CGTN: Si Ťin-pching predstavil na COP15 nové opatrenia na dosiahnutie krásnej Číny
PEKING, 14. októbra 2021 /PRNewswire/ -- V utorok, keď sa v Kchun-mingu, hlavnom meste juhozápadnej čínskej provincie Jün-nan, konalo 15. zasadnutie Konferencie zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (COP15), Peking predstavil celý rad opatrení na pokračovanie úsilia krajiny o vybudovanie krásnej Číny.
S témou „Ekologická civilizácia: Budovanie spoločnej budúcnosti pre všetok život na zemi" je COP15 prvou celosvetovou konferenciou zvolanou Organizáciou Spojených národov, ktorá sa zameriava na ekologickú civilizáciu, filozofiu navrhnutú Čínou.
Fond biodiverzity, národné parky a plány na dosiahnutie cieľov v oblasti uhlíkovej neutrality
Čína prevezme iniciatívu a investuje 1,5 miliardy jüanov (približne 233 miliónov dolárov) do založenia Fondu biodiverzity v Kchun-mingu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching to oznámil počas utorňajšieho prejavu na samite lídrov COP15 prostredníctvom obrazového spojenia z Pekingu.
Fond sa bude využívať na podporu rozvojových krajín pri ochrane biodiverzity, povedal Si a dodal, že Čína vyzýva a uvíta všetky strany, ktoré chcú do fondu prispievať.
S cieľom posilniť ochranu biodiverzity Čína urýchlene pracuje na vytvorení systému chránených území, ktorého základom sú národné parky, uviedol Si.
Postupne budú do systému národných parkov zaradené oblasti s najväčším významom pre prírodný ekosystém a s najunikátnejšou prírodnou krajinou, najcennejším prírodným dedičstvom a najväčšie rezervácie biodiverzity, povedal.
Prezident oznámil, že v záujme dosiahnutia svojich cieľov v oblasti maximálnych povolených emisií oxidu uhličitého a uhlíkovej neutrality Čína vydá vykonávacie plány na dosiahnutie maximálnych povolených emisií oxidu uhličitého v kľúčových oblastiach a odvetviach, zavedie sériu podporných opatrení a rámec politík „1+N" na dosiahnutie maximálnych povolených emisií oxidu uhličitého a uhlíkovej neutrality.
Čína bude naďalej prispôsobovať svoju priemyselnú štruktúru a energetický mix, intenzívne rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a rýchlejšie napredovať v plánovaní a rozvoji veľkých veterných elektrární a fotovoltických základní v piesočnatých oblastiach, skalnatých oblastiach a púšťach, uviedol Si.
Harmonická koexistencia človeka a prírody
Človek a príroda musia koexistovať v harmónii, povedal Si vo svojom prejave a zdôraznil, že „Keď sa staráme o ochranu prírody, príroda nás štedro odmeňuje; keď ju bezohľadne využívame, bez milosti nás trestá."
„Musíme si prírodu hlboko vážiť, rešpektovať ju, dodržiavať jej zákony a chrániť ju, aby sme vybudovali domovinu s harmonickou koexistenciou človeka a prírody," povedal prezident.
Priezračné vody a svieže hory sú neoceniteľným bohatstvom, zopakoval Si koncepciu, ktorú navrhol v roku 2005.
Zdravá ekológia a životné prostredie nie sú len prírodným, ale aj hospodárskym bohatstvom a ovplyvňujú potenciál a dynamiku hospodárskeho a sociálneho rozvoja, spresnil.
Si vyzval na zvýšenie úsilia pri podpore ekologického spôsobu rozvoja a zabezpečenia obojstranne výhodného hospodárskeho rastu a ochrany životného prostredia, aby sa vybudovala domovina s koordinovaným rozvojom hospodárstva a životného prostredia.
Si vyzýva na spoločné úsilie o vysokokvalitný rozvoj ľudstva
Si vyzval krajiny celého sveta, aby sa spojili a začali novú cestu vysokokvalitného rozvoja ľudstva.
Rozvoj ekologickej civilizácie sa má brať ako návod na koordináciu vzťahu medzi človekom a prírodou, zdôraznil Si a dodal, že ľudské aktivity musia byť v medziach ekológie a životného prostredia.
Si vyzval k snahám, aby ekologická transformácia bola hnacou silou úsilia ľudí o uľahčenie globálneho udržateľného rozvoja, a vyzval k zintenzívneniu medzinárodnej ekologickej spolupráce s cieľom podeliť sa o plody ekologického rozvoja so všetkými krajinami.
Zdôraznil, že je potrebné zlepšiť blaho ľudí, aby sa podporila sociálna rovnosť a spravodlivosť, a poznamenal, že medzinárodné právo má byť základom na podporu spravodlivého a nestranného systému medzinárodnej správy.
Si tiež povedal, že nové ciele v oblasti ochrany životného prostredia, ktoré si ľudia stanovili, musia byť na jednej strane ambiciózne a na druhej strane pragmatické a vyvážené.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=KQVRhltd6bk
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article