CGTN: Po dosažení cíle „Siao-kchang" slibuje KS Číny, že povede čínský lid k lepšímu životu a omlazení
PEKING, 2. července 2021 /PRNewswire/ - Ve čtvrtek, kdy Komunistická strana Číny (KS Číny) slaví sté výročí svého založení, oznámila země přelomové vítězství při budování mírně prosperující společnosti ve všech ohledech, známé jako společnost „Siao-kchang".
„Uskutečnili jsme cíl pro prvních sto let, kterým bylo vybudování mírně prosperující společnosti ve všech ohledech," řekl čínský prezident Si Ťin-pching na slavnostním shromáždění na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.
Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru KS Číny a předsedou Ústřední vojenské komise, slíbil, že KS Číny povede čínský lid k úsilí o lepší život a národní omlazení.
KS Číny byla založena v červenci 1921 a měla jen něco málo přes 50 členů. Postupně se rozrostla v největší politickou stranu na světě s více než 95 miliony členů.
Strana si ke stému výročí stanovila dva cíle: Prvním z nich bylo vybudovat do roku 2021, kdy bude KS Číny slavit sté výročí svého založení, ve všech ohledech mírně prosperující společnost a druhým je vybudovat z Číny do poloviny století, kdy bude oslavovat sté výročí založení Čínské lidové republiky (ČLR), ve všech ohledech velkou moderní socialistickou zemi.
Od ponížení ke „Siao-kchang"
Si přiblížil historické pozadí vzniku KS Číny a vysvětlil, jakou roli hrála v úsilí národa o omlazení.
Po opiové válce ve 40. letech 19. století se Čína postupně stala polokoloniální a polofeudální společností, prošla velkým ponížením a lidé značně trpěli, poznamenal Si. „Od té doby je národní omlazení největším snem čínského lidu a čínského národa."
Jak uvedl, po řadě neúspěšných pokusů o „záchranu národa" vznikla KS Číny, kdy země naléhavě potřebovala nové myšlenky a novou organizaci, která by hnutí vedla.
„Od prvního dne svého založení se strana snaží o štěstí čínského lidu a omlazení čínského národa, což je jejím úkolem i posláním," řekl.
Si shrnul úsilí a úspěchy strany při vedení řady revolucí a modernizaci země, zejména při provádění reforem a otevírání se od roku 1978, které označil za „klíčový krok k tomu, aby se Čína stala tím, čím je dnes".
Ještě před několika desetiletími byla relativně chudou zemí a dnes se stala druhou největší ekonomikou světa s hrubým domácím produktem (HDP) přesahujícím 100 bilionů jüanů (asi 15 bilionů USD) a HDP na obyvatele přes 10 000 USD. Vyhlásila, že do konce roku 2020 zvítězí ve vymýcení absolutní chudoby v celé zemi.
Si vyzdvihl naplnění budování společnosti „Siao-kchang" a další úspěchy a řekl, že strana a lid ukázali světu, že „národní omlazení Číny se stalo historickou nevyhnutelností".
Úzké vazby KS Číny s lidmi
Si zdůraznil úzké vztahy mezi KS Číny a lidem a uvedl, že strana „vždy zastupovala základní zájmy všeho čínského lidu".
„Jakýkoli pokus oddělit stranu od čínského lidu nebo postavit lid proti straně je odsouzen k nezdaru," varoval.
S tím, jak se Čína vydává na novou cestu k socialistické modernizaci, slíbil, že KS Číny bude i nadále uplatňovat filozofii rozvoje zaměřenou na lid, řešit jeho problémy a podporovat společnou prosperitu pro všechny.
„Na cestě, která nás čeká, se musíme spoléhat na lid, který bude tvořit dějiny," řekl.
O filozofii rozvoje zaměřeném na lid hovořil Si na pátém plenárním zasedání 18. ústředního výboru KS Číny v říjnu 2015. Filozofie zdůrazňuje, že rozvoj Číny musí být určen pro lid a lidem vykonáván a lid musí sdílet jeho plody.
Tato filozofie byla znovu zdůrazněna v nejnovějším plánu rozvoje Číny - v Osnově 14. pětiletého plánu (2021-2025) národního hospodářského a sociálního rozvoje a v Dlouhodobých cílech do roku 2035. Dokument slibuje další zlepšení životních podmínek lidí prostřednictvím vyváženějšího a kvalitnějšího rozvoje.
Závazek Číny k mírovému rozvoji
Si také vysvětlil hlavní zásady čínské zahraniční politiky a vizi mezinárodních vztahů. Zopakoval výzvu k budování společenství se společnou budoucností lidstva a zdůraznil závazek země k míru.
„Čínský národ nemá v genech agresivní nebo hegemonistické rysy," řekl Si. „Čína se vždy snažila chránit světový mír, přispívat ke globálnímu rozvoji a zachovávat mezinárodní řád."
Uvedl, že Čína se bude i nadále držet cesty mírového rozvoje. Společným úsilím bude „podporovat kvalitní rozvoj iniciativy Nová Hedvábná stezka (BRI) a využívat nové úspěchy Číny v oblasti rozvoje s cílem poskytnout světu nové příležitosti," dodal.
Cílem iniciativy BRI, kterou Si navrhl v roce 2013 a která zahrnuje hospodářský pás Hedvábné stezky a námořní Hedvábnou stezku 21. století, je vybudovat obchodní a infrastrukturní sítě spojující Asii s Evropou a Afrikou podél starobylých tras Hedvábné stezky i mimo ně.
Za posledních osm let podepsalo s Čínou dohody o spolupráci v rámci BRI celkem 140 zemí a regionů. Celkový objem obchodu mezi Čínou a jejími spolupracujícími partnery na BRI přesáhl 9,2 bilionu dolarů a čínské společnosti uskutečnily v zemích podél Hedvábné stezky přímé investice v celkové výši přes 130 miliard dolarů.
Si zároveň prohlásil, že Čína bude i nadále prosazovat spolupráci namísto konfrontace a bude se stavět proti hegemonii a mocenské politice.
Zdůraznil, že čínský lid má silný smysl pro hrdost a sebedůvěru a nenechá se zastrašit hrozbami silou.
„Nikdy jsme netýrali, neutlačovali ani si nepodrobili lidi žádné jiné země a nikdy to neuděláme," řekl. „Ze stejného důvodu nikdy nedovolíme, aby nás cizí síly šikanovaly, utlačovaly nebo si nás podmaňovaly."
Si zopakoval postoj strany k Hongkongu, Macau a Tchaj-wanu. „Zajistíme, aby ústřední vláda vykonávala celkovou správu nad Hongkongem a Macaem a zavedeme právní systémy a donucovací mechanismy pro obě zvláštní správní oblasti s cílem zajistit národní bezpečnost," řekl.
Vyřešení tchajwanské otázky a uskutečnění úplného sjednocení Číny označil za „historickou misi a neochvějný závazek" KS Číny a vyzval k rozhodným krokům, které by zmařily jakýkoli pokus o „nezávislost Tchaj-wanu".
Video - https://www.youtube.com/watch?v=ViJ8Ba1uhoA
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article