CGTN: Regionalna integracja gospodarcza promuje wspólny dobrobyt Chin i krajów należących do ASEAN
PEKIN, 11 września 2023 /PRNewswire/ -- XLIII szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), odbywający się pod hasłem: „ASEAN ma znaczenie: Epicentrum rozwoju", zakończył się w miniony piątek w Dżakarcie w Indonezji, przynosząc szereg pozytywnych rezultatów.
Jak podkreślił w czwartek sekretarz generalny ASEAN Kao Kim Hourn, pogłębienie współpracy pomiędzy krajami należącymi do ASEAN a Chinami przyniesie wymierne korzyści obu stronom.
Regionalna integracja gospodarcza
Przemawiając w środę podczas XXVI szczytu Chin i ASEAN, chiński premier Li Qiang wezwał Chiny i kraje należące do Stowarzyszenia do zwiększenia łączności, pogłębienia współpracy w zakresie łańcuchów przemysłowych i dostaw, dążenia do zakończenia w przyszłym roku negocjacji dotyczących porozumienia o strefie wolnego handlu pomiędzy Chinami a krajami członkowskimi ASEAN (ACFTA) i zapewnienia stałego postępu regionalnej integracji gospodarczej.
Podczas XXVI szczytu ASEAN Plus Three Li zauważył, że w czerwcu bieżącego roku weszło w życie Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP), co otworzyło nowe możliwości w obszarze regionalnej integracji gospodarczej.
„Musimy w dalszym ciągu wydobywać potencjał tego porozumienia, zwiększać swobodny przepływ poszczególnych czynników oraz rozszerzać i ulepszać handel i inwestycje. Musimy też rozwijać kompleksowe, przynoszące obopólne korzyści, wysokiej jakości partnerstwo gospodarcze oraz zmierzać w kierunku zintegrowanego rynku regionalnego, który będzie bardziej otwarty i dynamiczny" - powiedział.
Chiny zaproponowały przyspieszenie negocjacji w sprawie aktualizacji porozumienia o strefie wolnego handlu pomiędzy krajami należącymi do ASEAN a Chinami i będą dążyć do zamknięcia negocjacji w 2024 roku, zgodnie z listą chińskich inicjatyw współpracy przedstawionych na szczytach ASEAN.
Porozumienie o strefie wolnego handlu między Chinami a ASEAN (wersja 3.0) przyniesie wymierne korzyści lokalnym mieszkańcom - jak zapewnił Shi Zhongjun, sekretarz generalny Centrum Współpracy ASEAN-Chiny, dodając, że jednostronna, protekcjonistyczna polityka prowadzona przez niektóre kraje spoza regionu miała wpływ na relacje partnerskie w regionie Azji i Pacyfiku, w tym na współpracę między Chinami a krajami należącymi do ASEAN.
Współpraca w ramach „Inicjatywy Pasa i Drogi"
Podczas XXVI szczytu z udziałem Chin i krajów członkowskich ASEAN wydano wspólne oświadczenie w sprawie przynoszącej obopólne korzyści współpracy w ramach „Inicjatywy Pasa i Drogi" oraz działań ASEAN w regionie Indo-Pacyfiku.
Jak podkreślił Li w minioną środę, Chiny z zadowoleniem przyjmują aktywny udział krajów członkowskich ASEAN w trzecim Forum „Inicjatywy Pasa i Drogi" na rzecz Współpracy Międzynarodowej.
W ramach ustanowionej współpracy Chiny i kraje członkowskie ASEAN zacieśniły współpracę w zakresie infrastruktury i działań w regionie.
Według danych Chińskich Kolei, do 16 kwietnia koleje zrealizowały łącznie 20,09 miliona podróży pasażerskich na linii Chiny-Laos, przy czym na chińskiej części trasy podróżowało 17,09 miliona pasażerów, a odcinek poza Chinami obsłużył trzy miliony pasażerów od momentu uruchomienia połączeń w grudniu 2021 roku.
Specjalna Strefa Ekonomiczna Sihanoukville, która stanowi flagowy projekt w ramach „Inicjatywy Pasa i Drogi" w Kambodży, stała się największą strefą przemysłową w Azji Południowo-Wschodniej. Na ten moment na jej terenie mieści się 175 fabryk.
Owocne wyniki współpracy
Podczas szczytu z udziałem Chin i krajów należących do ASEAN przyjęto szereg dokumentów zawierających wnioski, w tym wspólne oświadczenie w sprawie pogłębienia współpracy rolniczej między Chinami a ASEAN, wspólny plan działania na rzecz ekologicznego rozwoju rolnictwa (na lata 2023-2027), inicjatywę w zakresie zacieśnienia dwustronnej współpracy w obszarze handlu elektronicznego oraz inicjatywę dotyczącą wspólnego wdrażania programu rozwoju innowacji naukowych i technologicznych Chiny-ASEAN.
Według danych chińskiego Ministerstwa Handlu, wolumen handlu między Chinami a ASEAN osiągnął w 2022 roku poziom 975,3 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 11,2% rok do roku i o 120% w porównaniu z rokiem 2013.
Według stanu na koniec lipca, skumulowane dwustronne inwestycje przekroczyły 380 miliardów dolarów, a Chiny utworzyły ponad 6500 przedsiębiorstw z bezpośrednimi inwestycjami w ASEAN.
W minionej dekadzie Stowarzyszenie stało się również istotnym partnerem handlowym Chin, wyprzedzając w 2020 roku Unię Europejską i Stany Zjednoczone.
„Patrząc w przyszłość, myślę, że dwustronny handel pomiędzy ASEAN a Chinami odnotuje trzykrotny wzrost w ciągu najbliższych 20 lat. Odpowiednio wzrosną także inwestycje" - powiedział Djauhari Oratmangun, ambasador Indonezji w Chinach.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article