CGTN: powiększa się „rodzina" Szanghajskiej Organizacji Współpracy, otwierając nowy rozdział wspólnych działań
PEKIN, 5 lipca 2024 r. /PRNewswire/ -- W minioną środę w Kazachstanie odbyła się ceremonia otwarcia Transkaspijskiego Międzynarodowego Szlaku Transportowego. Chińskie ciężarówki po raz pierwszy wyjechały na szlak transportu drogowego prowadzący do Morza Kaspijskiego.
Od dwóch lat bez zakłóceń działają chińsko-europejskie pociągi towarowe wyruszające z Chin i przejeżdżające przez rejon Morza Kaspijskiego, obecnie zaś ustanowiono kompleksową, wielowymiarową sieć integrującą transport drogowy, kolejowy, lotniczy i rurociągowy.
Projekt realizowany przez Chiny i Kazachstan – dwa kraje założycielskie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) – uosabia koncepcję „Ducha Szanghaju", która charakteryzuje się wzajemnym zaufaniem, wzajemnymi korzyściami, równością, konsultacjami, poszanowaniem różnorodności cywilizacji i dążeniem do wspólnego rozwoju.
Atrakcyjność koncepcji „Ducha Szanghaju" nadal rośnie. Podczas XXIV posiedzenia Rady Szefów Państw SCO w Astanie w miniony czwartek Białoruś oficjalnie dołączyła do SCO, stając się 10. państwem członkowskim.
Budowanie świata bezpiecznego dla wszystkich
Podczas szczytu SCO prezydent Chin Xi Jinping wezwał państwa członkowskie do zapewnienia bezpieczeństwa w obliczu realnego zagrożenia wynikającego z zimnowojennej mentalności, sprostania złożonym i wzajemnie powiązanym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa poprzez dialog i koordynację oraz reagowania na zmieniający się krajobraz międzynarodowy na podstawie podejścia korzystnego dla wszystkich, aby budować świat zapewniający trwały pokój i powszechne bezpieczeństwo.
Członkowie SCO przyjęli Deklarację z Astany i zobowiązali się do kontynuowania współpracy antyterrorystycznej oraz zwalczania handlu narkotykami i międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Członkowie wezwali również państwa ONZ do przeprowadzenia ogólnego i całkowitego rozbrojenia pod skuteczną kontrolą międzynarodową, skonsolidowania globalnego systemu nierozpowszechniania broni jądrowej i przeciwstawienia się wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, zgodnie z przyjętą w miniony czwartek inicjatywą wzywającą do solidarności między krajami w celu promowania światowej sprawiedliwości, harmonii i rozwoju.
W oświadczeniu podkreślono, że obecne zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa mają charakter globalny i można je rozwiązać jedynie poprzez budowanie wielobiegunowego świata, poprawę globalnego modelu zarządzania gospodarczego i skoordynowane wysiłki na rzecz zwalczania zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.
„Realne bezpieczeństwo można zapewnić tylko wtedy, gdy każdy kraj będzie bezpieczny" – powiedział Xi podczas czwartkowego posiedzenia „SCO Plus".
Współpraca przynosząca wzajemne korzyści
Xi zauważył również na szczycie SCO, że państwa członkowskie powinny przestrzegać zasad wzajemnych korzyści i inkluzywności, utrzymywać stabilne i płynne łańcuchy przemysłowe i dostaw, stymulować wewnętrzny impuls regionalnych gospodarek i dążyć do realizacji wspólnych celów rozwojowych.
Chiny promują współpracę gospodarczą między państwami członkowskimi SCO i zaproponowały wiele inicjatyw, w tym Inicjatywę Pasa i Drogi (BRI), w celu promowania wspólnego rozwoju.
Projekt kolejowy Chiny-Kirgistan-Uzbekistan stanowił kamień milowy w realizacji Inicjatywy Pasa i Drogi, a także środek mający na celu zwiększenie łączności i handlu między członkami SCO. W czerwcu trzy kraje podpisały międzyrządowe porozumienie w sprawie tego projektu.
Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zauważył za pośrednictwem łącza wideo, że kolej stanie się najkrótszą drogą lądową łączącą Chiny i kraje Azji Środkowej, gratulując sygnatariuszom podpisania umowy. Otworzy ona również duże rynki w Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie, przynosząc korzyści ze współpracy między krajami zlokalizowanymi w tym regionie a Chinami.
Linia kolejowa będzie biec od Kaszgaru, w północno-zachodnim chińskim Regionie Autonomicznym Xinjiang Uygur, i dotrze do terytorium Uzbekistanu przez Kirgistan. W przyszłości może zostać rozbudowana o linie biegnące w Azji Zachodniej i Południowej.
Członkowie SCO zauważyli w ramach inicjatywy wydanej w czwartek, że ważne jest, aby nadal bronić i wzmacniać otwarty, przejrzysty, sprawiedliwy, inkluzyjny, niedyskryminujący i wielostronny system towarowy, w celu promowania budowy otwartej gospodarki światowej.
Zgodnie z inicjatywą SCO – jako organizacja obejmująca ponad 60 procent kontynentu euroazjatyckiego i prawie połowę światowej populacji – zapewniłaby strategiczną możliwość odgrywania roli przez regionalne lądowe i morskie korytarze transportowe.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article