CGTN: Po 50 letech dává čínský příběh v OSN naději na mír, multilateralismus a spolupráci
PEKING, 27. října 2021 /PRNewswire/ -- Před padesáti lety, 25. října 1971, bylo obnoveno místo Čínské lidové republiky (ČLR) v Organizaci spojených národů (OSN), což představuje významnou událost v historii této mezinárodní organizace.
Čína letos zahájila novou etapu svého příběhu v OSN a slíbila, že po proměnách uplynulého půlstoletí zůstane věrná svému původnímu cíli. Vyzvala ke společnému úsilí o budování komunity pro společnou budoucnost lidstva.
Čína vždy budovala světový mír, přispívala ke globálnímu rozvoji a bránila mezinárodní řád, uvedl prezident Si Ťin-pching ve svém projevu na pondělním vzpomínkovém setkání u příležitosti této historické události.
Pozoruhodných pět desetiletí
Když hodnotil úžasnou cestu Číny do OSN, označil prezident obnovení mandátu ČLR v OSN za vítězství pro čínský lid i celý svět.
Podle jeho slov je výsledkem společného úsilí všech mírumilovných zemí, které se zasazují o spravedlnost ve světě. Znamená návrat čínského lidu, tedy přibližně čtvrtiny světové populace, zpět na půdu OSN, což má pro Čínu a celý svět dalekosáhlý význam.
Dodal, že v uplynulých 50 letech jsme byli svědky mírového rozvoje Číny a plnění jejího závazku usilovat o blaho celého lidstva.
Letos se Číně podařilo kompletně vymýtit absolutní chudobu, splnila cíl vybudovat společnost mírně prosperující ve všech směrech a vydala se na novou cestu k budování moderní socialistické země.
Od obnovení svého právoplatného členství v OSN v roce 1971 hraje Čína v mezinárodních záležitostech aktivnější roli.
Jako největší rozvojová země na světě a jeden z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN například Čína vyslala do mírových operací OSN více než 50 000 příslušníků mírových sil. V současnosti je také druhým největším finančním přispěvatelem do rozpočtu OSN a na mírové operace OSN.
Nová cesta k lepšímu světu
Prezident Si všechny vyzval, aby se vydali směrem, kterým se ubírají dějiny. Zdůraznil, že je důležité postavit se proti všem formám hegemonie, mocenské politiky, jednostrannosti a protekcionismu.
„Měli bychom se důrazně zasazovat o mír, rozvoj, rovnost, spravedlnost, demokracii a svobodu, které jsou společnými hodnotami lidstva, a spolupracovat na vytvoření správné filozofie pro budování lepšího světa," řekl.
Poté zdůraznil důležitost budování komunity se společnou budoucností - stěžejní vize země, která má přispět ke společnému řešení globálních výzev současnosti. Lidé na celém světě žijí v „komunitě se společnou budoucností", řekl Si poprvé veřejně ve svém projevu v Moskvě 23. března 2013.
V pondělí upřesnil, že budování komunity se společnou budoucností lidstva neznamená nahrazení jednoho systému nebo civilizace jiným. „Jde spíše o to, aby se země s různými společenskými systémy, ideologiemi, historií, kulturami a úrovní rozvoje spojily kvůli společným zájmům, právům a odpovědnosti v globálních záležitostech a co nejvíce spolupracovaly na budování lepšího světa," řekl.
Zdůraznil potřebu vzájemného prospěchu a oboustranně výhodného partnerství a uvedl, že rozvoj má smysl pouze tehdy, když slouží blahu lidí, a je dlouhodobě udržitelný pouze tehdy, když ho motivují jejich potřeby.
V prohlášení, které přednesl prostřednictvím videopřenosu na všeobecné rozpravě 76. zasedání Valného shromáždění OSN v září, navrhl Si globální rozvojovou iniciativu, která by měla nasměrovat rozvoj na celém světě k vyváženějšímu, koordinovanějšímu a inkluzivnějšímu růstu tváří v tvář vážným důsledkům epidemie COVID-19.
V závěru svého projevu zdůraznil úlohu OSN a vyzval všechny země, aby společenství OSN respektovaly, dobře se o něj staraly a nezneužívaly ho.
„Spojme své síly, postavme se na správnou stranu dějin a lidského pokroku a neúnavně pracujme na trvalém a mírovém rozvoji světa a na budování komunity pro společnou budoucnost lidstva," řekl.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=uq7ci1Iy0Xs
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article