CGTN: po pięciu dekadach współpracy Chiny i Malezja przyspieszą budowę wspólnoty o wspólnej przyszłości
PEKIN, 20 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- Realizcja ogromnego projektu kolejowego w ramach inicjatywy Pasa i Drogi w Malezji, który obejmuje budowę połączenia kolejowego na wschodnim wybrzeżu przez firmę inżynieryjno-budowlaną China Communications Construction Company, idzie pełną parą.
Oczekuje się, że projekt, który zrealizowano w sześćdziesięciu procentach do marca br., znacznie poprawi łączność i zapewni Malezji bardziej zrównoważony wzrost poprzez połączenie słabiej rozwiniętego regionu na wschodnim wybrzeżu z centrum gospodarczym na wybrzeżu zachodnim.
Jak zapowiedział w środę chiński premier Li Qiang podczas spotkania z premierem Malezji Anwarem Ibrahimem, Chiny chcą współpracować z Malezją w celu dalszego przyspieszania realizacji głównych projektów, takich jak budowa połączenia kolejowego na wschodnim wybrzeżu i projekt „Dwa kraje, bliźniacze parki", przy jednoczesnym zwiększaniu skali handlu i inwestycji oraz promowaniu współpracy. Premier Li przebywa w Malezji w ramach oficjalnej wizyty w dniach od 18 do 20 czerwca.
Chiński model partnerstwa oparty na przyjaźni, szczerości, wzajemnych korzyściach i integracji stanowi bez wątpienia interesującą alternatywę dla wielostronnej współpracy w Azji Południowo-Wschodniej. Ong Tee Keat, przewodniczący inicjatywy Pasa i Drogi w Kaukazie na region Azji Pacyficznej oraz były minister transportu Malezji, napisał w artykule opublikowanym w środę, że uzyskane dywidendy dmuchnęły wiatr w żagle, przyczyniając się do pomyślnej realizacji inicjatywy w regionie, w którym Malezja jest jednym z kluczowych beneficjentów.
Chiny od 15 lat są największym partnerem handlowym Malezji, zaś Malezja od dawna jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Chin w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
W ubiegłym roku chiński prezydent Xi Jinping i premier Anwar osiągnęli ważny konsensus w sprawie wspólnego budowania chińsko-malezyjskiej społeczności ze wspólną przyszłością.
Podczas wizyty premiera Li Chiny i Malezja wyraziły chęć przyspieszenia budowy chińsko-malezyjskiej społeczności ze wspólną przyszłością, utrzymania bliskiej wymiany na wysokim szczeblu i pogłębienia współpracy w różnych sektorach. Obie strony zgodziły się również promować wysokiej jakości wdrażanie Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego i jak najszybciej zakończyć negocjacje w sprawie wersji 3.0 porozumienia o Strefie Wolnego Handlu pomiędzy Chinami a krajami ASEAN.
Zacieśnianie więzi międzyludzkich
W tym roku przypada 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Malezją. To także „Rok Przyjaźni Chińsko-Malezyjskiej". W ciągu ostatnich 50 lat Chiny i Malezja stopniowo zacieśniały więzi międzyludzkie.
W 2023 r. Malezja przyjęła około 1,4 miliona chińskich turystów, co czyni ich jedną z sześciu najliczniejszych grup turystów przyjeżdżających do tego kraju. Niedawne zniesienie obowiązku wizowego znacznie zwiększyło wymianę międzyludzką. „Wierzymy, że liczba turystów z Chin przekroczy 5 milionów" - powiedział w kwietniu Manoharan Periasamy, dyrektor generalny organizacji Tourism Malaysia.
Podczas wizyty Li wezwał również obie strony do pogłębienia wymiany międzyludzkiej i kulturalnej w obszarach takich jak kultura, turystyka i edukacja, a także do wymiany młodzieżowej z obu krajów, w tym na szczeblu lokalnym, aby jeszcze bardziej ułatwić wymianę personelu między dwoma krajami.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article