prowadzą do wspólnej przyszłości.
W zdecentralizowanym świecie ludzie potrzebują zasad, którymi mogą się kierować. Tutaj wkracza społeczność ludzi ze wspólną przyszłością.
Koncepcja ta obejmuje trzy misje:
Po pierwsze, przyspieszenie wspólnego globalnego rozwoju, promowanie wspólnego odrodzenia cywilizacji ludzkiej i zjednoczenie ludzi na całym świecie.
Po drugie, chińska propozycja na rozwiązanie problemów, z którymi boryka się ludzkość. Zgodnie z tą koncepcją, autonomiczne podejście do przeznaczenia przekracza zależność „rdzeń-peryferie", wspólne przeznaczenie przebija współzależności, a pojęcie społeczności ludzi ze wspólną przyszłością przeważa nad paradoksalnością.
Po trzecie, nowa era, którą określa sztuczna inteligencja i Internet wszystkiego (IoE) umożliwia przeskok od wymiany kulturowej do wprowadzania innowacji. Toruje to drogę do przyszłości, w której nie ma miejsca dla ewolucji o charakterze liniowym, gdzie odrzucona jest koncentracja na świecie zachodu, a antropocentryzm już nie dominuje.
Idee te znajdują się w sercu globalnej społeczności o wspólnej przyszłości.
Budowa tej społeczności nie jest pustym sloganem i jest możliwa do osiągnięcia dzięki Inicjatywie Pasa i Drogi, nowej formie relacji międzynarodowych i globalnej łączności za pośrednictwem sieci partnerstw.
Powiązania pomiędzy ludźmi podkreślają zachowanie kontroli, nie pasywną akceptację przeznaczenia.
Fotografia - https://mma.prnewswire.com/media/1532301/CGTN_A_human_community_a_shared_future_China_s_answer_Gauguin.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article