CGTN: Pro blaho lidu: čínská cesta k všeobecné prosperitě
PEKING, 3. ledna 2022 /PRNewswire/ – V 80. letech minulého století Čína umožnila některým lidem zbohatnout, aby pak ostatním pomohli postupně dosáhnout národního cíle společné prosperity. Nyní je společná prosperita preferovanou cestou ke štěstí všech lidí.
V roce 2021 Čína dosáhla cíle vybudovat společnost mírného blahobytu ve všech ohledech (v čínštině je tento koncept známý jako „siao-kchang") a v období 14. pětiletky (2021–2025) byla úspěšná.
„Abychom zajistili lepší život pro všechny, nesmíme nikdy usnout na vavřínech. Je před námi ještě dlouhá cesta," prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching v pátečním novoročním projevu.
Podle plánu
V prvním roce 14. pětiletky pracovala Čína na plánu opírajícím se o filozofii zaměřenou na lid a hlavní důraz kladla na úsilí o podporu nového paradigmatu rozvoje, posílení úlohy inovací a urychlení ekologické transformace společenského a hospodářského rozvoje.
Právě filozofie zaměřená na lid je klíčem k pozoruhodným úspěchům, jichž Čína dosáhla v posledních desetiletích a povede zemi ke společné prosperitě. Po odstranění extrémní chudoby v celé zemi a dosažení cíle „siao-kchang" se Čína vydala na novou cestu k socialistické modernizaci a národnímu omlazení.
„Na cestě vpřed musíme silně spoléhat na to, že lid sám bude utvářet historii," řekl Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny, v projevu na shromáždění u příležitosti stého výročí založení KS Číny 1. července. Přislíbil, že KS Číny se bude zabývat problémy lidí a podporovat společnou prosperitu pro všechny.
Čínští představitelé zdůrazňují, jak je důležité vytvářet a akumulovat společenské bohatství, ale zároveň předcházet polarizaci. Podle prohlášení vydaného po prosincové Ústřední ekonomické pracovní konferenci musejí nejprve všichni Číňané společně pracovat na tom, aby byl „koláč" větší a lepší, a poté bude prostřednictvím vhodných institucionálních opatření zajištěno jeho dobré rozdělení.
Čína klade větší důraz na domácí trh, ale zároveň zopakovala zájem o větší rozšíření a sdílení rozvojových příležitostí se světem.
Čína, která vnímá inovace jako pilíř svého modernizačního úsilí, dosáhla různých vědeckých a technologických průlomů, k nimž patří vypuštění vesmírné lodi Šen-čou-13, přistání sondy Tchien-wen-1 na Marsu, pokrok ve výrobě čipů a skoky v kvantové výpočetní technice.
Vzhledem k tomu, že zelený rozvoj se stává prioritou, podtrhla Čína svůj závazek začít po roce 2030 snižovat emise uhlíku a do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality a formulovala v tomto ohledu řadu politických opatření.
V roce 2021 země zažila velkou sloní odyseu, která upoutala pozornost celého světa, přislíbila větší investice do ochrany biologické rozmanitosti, zahájila projekty výroby energie z větrných a fotovoltaických zdrojů v pouštních oblastech a zopakovala svůj závazek bojovat proti změně klimatu.
Oblasti Siova zájmu při domácích cestách
Prezident Si během uplynulého roku podnikl 11 inspekčních cest po Číně a zanechal stopu na desítkách míst. Na těchto zastávkách zdůraznil řadu klíčových otázek, které odrážejí některé prioritní oblasti rozvoje země ve 14. pětiletce i v těch následujících.
Jeho návštěvy, které pokrývaly dějiště zimní olympiády v roce 2022, odlehlé vesničky, přírodní rezervace i malé firmy, ukázaly, že Čína je odhodlána podporovat ekologický pokrok a usilovat o inovativní, ekologický a vysoce kvalitní rozvoj.
Podle analýzy CGTN patří mezi nejčastější slova a výrazy, které Si během svých návštěv v roce 2021 zmiňoval, tyto: lidé, ekologie, inovace, kvalitní, bezpečnost, kultura, služby, vzdělání, technologie a venkovské oblasti.
Při každé návštěvě projevoval Si hluboký zájem o lidi. Vydal se do tradičních revolučních bašt, oblastí obývaných národnostními menšinami, míst se špatnou infrastrukturou a křehkým životním prostředím a regionů často stíhaných přírodními katastrofami. Navštívil chudé, hovořil s místními úředníky, zhodnotil situaci a kroky ke zmírnění chudoby.
Při únorové návštěvě provincie Kuej-čou v jihozápadní Číně zdůraznil, že je důležité razit novou cestu, která akcentuje ekologickou ochranu a ekologický rozvoj.
Při cestách do provincií Čching-chaj, Che-nan, Šan-tung, Che-pej a Tibetské autonomní oblasti dále vyzdvihl ochranu biologické diverzity na náhorní plošině Čching-chaj a životního prostředí v povodí Žluté řeky a v Saj-chan-pa, což bývala neúrodná oblast v severočínské provincii Che-pej, z níž vznikl jeden z největších uměle vytvořených lesů na světě.
Vzhledem k rostoucí složitosti vnějšího prostředí mnohokrát vyzval k prohloubení strukturálních reforem na straně nabídky, k vytvoření nového rozvojového paradigmatu a k vysoce kvalitnímu rozvoji.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1718521/CGTN_Seeking_Happniess_For_The_People.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article