CGTN: Proč je prohlubování reforem pro Čínu tak důležité?
PEKING, 17. července 2024 /PRNewswire/ -- V Čínském národním muzeu se nachází speciální sbírka 109 úředních pečetí. Pečeti, které pocházejí z Nové oblasti Binhai v obci Tchien-ťin, byly vyřazeny v roce 2014 poté, co místní vláda zřídila úřad pro správní zkoušky a schvalování a začlenila stovky zkušebních a schvalovacích jednotek do jednoho oddělení, čímž nahradila 109 úředních pečetí jednou pečetí.
Ačkoli byla v roce 2014 koncepce budování socialistického tržního hospodářství zavedena již před více než dvaceti lety, podnikání zůstávalo náročným úkolem. Zákonodárce z Městského lidového shromáždění v Tchien-ťinu odhalil, že jediný investiční projekt, od získání pozemku až po dokončení všech administrativních schvalovacích postupů, vyžadoval více než 30 vládních schválení a přes 100 pečetí. Celý proces trval minimálně 272 pracovních dní.
109 pečetí vystavených v národním muzeu ukázalo odhodlání Číny prohloubit institucionální reformu. V průběhu let Čínská státní rada v zájmu usnadnění podnikání zrušila nebo přenesla na orgány nižší úrovně pravomoc administrativního schvalování více než 1000 položek a snížila počet investičních položek podléhajících schválení ústřední vládou o více než 90 %.
Proč je důležité prohloubení reformy
Čína zahájila reformu a otevírání v roce 1978. Během uplynulých 46 let se Čína proměnila z chudé a zaostalé ekonomiky v druhou největší ekonomiku světa.
"Reforma a otevírání se jsou hlavním důvodem, proč je Čína schopna dohnat dobu," řekl čínský prezident Si Ťin-pching na sympoziu v roce 2023. Dodal: "Abychom podpořili čínskou modernizaci, musíme dále komplexně prohlubovat reformy a otevírání, neustále uvolňovat a rozvíjet společenské výrobní síly a uvolňovat a posilovat společenskou vitalitu."
Čína v pondělí v Pekingu zahájila třetí plenární zasedání 20. ústředního výboru Komunistické strany Číny. Zasedání se zaměří na další komplexní prohlubování reforem a pokrok v modernizaci Číny.
Výzkumný pracovník Čínské akademie společenských věd Wang Chunguang uvedl, že Čína se nyní v reformním procesu dostala do "hluboké vody" a čelí složitějším a naléhavějším úkolům než dříve, jako je snižující se účinnost předchozích reforem, nejasná cesta budoucích reforem a měnící se mezinárodní vztahy. Pokud se nepodaří prostřednictvím dalších reforem řešit různé problémy ve společnosti, hospodářství, kultuře a politice, bude modernizace Číny značně omezena.
Fan Weiqing, docent na univerzitě ve Wuhanu, uvedl, že s tím, jak se ve světě formuje nové kolo vědeckotechnické revoluce a průmyslové transformace a jak se zostřuje vědeckotechnická konkurence, je prohlubování reforem životně důležité i pro technologické inovace v Číně, které jsou "rozhodující" pro budoucnost země.
"Abychom vyřešili řadu nevyřešených rozporů a výzev, kterým čelí Čína v dalším rozvoji, musíme prohloubit reformu a otevírání," řekl Si. Prohlubování reforem přikládá velký význam. Rok poté, co se v roce 2012 ujal funkce generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny, přijala ústřední vláda rozhodnutí o komplexním prohloubení reforem, jejichž cílem je zdokonalení a rozvoj socialistického systému s čínskými rysy a modernizace systému řízení a kapacity Číny.
Jak Čína pokračuje v prohlubování reforem?
Od té doby čínské vedení předložilo plán prohloubení celkových reforem a země rovněž vypracovala více než 3000 reformních plánů, které zahrnují reformu stranických a státních institucí, pozemkovou reformu venkova, reformu státních podniků, finanční reformu, ekologickou transformaci a reformu zdravotnického systému.
Ze všech reforem je ústředním bodem ekonomická reforma. Si se vyslovil pro to, aby trh hrál "rozhodující" roli při rozdělování zdrojů, což je silný signál o úpravě politiky, neboť slovo "rozhodující" bylo v předchozím oficiálním prohlášení "základní".
Na Siův pokyn Čína zřídila úřad pro rozvoj soukromé ekonomiky, který má pomáhat soukromým podnikům, podpořila finanční reformy, aby usnadnila financování soukromých podniků, pokročila v reformě státních podniků, aby dále zlepšila moderní systém podnikání, a zavedla systém negativního seznamu pro přístup na trh, který umožňuje vstup do oblastí, jež nejsou na seznamu výslovně zakázány.
Výsledky reforem jsou velmi dobré. Tříletý akční plán reformy státních podniků (2020-2022) přeměnil více než 165.000 státních podniků na společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti a přibližně 38.000 státních podniků zřídilo správní rady. Od roku 2012 do roku 2023 se počet soukromých podniků v Číně více než zčtyřnásobil a podíl soukromých podniků na celkovém počtu podniků vzrostl z méně než 80 % na více než 92 %.
Ve zprávě Světové banky vydané v roce 2020 se uvádí, že díky soustavným a silným reformám Čína zaznamenala nebývalé zlepšení podnikatelského prostředí a dva roky po sobě byla zařazena mezi deset nejlepších světových reformátorů.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article